Očkování proti HPV: Účinky, nežádoucí účinky

Co je očkování proti HPV?

Očkování proti HPV je očkování proti lidským papilomavirům. Ty jsou mimo jiné považovány za nejvýznamnější rizikový faktor rakoviny děložního čípku. Kromě toho v některých případech také podporují další onemocnění, jako jsou jiné formy rakoviny (např. rakovina penisu) a také genitální bradavice.

Protože očkování proti HPV snižuje nejdůležitější rizikový faktor pro rakovinu děložního čípku, je hovorově nazýváno „očkování proti rakovině děložního čípku“ nebo „očkování proti rakovině děložního čípku“. Tento název je však nesprávný, protože očkování přímo nezabrání rakovině.

Vakcíny

 • Dvoucestná vakcína proti HPV chrání před infekcí vysoce rizikovými typy HPV 16 a 18, které jsou zodpovědné za zhruba 70 procent všech případů rakoviny děložního čípku.
 • HPV vakcína s devíti léky chrání před vysoce rizikovými typy 16, 18, 31, 33, 45, 52 a 58, které dohromady způsobují asi 90 procent všech případů rakoviny děložního čípku. Na druhou stranu vakcína chrání i proti nízkorizikovým typům HPV 6 a 11, které jsou považovány za hlavní spouštěče genitálních bradavic (genitální bradavice).

Vakcíny proti HPV obsahují proteiny z obalu viru (kapsida). Obranný systém tvoří speciální protilátky proti těmto proteinům. Ty umožňují rychlou a cílenou obranu při kontaktu člověka s patogeny po očkování.

Oba typy očkování proti HPV jsou obecně dobře snášeny. Nežádoucí účinky se přesto mohou objevit – jako u všech léků. Mezi oběma HPV vakcínami se téměř neliší, obvykle po krátké době samy odezní a obvykle nejsou nebezpečné.

Velmi časté nežádoucí účinky jsou:

 • reakce v místě vpichu (zarudnutí, bolest, otok)
 • Bolest hlavy
 • Bolest svalů (duální HPV vakcína)
 • únava (duální HPV vakcína)

Časté nežádoucí účinky zahrnují:

 • Horečka
 • Svědění, vyrážka, kopřivka (dvoucestná vakcína proti HPV)
 • Svědění a krvácení v místě vpichu (devíticestná vakcína proti HPV)
 • Bolesti kloubů (dvoucestná HPV vakcína)
 • Závratě, únava (devíticestná vakcína proti HPV)

S menší frekvencí se někdy objevují další nežádoucí účinky, například infekce horních cest dýchacích (dvojí vakcína) nebo otoky lymfatických uzlin (obě vakcíny).

Omdlévání v reakci na injekci (obě vakcíny) je možné, pokud se někdo obecně bojí výstřelů. Postižení by měli lékaři před očkováním říci, že mají strach z injekcí.

Někteří lidé mají alergickou reakci na vakcínu proti HPV (obě vakcíny). To se může projevit otokem obličeje a/nebo dýchacích cest. V takovém případě byste měli okamžitě navštívit lékaře!

Žádné známky neplodnosti nebo „poškození vakcínou

Obecně platí, že po očkování není žádný zákaz sportování, ale většinou je rozumné to hned poté nepřehánět.

Jsou možná úmrtí?

V minulosti se objevily zprávy o ojedinělých úmrtích po očkování proti HPV (asi jedno v Německu a jedno v Rakousku). Zatím se ale ani v jednom z případů nepodařilo prokázat, že by za smrt mohlo očkování.

Jak dlouho je očkování proti HPV užitečné?

Stálá komise pro vakcinaci (STIKO) doporučuje očkování proti HPV všem dětem ve věku od 14 do 18 let. Zameškaná očkování by měla být sledována nejpozději do 18 let – tedy do posledního dne před XNUMX. narozeninami. Pro dívky a/nebo ženy je očkování proti HPV smysluplné přirozeně pro ochranu před rakovinou děložního čípku. Proč je vhodné i pro chlapce a muže se dozvíte níže.

Ať už dívky nebo chlapci: Očkování proti HPV se provádí pokud možno před prvním pohlavním stykem, protože se někdy při prvním sexu nakazíte HPV – a možná i během předehry!

Doporučení očkování pro dívky platí od roku 2007 a očkování proti HPV pro chlapce je doporučeno od roku 2018.

Proč doporučení očkování pro chlapce?

 • Očkování proti HPV snižuje riziko rakoviny penisu a konečníku a také nádorů v ústech a krku (orální sex!). Na vzniku těchto nádorů se často podílejí lidské papilomaviry, jako je tomu u rakoviny děložního čípku.
 • Devítinásobná vakcína proti HPV chrání nejen dívky / ženy před genitálními bradavicemi, ale také chlapce / muže.
 • Pokud jsou muži/chlapci díky očkování proti HPV chráněni před infekcí lidskými papilomaviry, nepřenášejí tyto viry ani na své sexuální partnery. To znamená, že i dívky mají prospěch z toho, že chlapci dostanou očkování proti HPV.

Očkování proti HPV pro dospělé?

Někteří mladí dospělí například ještě neměli pohlavní styk. Pak se vakcinace proti HPV často plně rozvine ještě v tomto věku.

Za určitých okolností je však očkování proti HPV stále užitečné i pro dospělého, který je již sexuálně aktivní. Může tomu tak být například v případě, že se již někdo nakazil HPV 16, ale ještě ne jinými HPV viry obsaženými ve vakcíně (např. vysoce rizikovým typem HPV 18). Pak očkování proti HPV chrání dotyčného i po nakažení alespoň stále proti těmto typům virů.

Kdy se smí/nemělo očkovat?

V případě známé přecitlivělosti na složky vakcíny by vakcína proti HPV neměla být podána.

V případě akutních, těžkých, horečnatých onemocnění je nutné očkování proti HPV odložit. V těhotenství se také nedoporučuje očkování proti HPV.

Jaký je postup očkování proti HPV?

Pro očkování proti HPV si zajdete například k pediatrovi, praktickému lékaři nebo gynekologovi. Lékař vstříkne vakcínu do svalu (nejlépe do horní části paže).

Při zahájení očkovací série proti HPV od 15 let věku jsou pro základní imunizaci v zásadě nutné tři očkovací dávky.

Schéma pro každou očkovací dávku se mírně liší v závislosti na použité HPV vakcíně. Intervaly mezi dávkami také závisí na tom, zda jsou naplánovány dvě nebo tři dávky vakcíny. Očkovací sérii má smysl absolvovat do roka.

Někteří se ptají, zda mají zakázáno mít sex během imunizace (vícenásobné očkování proti HPV). Je důležité, aby úplné očkování proti HPV proběhlo před prvním pohlavním stykem. Nejbezpečnější je tedy nemít před dokončením očkování sex. Ani kondomy neochrání před infekcí HPV stoprocentně.

Potřebuje očkování booster?

Dosud nebylo přesvědčivě objasněno, zda je v určitém okamžiku po kompletní základní imunizaci nutné přeočkování proti HPV. Dosavadní výsledky studie naznačují, že ochrana vakcínou proti vysoce rizikovým typům HPV 16 a 18 je stále zachována u dívek a žen 12 let po očkování.

Vakcinace proti HPV po konizaci

Při konizaci lékař vyřízne z děložního čípku změněnou tkáň v kuželovitém tvaru, ze které by se jinak mohla vyvinout rakovina děložního čípku. Riziko, že se později znovu vytvoří změny buněk, může být sníženo, pokud ženy dostanou očkování proti HPV po konizaci. Naznačují to studie.

Vakcinace proti HPV: účinnost

Zda řeknou očkování proti HPV ano nebo ne, je na rodičích, dospívajících a mladých dospělých, protože očkování v současnosti není povinné.

Vědci zkoumali účinnost očkování proti HPV v mnoha studiích. Souhrnně lze říci, že obě vakcíny proti HPV významně snižují riziko infekce těmi vysoce rizikovými typy virů, které se nejčastěji podílejí na vzniku rakoviny děložního čípku (HPV 16 a 18). Vakcína s devíti léky také chrání před dalšími typy HPV, které někdy způsobují rakovinu děložního čípku.

Dvě velké nedávné studie také ukazují, že HPV vakcína, která je v Evropě schválena od roku 2006, může skutečně zabránit rakovině děložního čípku:

 • Britská studie (2021) také prokázala významně snížené riziko rakoviny díky očkování proti HPV. Ukázalo se, že čím mladší dívky byly v době očkování, tím nižší bylo jejich následné riziko rakoviny děložního čípku.

Jiné studie prokázaly, že očkování proti HPV může zabránit vzniku prekancerózních lézí.

Ochrana proti jiným druhům rakoviny a také genitálním bradavicím

Devítidávková vakcína navíc zabraňuje infekci hlavními spouštěči genitálních bradavic (HPV 6 a 11) a také dalšími rizikovými typy HPV. Dvoudávková vakcína tuto ochranu neposkytuje.

Účinnost očkování proti HPV závisí na tom, zda má dítě v době očkování již infekci HPV. Člověk se může nakazit HPV viry již při první sexuální aktivitě. Pokud je tedy vakcína proti HPV podána již sexuálně aktivním dospívajícím, může být méně účinná.

Nenahrazuje preventivní prohlídky!

Infekce HPV se někdy vyskytuje i přes očkování, protože různé vakcíny nejsou účinné proti všem HPV virům, ale pouze proti těm typům HPV, které jsou nejčastěji zodpovědné za sekundární onemocnění.

Náklady na očkování proti HPV

Zákonné zdravotní pojišťovny hradí očkování proti HPV dětem ve věku od devíti do čtrnácti let a také zameškaly očkování do 18. narozenin. Zpravidla to dělají i soukromé zdravotní pojišťovny. Nejlepší je zeptat se své pojišťovny předem.

Co se týče očkování dospělých proti HPV, některé pojišťovny hradí i náklady. I zde se vyplatí ptát se.

Nedostatek vakcín

Chcete-li se dozvědět, co lékaři dělají, když tento nedostatek zásob ovlivňuje HPV vakcíny, přečtěte si náš článek Nedostatky vakcín.