Zlomenina hlavy humeru (zlomení horní části paže): Léčba, prognóza

Zlomenina hlavice humeru: popis

Pažní kost (humerus) má poměrně velkou hlavu, třikrát větší než dutina glenoidu, ve které leží. To umožňuje rameni široký rozsah pohybu: ramenní kloub je nejpohyblivější kloub v lidském těle. Ramenní kloub je stabilizován především okolními šlachami, svaly, vazy a měkkými tkáněmi.

Struktura humeru

Přímo pod tuberculum minus následuje tenčí krček (collum chirurgicum). Zde je kost velmi měkká a úzká. V případě vnější síly se tato oblast může obzvláště snadno zlomit. Dřík pažní kosti (pažní kost) přiléhá ke collum chirurgicum.

Zlomeniny pažní kosti

Zlomeniny horní části paže v blízkosti ramenního kloubu tvoří asi pět procent všech zlomenin. Díky tomu je horní část paže třetím nejčastějším místem zlomeniny v lidském těle. Ve stáří se tato zlomenina vyskytuje často. Ženy jsou postiženy dvakrát až třikrát častěji než muži. U dospívajících je zapotřebí značné síly, aby k takové zlomenině došlo.

Zlomenina hlavice humeru: klasifikace

 • Hlava humeru: naklonění v důsledku stlačení
 • Tuberculum majus: svalovým tahem posunutí úlomků dozadu-nahoru
 • Tuberculum minus: svalovým tahovým posunem úlomků do předního středu
 • Shaft: svalovým tahovým posunem úlomků do předního středu

Klasifikace zlomenin hlavice humeru podle lékaře Neera je založena na počtu fragmentů s posunem nebo bez něj:

 • Skupina I: 1 fragment, žádný nebo minimální posun
 • Skupina II: 2 fragmenty, posunuté v collum anatomicum
 • Skupina IV: 2, 3 nebo 4 úlomky, odtržení tuberculum majus, případně odtržení tuberculum minus.
 • Skupina V: 2, 3 nebo 4 fragmenty, avulze tuberculum minus, případně avulze tuberculum majus
 • Skupina VI: Luxační zlomeniny

Fragment je posunut o více než jeden centimetr nebo zkroucený o více než 45 stupňů.

AO klasifikace (Stans 2018) zlomenin proximálního humeru je založena na počtu fragmentů:

 • A: Extraartikulární 2-úlomková zlomenina.
 • B: Extraartikulární 3-úlomková zlomenina

Zlomenina hlavice humeru: Příznaky

Pokud se po nehodě objeví silná bolest v oblasti ramene, může to znamenat zlomeninu hlavy humeru. Dalším příznakem takové zlomeniny je neschopnost hýbat paží nebo ramenem. Oblast je obvykle oteklá a bolestivá tlakem.

Zlomenina hlavice humeru: příčiny a rizikové faktory

U mladých lidí je zlomenina hlavice humeru méně častá než u starších lidí a je často důsledkem vážných dopravních nebo sportovních nehod (trauma z trávníku). U miminek může během porodu dojít ke zlomenině pažní kosti.

Zlomenina hlavice humeru: nekróza

Důvodem nekrózy hlavy humeru je to, že kost již nedostává dostatečné množství krve. K tomu dochází, když jsou poraněny určité krevní cévy: přední humerální circumflexní tepna a její koncová větev, oblouková tepna a zadní humerální circumflexní tepna. Nekróza hlavice humeru patří mezi aseptické kostní nekrózy, tedy nezpůsobené infekcí.

Zlomenina hlavice humeru: vyšetření a diagnostika

Anamnéza a fyzikální vyšetření

Mezi možné otázky, které může lékař položit během rozhovoru o anamnéze, patří:

 • Spadl jsi na rameno nebo nataženou ruku?
 • Můžete popsat, jak přesně k nehodě došlo?
 • Můžete ještě hýbat ramenem nebo paží?
 • Cítíte nějakou bolest?
 • Vyskytly se v minulosti nějaké stížnosti na bolest, omezení pohybu nebo předchozí vykloubení v oblasti ramene nebo paže?

Dislokace ramene (luxace ramene) vykazuje podobné příznaky jako zlomenina hlavice humeru. Proto vás lékař vyšetří, zda nedošlo k poranění nervů a cév.

Přístrojová vyšetření

K potvrzení suspektní diagnózy zlomeniny hlavice humeru se obvykle provádí rentgenové snímky ze všech stran ramene. Na snímcích lékař také vidí, zda se části zlomeniny posunuly nebo zda nejsou porušeny jiné kostní struktury.

V případě speciálních dotazů může lékař nařídit zobrazení magnetickou rezonancí (MRI). Toho lze využít například k detekci nebo vyloučení poškození měkkých tkání, jako je poranění šlach.

K lokalizaci místa možného poranění cévy lze použít angiografii (rentgen cév). Elektromyografie (EMG) může být použita k určení, zda jsou svaly a/nebo nervy stále neporušené.

Zlomenina hlavice humeru: léčba

Zlomenina hlavice humeru: Konzervativní terapie

V případě nekomplikované zlomeniny humeru se lze operaci v mnoha případech vyhnout. Za předpokladu, že fragmenty zlomeniny nejsou posunuty proti sobě, bývá pažní kost imobilizována speciálním obvazem (Desault nebo Gilchristův obvaz) po dobu asi týdne. Někteří pacienti dostávají doprovodnou chladovou terapii (kryoterapii).

Je důležité sledovat průběh hojení pomocí rentgenových kontrol. Kontrola následuje zpravidla po jednom dni, deseti dnech a šesti týdnech. Kost je opět stabilní asi po šesti týdnech, pokud je hojení adekvátní.

Zlomenina hlavice humeru: chirurgická léčba

Obecně existují dva různé chirurgické postupy v závislosti na místě a typu poranění: osteosyntéza a náhrada kloubu (endoprotéza). Chirurg také rozhoduje, zda je indikována otevřená nebo zavřená operace, v závislosti na typu zlomeniny.

Pokud však došlo k poranění dalších cév nebo nervů, obvykle se okamžitě provede operace, aby se zabránilo trvalému poškození. I v případě luxace, kterou již nelze nastavit, se lékař většinou rozhodne k okamžité operaci.

Osteosyntéza

Pokud se jedná o nestabilní zlomeninu hlavice humeru s těžce dislokovanou zlomeninou i luxační zlomeninou, přistupuje se i k operaci. Cílem je anatomicky obnovit hlavici humeru tak, aby nebylo nutné následné ošetření.

Endoprotéza

U mladších pacientů se vždy snaží zachovat hlavici humeru a anatomicky přerovnat komponenty zlomeniny.

Zlomenina hlavice humeru: průběh onemocnění a prognóza

Doporučuje se, aby ramenní kloub nebyl zcela znehybněn déle než dva až tři týdny, jinak může vzniknout tzv. „zmrzlé rameno“ – bolestivé ztuhnutí ramene.

Mezi další možné komplikace zlomeniny hlavy humeru patří:

 • Nekróza hlavy humeru (zejména u starších pacientů)
 • Impingement: bolestivé sevření měkkých tkání v kloubní štěrbině (mezi akromionem a hlavicí humeru) v případě zlomeniny tuberosity majus
 • léze labra (poranění kloubního rtu)
 • Prasknutí rotátorové manžety (roztržení svalové skupiny v oblasti ramen)
 • Cévní a nervové poškození (jako jsou axilární nervy nebo axilární tepny) při těžké zlomenině hlavice humeru