Hydrochlorothiazid: Účinky, aplikace

Jak hydrochlorothiazid působí

Hydrochlorothiazid působí přímo v ledvinách. Tam se celý objem krve projde asi třistakrát denně. Při tom je tzv. primární moč vytlačována přes filtrační systém (renální tělíska).

Tato primární moč stále obsahuje stejnou koncentraci solí a malých molekul (jako je cukr a aminokyseliny) jako krev. Je transportován ledvinovými tubuly, kde se koncentruje do sekundární nebo konečné moči, do ledvinné pánvičky, močovodů a nakonec do močového měchýře.

Koncentrace je dosaženo reabsorpcí vody a energeticky bohatých látek (soli, cukry, aminokyseliny), které jsou tělem ještě využitelné v ledvinových tubulech. Tímto způsobem ze 180 litrů primární moči vyprodukované za den dospělou osobou vzniknou asi dva litry konečné moči.

Tím se účinně snižuje objem krve a množství vody nahromaděné v tkáních. To snižuje krevní tlak, což znamená, že srdce musí pracovat méně intenzivně. Tím se uleví srdci i cévám v blízkosti srdce.

Thiazidová diuretika, která zahrnují hydrochlorothiazid, mají plochou křivku závislosti odpovědi na dávce. To znamená, že na rozdíl od kličkových diuretik (jako je furosemid) nejsou vyšší dávky spojeny s větší diurézou.

Absorpce, degradace a vylučování

Po požití se hydrochlorothiazid z velké části vstřebává ze střeva do krve, kde se po dvou až pěti hodinách nachází asi 75 procent. Působí v ledvinových tubulech, což je patrné asi jednu až dvě hodiny po požití.

Nakonec se účinná látka vylučuje ledvinami močí. Asi šest až osm hodin po požití polovina účinné látky z těla odešla.

Kdy se hydrochlorothiazid používá?

  • Vysoký krevní tlak (arteriální hypertenze)
  • Zadržování vody v tkáních (edém)
  • Srdeční selhání (srdeční insuficience) pro symptomatickou léčbu

Hydrochlorothiazid se často podává v kombinaci s dalšími účinnými látkami, které mají cílenější účinek na základní onemocnění (například při srdečním selhání spolu s ACE inhibitory). To zvyšuje například účinek hydrochlorothiazidu na snížení krevního tlaku.

V případě chronických základních onemocnění lze diuretikum užívat dlouhodobě.

Jak se hydrochlorothiazid používá

Hydrochlorothiazid se obvykle užívá ve formě tablet, nerozkousaných s jídlem a sklenicí vody. Užívá se jednou denně ráno.

Udržovací dávka pro vysoký krevní tlak je obvykle mezi 12.5 a 50 miligramy.

Jaké jsou vedlejší účinky hydrochlorothiazidu?

Často (u jednoho z deseti až sta léčených lidí) patří mezi vedlejší účinky vysoká hladina kyseliny močové (hyperurikemie, která může u pacientů s dnou vést k záchvatům dny), vysoká hladina cukru v krvi (hyperglykémie), kožní vyrážka se svěděním, ztráta chuti k jídlu nevolnost, zvracení, poruchy impotence a pokles krevního tlaku při vstávání ze sedu nebo lehu (ortostatická hypotenze) – zvláště na začátku léčby hydrochlorothiazidem.

Co je třeba vzít v úvahu při užívání hydrochlorothiazidu?

Kontraindikace

Hydrochlorothiazid se nesmí používat při:

  • akutní glomerulonefritida (zánět ledvinových tělísek)
  • těžká renální dysfunkce
  • Poruchy elektrolytů
  • @ dna
  • dehydratace (dehydratace nebo dehydratace)

Interakce

Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID), které se často užívají jako léky proti bolesti (jako je kyselina acetylsalicylová = ASA, ibuprofen, naproxen, diklofenak), mohou oslabit účinek hydrochlorothiazidu. Totéž platí pro koxiby (selektivní inhibitory COX-2), které rovněž patří do skupiny NSAID.

Opatrnost se doporučuje při současném užívání účinných látek s úzkým terapeutickým rozsahem – tedy účinných látek, jejichž dávkování je nutné přesně dodržovat, protože rychle dochází k předávkování nebo poddávkování. Taková činidla zahrnují srdeční glykosidy, jako je digitoxin a digoxin, a stabilizátory nálady, jako je lithium. Při kombinaci s hydrochlorothiazidem se doporučuje monitorování hladiny v krvi.

Diabetici by si měli při užívání hydrochlorothiazidu pravidelně kontrolovat hladinu glukózy v krvi.

Věkové omezení

Hydrochlorothiazid není schválen pro použití u dětí a dospívajících, protože nejsou k dispozici dostatečné údaje o účinnosti a bezpečnosti v této věkové skupině.

Vzhledem k tomu, že hydrochlorothiazid může u těhotných žen vést ke sníženému zásobování placenty, a tím i dítěte, neměl by být během těhotenství podáván. Pokud je však diuretikum nezbytně nutné, lze účinnou látku použít.

Hydrochlorothiazid je přijatelný až do dávky 50 mg denně během kojení.

Jak získat léky s hydrochlorothiazidem

Léky obsahující hydrochlorothiazid jsou dostupné na předpis a v lékárnách v Německu, Rakousku a Švýcarsku v libovolném dávkování, velikosti balení a kombinaci.

Jak dlouho je hydrochlorothiazid znám?

Hydrochlorothiazid byl vyvinut v roce 1955 chemikem Georgem deStevensem a uveden na trh již v roce 1958. Jednalo se o jednu z prvních účinných látek, které dokázaly účinně a spolehlivě snižovat krevní tlak. Mezitím jsou dostupné četné kombinované přípravky a generika obsahující účinnou látku hydrochlorothiazid.