Hyperemesis Gravidarum: Úleva při nevolnosti

Emese nebo hyperemesis gravidarum?

Nevolností a zvracením (emesis gravidarum) trpí 50 až 80 procent všech těhotných žen – především v prvních dvanácti týdnech těhotenství. Některé ženy musí tento stav vydržet i po 20. týdnu těhotenství. Avšak i když jsou nepříjemné vedlejší účinky vnímány jako obtěžující a vážně zhoršující kvalitu života, nejsou příznakem nemoci.

Jiná situace je u hyperemesis gravidarum, která se vyskytuje u 0.3 až 3 procent všech těhotných žen. V tomto případě je nevolnost doprovázena silným zvracením několikrát denně. Abychom byli přesnější, lékaři definují hyperemesis gravidarum jako stav, kdy se zvracení objevuje více než desetkrát denně, kdy ženy nejsou schopny udržet jídlo ani pít a ztratí více než pět procent své tělesné hmotnosti.

Hyperemesis gravidarum obvykle začíná mezi 6. a 8. týdnem těhotenství, vrcholí kolem 12. týdne těhotenství a odeznívá kolem 20. týdne těhotenství. Je to jeden z nejčastějších důvodů hospitalizace v první polovině těhotenství.

Hyperemesis gravidarum: důsledky pro matku

Další důsledky pro matku mohou být

  • Hubnutí o více než pět procent
  • Nedostatek vody (dehydratace)
  • Poruchy elektrolytu
  • Nedostatek vitamínů, tuků, minerálů, cukru atd.
  • Zvýšení krevních kyselin (ketóza)

V důsledku těchto nedostatků může dojít k anémii, trombóze, nervovým a mozkovým onemocněním (Wernickeova encefalopatie). Možné je i poškození jícnu v důsledku častého zvracení. Prokázána byla i souvislost mezi hyperemesis gravidarum na jedné straně a poruchami spánku, úzkostí a depresí na straně druhé.

Hyperemesis gravidarum: důsledky pro dítě

Hyperemesis gravidarum může mít také vážné důsledky pro nenarozené dítě:

  • Předčasný porod (před 37. týdnem těhotenství)
  • Snížená porodní hmotnost (méně než 2.5 kg)
  • Zmenšená velikost

Nezdá se však, že by hyperemesis gravidarum způsobovala spontánní potrat (porod před 20. týdnem těhotenství) nebo smrt plodu v děloze.

Rizikové faktory pro hyperemesis gravidarum

Svou roli by mohla hrát i bakterie Helicobacter pylori (H. pylori). Zárodek žaludku je u některých těhotných žen s hyperemesis gravidarum výrazně častější než u nastávajících matek bez silného těhotenského zvracení. Není však známo, zda je bakterie příčinou nebo následkem hyperemesis gravidarum.

Dalšími rizikovými faktory může být nízký věk, první těhotenství nebo vícečetná těhotenství. Index tělesné hmotnosti, kouření nebo ekonomické zázemí nastávající matky se nejeví jako významné.

Diagnostika pomocí vylučovací procedury

Silná nevolnost, silné zvracení nebo úbytek hmotnosti o více než pět procent během těhotenství nemusí nutně znamenat hyperemesis gravidarum. Lékaři se nejprve snaží objasnit, zda příznaky nemůže způsobovat jiná nemoc. Patří sem například onemocnění trávicího traktu (jako jsou infekce, gastritida, pankreatitida), neurologické příčiny (např. migrény), urogenitální onemocnění (např. infekce močových cest), metabolická onemocnění (např. zvýšená hladina vápníku v krvi) nebo psychické onemocnění. poruchy (jako jsou poruchy příjmu potravy). Hyperemesis gravidarum může vyvolat i takzvaná molární gravidita (molární močový měchýř) – vzácná malformace placenty.

Léčba hyperemesis gravidarum

V případě hyperemesis gravidarum mohou příznaky zmírnit změny životního stylu, doplňkové terapie a léky.

Změny životního stylu

Občas pomáhá postiženým těhotným ženám změnit některé návyky v jejich životě. Například malá, ale častá jídla, konzumace sušenek před ranním vstáváním a dostatek odpočinku mohou někdy zmírnit těžké ranní nevolnosti a neustálou nevolnost. Vyhněte se tučným nebo kořeněným jídlům a pachům nebo situacím vyvolávajícím nevolnost.

Doplňkové metody

U hyperemesis gravidarum se zdá být účinná řada komplementárních metod. Akupresura, akupunktura, elektrostimulace, autogenní trénink, masáže a homeopatické léky (Nux vomica, Pulsatilla) mohou příznaky zmírnit. Proti nevolnosti a zvracení mohou pomoci i léčivé rostliny zázvor, heřmánek a máta peprná.

Doplňkové metody mají své limity. Pokud příznaky přetrvávají delší dobu a nezlepšují se nebo se dokonce zhoršují, měli byste se vždy poradit s lékařem!

Léky

Kdy jít na kliniku?

Pokud trpíte hyperemesis gravidarum, jste slabí a výrazně jste zhubli, neváhejte kontaktovat svého lékaře. Protože než se vy nebo vaše dítě vystavíte riziku ublížení na zdraví, je jednoznačně rozumnější jít do nemocnice. Tam vám může pomoci předcházet možným následkům hyperemesis gravidarum umělou výživou (infuzí nebo sondou).