Hypermenorea a menoragie: příčiny, tipy

Hypermenorea a menoragie: popis

Normální menstruační cyklus

Menoragie a hypermenorea – příliš dlouhé a silné menstruační krvácení.

Při menoragii a hypermenoree (hypermenorea) dochází k prodlouženému menstruačnímu krvácení nebo zvýšené ztrátě krve. Prodloužený cyklus přispívá ke zvýšené ztrátě krve, a proto jsou hypermenorea a menoragie často spárovány. Příčiny poruch obou cyklů jsou také často stejné.

Zvýšená, prodloužená menstruace je pro postižené dost nepříjemná a má rozhodující vliv na každodenní, pracovní i sexuální život. Kvůli vysokým krevním ztrátám trpí mnoho žen únavou, vyčerpáním, oběhovými problémy a anémií. Železo se také ztrácí krví – může se dokonce objevit anémie z nedostatku železa.

Hypermenorea a menoragie: příčiny a možná onemocnění

Zvýšená, prodloužená menstruace je pro postižené dost nepříjemná a má rozhodující vliv na každodenní, pracovní i sexuální život. Kvůli vysokým krevním ztrátám trpí mnoho žen únavou, vyčerpáním, oběhovými problémy a anémií. Železo se také ztrácí krví – může se dokonce objevit anémie z nedostatku železa.

Hypermenorea a menoragie: příčiny a možná onemocnění

Celkový zvýšený sklon ke krvácení: u žen, které mají obecně zvýšený sklon ke krvácení, je toto také příčinou silného menstruačního krvácení.

Polypy – nezhoubné výrůstky sliznice: Polypy se mohou tvořit na děložním čípku (cervikální polyp) nebo v oblasti dělohy (děložní polyp). Na rozdíl od zbytku děložní sliznice se polypy během menstruace nevylučují. Polypy mohou také způsobit menoragii nebo hypermenoreu.

Zánět vejcovodů (salpingitida): I zde bakterie stoupající z pochvy spouštějí infekci. Patogeny procházejí z pochvy přes děložní hrdlo do dělohy a do vejcovodů. Zánět vejcovodů se může projevit mimo jiné zvýšeným, déletrvajícím krvácením.

Dysfunkce štítné žlázy: Hypertyreóza nebo hypotyreóza může také vést k poruchám cyklu a tím k prodloužené, prodloužené periodě.

IUD: Zejména v prvním období po zavedení měděného nitroděložního tělíska má mnoho žen zvýšené menstruační krvácení. U hormonálních nitroděložních tělísek se naopak může krvácení snížit nebo dokonce zastavit.

Hypermenorea a menoragie: kdy musíte navštívit lékaře?

Vždy věnujte pozornost délce a intenzitě menstruací a případné větší odchylky proberte se svým gynekologem.

Co dělá lékař, když je menstruační krvácení příliš silné nebo trvá příliš dlouho?

Diagnóza

Pro diagnostiku hypermenorey nebo menoragie se vás lékař nejprve zeptá na váš menstruační cyklus a vaše příznaky (anamnézu). Důraz bude kladen mimo jiné na frekvenci krvácení, intenzitu krvácení, bolest nebo možné intermitentní krvácení.

Téměř vždy se přitom provádí hysteroskopie, kdy se do nitra dělohy zavede optický přístroj se světelným zdrojem. Například polypy mohou být odstraněny přímo samostatným kanálem a následně vyšetřeny na jemnou tkáň.

Terapie

Ablace endometria ničí a odstraňuje výstelku dělohy, což vyvolává silné menstruační krvácení. Samotná děloha zůstává nedotčena. Zákrok se provádí přes děložní čípek. Poté by měly být příznaky vyřešeny.

Menoragie: Co můžete udělat sami

Hypermenoree nebo menoragii sama nezabráníte, ale existuje několik tipů, jak pozitivně ovlivnit menstruační cyklus a to, jak se cítíte. Hlavní důraz je kladen na zdravý životní styl:

Zbavte se stresu: Přijměte relaxační metodu, kterou pravidelně používáte. Může to být jóga, progresivní svalová relaxace podle Jacobsona nebo autogenní trénink. Je to skvělý způsob, jak udržet stres pod kontrolou.

Jezte správně: Ujistěte se, že jíte vyváženou stravu s malým množstvím tuku nebo zdravých mastných kyselin a spoustou čerstvého ovoce a zeleniny. Vyhněte se častému rychlému občerstvení a polotovarům.

Hlídejte si váhu: Vyvážená strava vám může pomoci vyhnout se přebytečným kilogramům na bocích.

Dostatek spánku – to má také pozitivní vliv na vaši pohodu.

Vyhněte se nadměrné konzumaci alkoholu a nikotinu – to je dobré pro vaše zdraví.