Hypervitaminóza

Co je hypervitaminóza?

Hypervitaminóza je přebytek jedné nebo více vitamíny v těle. Tento přebytek je způsoben nadměrným příjmem vitamíny, což může být způsobeno nevyváženým strava nebo dietní doplňky, například. Hypervitaminóza se vyskytuje hlavně u tuků rozpustných vitamínytj. vitamíny A, D, E a K. Je to proto, že vitamíny rozpustné v tucích se ukládají v těle a nemohou se vylučovat močí ledvinami jako vitamíny rozpustné ve vodě.

Podle těchto příznaků poznávám hypervitaminózu

Hypervitaminóza může způsobit různé příznaky v závislosti na předávkovaném vitaminu a množství předávkování. Běžně se vyskytující příznaky jsou: Kromě toho existují obtíže v gastrointestinálním traktu. Vyjadřují se prostřednictvím: Kromě toho se postižení často cítí vyčerpaní a mají potíže se soustředěním.

Společné stížnosti s bolest vyskytují se také u mnoha hypervitaminóz. Hypervitaminóza s vitaminem A také způsobuje zvětšení játra, slzy v rozích ústa a vizuální poruchy. Hypervitaminóza s vitaminem C může způsobit vážné následky žaludek bolest protože žaludek se může okyselit.

Pokud moc vitamin D se vstřebává do těla, což vede k poškození ledvin a rozvoji osteoporóza. Nadměrná absorpce vitaminu K může vést ke změnám v krev a poškození játra.

  • Bolesti hlavy
  • podvod
  • Poruchy oběhu
  • Ztráta chuti k jídlu
  • Nevolnost
  • Zvracení
  • Zácpa
  • Průjem

Hypervitaminóza způsobená některými vitamíny

U hypervitaminózy D dochází k nadměrné akumulaci látek, které hrají roli v cyklu vitamin D Výroba. Tyto látky jsou kalcitriol a cholekaliferol. Hypervitaminóza D se může objevit akutně i chronicky, tj. Po delší dobu.

Vyskytuje se od hladiny asi 50 mg, chronická od 1-2 mg denně po dobu několika měsíců. Tyto dvě látky podporují vstřebávání vápník, která v případě hypervitaminózy s vitamin D vede k příznakům způsobeným nadbytkem vápníku v těle. Změněný elektrolyt vyvážit vede k poruchám v ledvina funkce, která se projevuje nadměrným vylučováním moči.

Současně mají postižené osoby zvýšený pocit žízně, známý také jako polydipsie, a kvůli nedostatku tekutin existuje riziko dehydratace. Kromě toho došlo k nárůstu krev tlak, tj. hypertenze, a poruchy v srdce rytmus. Kromě toho je tělo stresované, což se projevuje kolísáním hmotnosti, únavou, bolest břicha a zažívací poruchy.

Pokud se hypervitaminóza D vyvinula chronicky, tj. S mírně zvýšeným množstvím po delší dobu, je poškození orgánů obvykle výraznější. osteoporóza dochází, tj. zvýšená křehkost kostí, vápník depozice v krev plavidla a renální nedostatečnost. Pokud jsou příznaky závažnější, měla by léčba zahrnovat kortizon a cílené odstranění přebytku vápník, kromě přerušení příjmu vitaminu D.

Hypervitaminóza A se vyskytuje extrémně zřídka. Je pravděpodobnější, že bude vyvolán prodlouženým nadměrným příjmem vitaminu A než jednou nadměrnou dávkou. V závislosti na množství nadměrně dodávaného vitaminu nevolnost, zvracení a bolesti hlavy může nastat jako tlak na mozek zvyšuje.

Ve vzácných případech hypervitaminóza A postihuje i jiné orgány. V tomto případě to zahrnuje játra a slezina, které reagují zvětšením a snížením funkce štítné žlázy. Občas může také dojít k proliferaci kostí, což způsobí vážné následky bolest.

Množství vitaminu E, které je oficiálně považováno za přijatelné, je 300 mg, které může dospělý denně požít bez poškození. Pokud je tato dávka překročena, zažívací trakt může být nepříjemné průjem a zvracení. Může se také objevit zvýšená únava a svalová slabost.

Vzhledem k tomu, že vitamin E hraje důležitou roli při srážení krve, je hypervitaminóza E zvláště nebezpečná pro lidi s poruchami srážlivosti. Pokud máte takové obavy, měli byste se pro jistotu poradit s lékařem. Hypervitaminóza B12 je v užším smyslu těžko možná, protože tělo může kompenzovat přebytek vitaminu vylučováním ledvinami. Z tohoto důvodu jsou také velmi odlišné hodnoty, od kterých by mohlo dojít k předávkování vitaminem.

Vzhledem k tomu, že vitamin B12 je důležitý pro mnoho procesů v těle, nemělo by se mu vyhýbat ze strachu z předávkování. Zřídka lze pozorovat negativní reakce na injekce vitaminu B12 do svalu. Ty však obvykle zahrnují pouze neškodné příznaky, jako je dočasná vyrážka nebo návaly horka.

Ve vzácných případech nevolnost, zvracení mohou se také objevit závratě. Vedlejším účinkem, který byl pozorován pouze sporadicky, je anafylaktický šok, tj alergická reakce oběhu. Dále existují případy, kdy vysoké množství vitaminu B12 ve formě injekce vedlo k výskytu akné.

Předpokládá se však, že je to způsobeno spíše dalšími látkami v injekci než samotným vitaminem B12.

  • Vitamin B12
  • Průjem způsobený vitaminem B12

Hypervitaminózu B6 lze vyvolat pouze umělým předávkováním, například pomocí vitamínové přípravky. Toto útočí na nervový systém a vede k poruchám nervy které umožňují dotyky a jiné vjemy.

Dále se mohou objevit záněty kůže, včetně určité formy akné. Studie prokázaly, že nadměrné množství vitaminu B6 v těle je spojeno se zvýšeným rizikem plíce rakovina. To však bylo zjištěno pouze u mužů.

Hypervitaminóza C obvykle není nebezpečná. Jelikož se však jedná o značně kyselou látku, která se vyskytuje například u citronů, může nadměrný příjem vést k překyselení žaludek. Vitamin C by proto měl být užíván jako askorbát, což je neutralizovaná forma vitaminu. Vzhledem k tomu, že se vitamin C vylučuje ledvinami, je třeba postupovat opatrně také v případě ledvina dysfunkce. Pokud máte sklon k ledvina kameny, velké množství vitaminu C může také způsobit poškození.