Hypotyreóza: Výživa – co musíte zvážit

Proč štítná žláza potřebuje jód

Štítná žláza potřebuje jód pro tvorbu hormonů – při hypotyreóze i při zdravé štítné žláze. Při nedostatku jódu se může štítná žláza zvětšit (struma, struma z nedostatku jódu) a rozvinout hypotyreózu.

Organismus musí jód absorbovat potravou. Denní potřeba pro dospívající a dospělé (do 50 let věku) je 200 mikrogramů – nepatrné množství, kterého však mnoho lidí nedosáhne. Je to proto, že Německo, stejně jako mnoho dalších středoevropských zemí, je přírodní oblastí s nedostatkem jódu: pitná voda, půda a tedy i potravinářské plodiny na ní pěstované mají nízký obsah jódu.

Aby bylo možné pokrýt denní potřebu jódu, je třeba věnovat zvláštní pozornost stravě bohaté na jód. Po konzultaci s lékařem může být také nutné užívat doplňky jódu.

Dieta bohatá na jód pro hypotyreózu

Na druhou stranu u Hashimotovy tyreoiditidy je třeba se vyhnout velmi vysokým množstvím jódu. Mohou urychlit průběh onemocnění. Více si o tom můžete přečíst v článku „Hashimotova tyreoiditida“.

Hypotyreóza: Výživa během těhotenství

Během těhotenství je zvýšená potřeba jódu, protože dvě štítné žlázy (mateřská a fetální) musí být zásobovány stopovým prvkem. Denní potřeba pro těhotné ženy je tedy 230 mikrogramů jódu – bez ohledu na to, zda mají nebo nemají hypotyreózu. Strava z potravin bohatých na jód nemůže tento požadavek splnit.

Po konzultaci s gynekologem by těhotné ženy měly užívat také jódové tablety, aby se zabránilo nedostatečnému zásobování. To by mohlo vést k tvorbě strumy u ženy a zhoršenému vývoji mozku a nervového systému u nenarozeného dítěte.

Pro těhotné ženy tedy platí následující doporučení pro dostatečný přísun jódu:

  • jíst mořské ryby alespoň dvakrát týdně (treska jednoskvrnná, treska, treska, platýs)
  • pravidelně pít mléko
  • používejte pouze jodizovanou kuchyňskou sůl
  • raději jíst potraviny vyrobené z jodizované kuchyňské soli

Odborníci také doporučují, aby těhotné ženy s autoimunitním onemocněním štítné žlázy (např. Gravesova choroba, Hashimotova tyreoiditida) užívaly dostatečné množství jódu.

Hypotyreóza: Výživa během kojení

Potřeba jódu je zvýšena i při kojení, protože stopový prvek je předáván dítěti s mateřským mlékem. Kojící ženy by měly zkonzumovat 260 mikrogramů jódu denně – potravou i ve formě jódových tablet. To platí jak pro ženy s hypotyreózou, tak bez ní. Dieta a dodatečný příjem jódu by se měly řídit stejnými doporučeními jako pro těhotné ženy.