Hypotyreóza: Hubnutí

Zhubněte s hypotyreózou

Hubnutí navzdory hypotyreóze není snadné, ale stále možné. Kombinace různých přístupů pomáhá:

Vezměte hormony štítné žlázy

Dokud se neodstraní příčina nechtěného přibírání na váze – nedostatek hormonů štítné žlázy – lidem s hypotyreózou se hubnutí jen stěží podaří. Jako první je proto nutné pod lékařským dohledem začít užívat umělý hormon štítné žlázy L-tyroxin. Nahrazuje chybějící endogenní hormony. Metabolismus se tak opět „zrychlí“ – předpoklad úspěšného hubnutí.

Mít trpělivost

Ať už je příčinou nadváhy hypotyreóza, nebo za ní stojí jiné příčiny – každý, kdo chce trvale snížit svou váhu, potřebuje trpělivost. Protože ať má tělo na bocích, hýždích nebo stehnech nashromážděno jakékoli zásoby energie, hubnutí se bude bránit. Stojí za tím funkce těla, která byla kdysi důležitá: V minulosti bylo životně důležité, aby lidé byli schopni rychle kompenzovat ztrátu hmotnosti a udržovat energetické zásoby.

Požádejte lékaře o radu

Pacienti s nadváhou v důsledku hypotyreózy by se měli poradit se svým lékařem, pokud chtějí zhubnout. Jak velké hubnutí je dobré, závisí mimo jiné na rozsahu nadváhy, věku pacienta a jeho zdravotním stavu. Lékař a pacient se mohou společně dohodnout na léčebném cíli – na váze, na kterou se zaměřit – a zvážit, jak jej nejlépe dosáhnout.

Správná strava a cvičení

Zdravé hubnutí závisí především na dobré rovnováze stravy a cvičení. Lékař a/nebo dietolog může pomoci vytvořit vhodný jídelníček. Měla by sestávat z nízkokalorické, ale vyvážené a pestré smíšené stravy. Individuální sympatie a antipatie by měly být brány v úvahu, aby bylo pro pacienta snazší se toho držet.

Pacienti by se měli poradit se zkušeným lékařem nebo sportovním terapeutem, jaké a jaké množství cvičení nejlépe podpoří hubnutí v případě hypotyreózy. Důležitou roli hraje mimo jiné aktuální kondice, případná doprovodná onemocnění a případné zdravotní problémy, které již nadváha způsobila (například poškození kolene).