Hysterektomie (odstranění dělohy): Vše, co potřebujete vědět o operaci

Co je hysterektomie?

Při hysterektomii (ze starořeckého hystera znamená děloha a ektom znamená vyříznout) je děloha odstraněna buď úplně (totální exstirpace), nebo jen částečně (subtotální exstirpace). Cervix zůstává neporušený. Pokud jsou odstraněny i vaječníky, označuje se to jako hysterektomie s adnexy.

Hysterektomie je jedním z nejčastějších výkonů v gynekologii. V závislosti na použité metodě existují různé typy hysterektomie. O tom, jakou metodu hysterektomie použít, rozhodne váš lékař v závislosti na onemocnění, jak je děloha velká a pohyblivá, zda se nevyskytují doprovodná onemocnění a samozřejmě vaše vlastní přání.

Abdominální hysterektomie

Abdominální hysterektomie se používá hlavně tehdy, když je děloha velmi velká. Děloha se odstraní břišním řezem.

Vaginální hysterektomie

Vaginální hysterektomie používá vagínu k odstranění dělohy. Tím se zkracuje doba operace i doba rekonvalescence po odstranění dělohy.

Laparoskopická hysterektomie

Odstraněním dělohy nenávratně končí schopnost rodit děti a po totální exstirpaci již nedochází k menstruačnímu krvácení. Pouze v případě subtotální exstirpace může ještě dojít k mírnému cyklickému krvácení.

Kdy se provádí hysterektomie?

Hysterektomie je obvykle nutná pouze u benigních onemocnění:

  • Benigní nádory, jako jsou fibroidy (svalové nádory)
  • Uterus myomatosus (zvětšení dělohy v důsledku mnohočetných fibroidů)
  • Menstruační nepravidelnosti
  • Endometrióza (výstelka dělohy, která se vyskytuje mimo dutinu děložní a může způsobit bolest)
  • Prolaps dělohy (prolaps dělohy)

Maligní onemocnění nebo nouzové operace jsou však velmi vzácné:

  • rakovina děložního čípku, dělohy nebo vaječníků
  • vážná zranění nebo záněty
  • Nezastavitelné krvácení po porodu

Co se dělá během hysterektomie?

Váš lékař vám nejprve podrobně osobní konzultaci vysvětlí možná rizika a chirurgické alternativy. Kromě toho jsou vyloučeny kontraindikace, jako je stávající touha mít děti nebo infekce, a provede se krevní test.

V rámci přípravy na operaci vás anesteziolog bude informovat o plánované anestezii a jejích rizicích. Na operaci musíte přijít nalačno. To znamená, že několik hodin před hysterektomií nesmíte jíst ani pít. Močový měchýř se vyprázdní pomocí katetru močového měchýře, který se odstraní ihned po hysterektomii nebo o několik dní později.

Abdominální hysterektomie

Protože chirurg odstraňuje dělohu abdominálním řezem, abdominální hysterektomie obvykle vyžaduje celkové anestetikum. Pokud jsou zjištěna maligní onemocnění, lze operaci prodloužit a odstranit další tkáň. Abdominální hysterektomie se také používá, pokud je děloha velmi velká nebo přerostlá.

Vaginální hysterektomie

Vaginální hysterektomii lze provést v celkové nebo lokální anestezii. Je to postup volby u benigních onemocnění. Chirurg odstraní dělohu přes pochvu pomocí speciálních nástrojů tak, aby nebyly viditelné jizvy. Pokud je pochva příliš úzká nebo děloha příliš velká, může chirurg odstranit i dělohu v několika částech (morcelace).

Laparoskopická hysterektomie

Pokud je děloha odstraněna přes vagínu, označuje se to jako laparoskopicky asistovaná hysterektomie. Pokud jsou části dělohy odstraněny abdominálními řezy, nazývá se výkon laparoskopicky asistovaná supracervikální hysterektomie.

Jaká jsou rizika hysterektomie?

Jako u každé operace může hysterektomie způsobit silné krvácení, poranění sousedních orgánů a problémy způsobené anestetikem. Možné problémy po hysterektomii zahrnují dočasně omezenou funkci močového měchýře, sekundární krvácení, infekce, proliferující jizvy a srůsty.

Čeho bych si měl být po hysterektomii vědom?

Mírná únava a mírná bolest po hysterektomii jsou v prvních týdnech normální. K pohlavnímu styku by mělo dojít až po čtyřech až šesti týdnech, aby nedošlo k namáhání poševního uzávěru. Také byste neměli pokračovat v těžké fyzické námaze dříve než šest týdnů po hysterektomii.

Informace o autorovi a zdroji

Tento text je v souladu s požadavky lékařské literatury, lékařských směrnic a současných studií a byl přezkoumán lékařskými odborníky.