Ibuprofen během kojení: Aplikace a dávkování

Ibuprofen a kojení: Dávkování během kojení

Pokud užíváte ibuprofen a kojíte své dítě, jsou povoleny jednotlivé dávky maximálně 800 miligramů. Ani při užívání dvakrát denně, tj. při denní dávce až 1600 miligramů ibuprofenu, není kojenec vystaven prostřednictvím mateřského mléka.

Do mléka se dostává jen velmi malé množství účinné látky a jejích degradačních produktů. I při užívání relativně vysoké denní dávky proto není inhibitor bolesti a zánětu v mateřském mléce zjistitelný. Přesto byste se měla při kojení snažit omezit příjem ibuprofenu a nejprve vyzkoušet nelékové varianty.

I když nekojíte, měla byste užívat léky proti bolesti maximálně deset dní v měsíci. Jinak hrozí bolest hlavy způsobená léky.

Obecně platí, že ženy, které užívají ibuprofen v nízkých dávkách a krátkodobě, mohou pokračovat v kojení. V případě vyšších dávek a delšího užívání je vhodné možnost přerušení kojení konzultovat s lékařem.

Ibuprofen a kojení: Kdy pomáhá?

Ibuprofen pomáhá na třech úrovních: Kromě účinku tišícího bolest (analgetikum) má účinky protizánětlivé (antiflogistické) a snižující horečku (antipyretikum).

  • Bolest hlavy
  • migréna
  • Bolest Zubů
  • Příznaky chřipky
  • horečka
  • Bolestivá stagnace mléka
  • zánět prsu (mastitida)
  • Bolesti svalů a kloubů
  • po císařském řezu

Protizánětlivý účinek ibuprofenu je zvláště výhodný po operacích. Paracetamol však velmi dobře pomáhá i při příznacích chřipky a horečce.

Ibuprofen je užitečný i při kojení při bolestivé laktaci nebo zánětu prsu, zejména pro jeho protizánětlivý účinek. Někdy i nízká dávka dokáže zmírnit příznaky natolik, že postižené ženy mohou pokračovat v kojení. V každém případě by kromě terapie měla vedení kojení kontrolovat porodní asistentka, aby se problémy s kojením dostaly pod kontrolu. Dlouhodobá léčba vysokými dávkami ibuprofenu při kojení není řešením!

Dále ibuprofen pomáhá i ženám, které kojí zevně, například při bolestech svalů či kloubů. Pouze v oblasti prsou (zejména bradavek) byste při kojení neměla používat krém nebo mast s obsahem ibuprofenu. V opačném případě by mohlo vaše dítě absorbovat účinnou látku tímto způsobem při pití.

Ibuprofen a kojení: Jak to funguje?

Účinná látka je metabolizována v játrech a vylučována ledvinami. Přibližně jednu až 2.5 hodiny po požití jeho koncentrace opět klesla na polovinu (poločas rozpadu).

Ibuprofen a kojení: Nežádoucí účinky u kojenců

Při kojení by maminky měly preferovat ibuprofen před jinými léky proti bolesti ze skupiny NSAID, jako je diklofenak nebo naproxen. Ibuprofen je proto první volbou při bolestech při kojení. Kombinace ibuprofenu a kojení je dobře snášena. U kojených dětí, jejichž matky užívaly ibuprofen příležitostně a v nízkých dávkách, nebyly pozorovány žádné nežádoucí účinky.

Další informace o účinku, dávkování, vedlejších účincích a interakcích ibuprofenu naleznete zde.