Ledové koupání: Kop na tělo

U některých vyvolává obdiv, u jiných pouze nepochopení. Co vede lidi k tomu, aby shodili oblečení při teplotách kolem zmrazení namiřte a ponořte se do ledu voda. Mnozí dostanou nechvalně známý „kopanec“, někteří chtějí udělat něco dobrého pro své tělo. Je koupání v ledu skutečně dobré pro vaše zdraví? Na co byste měli dávat pozor?

Co se rozumí koupáním v ledu?

V Německu je asi 2,000 3,000–XNUMX XNUMX koupajících se v ledu. Všichni sdílejí jednu vášeň - koupat se voda teploty kolem zmrazení. Setkávají se v malých skupinách, dostanou své oběh šli spolu, než konečně odhodili granáty. Podle toho, jak se jejich těla cítí, zůstávají koupající se v ledu voda kdekoli od několika sekund do pěti minut. Sezóna koupání v ledu začíná na začátku podzimu, takže trénujte opravdu studený teploty mohou začít brzy.

Koupání v ledu - požehnání pro zdraví

Během prvních několika sekund, kdy je tělo v ledové vodě, prožívá intenzivní teplotní stimul. The kůže teplota drasticky klesá, zatímco teplota jádra je zpočátku málo ovlivněna. Tělo nyní začíná reagovat na novou situaci. Přeměňuje energii, kterou uložil ve formě sacharidy na tepelnou energii. Zvýšená produkce tepla způsobuje plavidla, která se po prvních několika sekundách náhle zúžila, aby se rozšířila. To vede ke zlepšení krev oběh a tím ke stabilizaci oběhového systému.

Lékaři předpokládají, že koupání v ledu posiluje imunitní systém, čímž je tělo méně náchylné k infekcím. Pokud se tělo po koupeli zregeneruje, většina lidí pocítí pocit pohody a zvýšený pocit, že jsou naživu. To záleží na jedné straně na vylepšeném krev oběh a na druhé straně o psychologických aspektech: Koupající se led cítí uspokojivý pocit sebeovládání a překonávání sebe sama.

Čemu byste měli věnovat pozornost?

Ledové koupání není neškodné. Netrénovaní a nezkušení by se měli pomalu přibližovat k chladným teplotám. Toho lze dosáhnout například pomocí střídavé sprchy nebo Kneippovy koupele. Nikdy bys neměl jít plavání sám, ale vždy ve skupinách. Koneckonců existuje riziko, že koupající se v ledu může být životu nebezpečný studený šok. Protože zejména ruce a nohy rychle ztrácejí tělesné teplo, měli byste při koupání držet ruce ve vzduchu. Nohy lze snadno chránit pomocí neoprenových ponožek. Když jste ve vodě, měli byste se vyhnout ponoření hlava a vlasy pod vodou.

Doba koupání by neměla přesáhnout pět minut, jinak hrozí riziko podchlazení by bylo příliš skvělé. Ihned po ledové lázni je třeba nasadit teplé oblečení. Sportovní a fyzická aktivita se nedoporučuje. Tělu by měl být poskytnut čas na zotavení. Lidé s fyzickými onemocněními by měli vždy projednat koupání na ledě se svým lékařem.

Jak populární je koupání v ledu?

2,000 3,000 až XNUMX XNUMX přiznaných koupajících se v Německu nemluví za populární trend nebo hmota sport. Koupání v ledu si nicméně získává na popularitě v důsledku wellness a volného času.

Historické pozadí

V Rusku je koupání v ledu dlouholetou tradicí ruské pravoslavné církve. Každý rok 19. ledna se slaví Ježíšův křest. Při této příležitosti se v různých částech Ruska konají venkovní bohoslužby. Koupání v ledu údajně čistí svědomí a chrání před nemocemi a zlými duchy. Ne všichni účastníci však mají náboženskou motivaci. Koupání v ledu se spíše stalo trendem a rekreační aktivitou.