ICSI: Postup, rizika a šance

Co je ICSI?

Zkratka ICSI znamená „intracytoplazmatická injekce spermie“. To znamená, že jedna spermie je vstříknuta přímo do vnitřku buňky (cytoplazmy) dříve odebraného vajíčka pomocí jemné pipety. Postup napodobuje přirozené pronikání spermie do vajíčka. Celý proces však probíhá mimo tělo (mimotělní) a je sledován pod mikroskopem.

Jak ICSI funguje?

Ovulace a odběr vajíček

Ukázka spermatu

V den odběru vajíček musí být k dispozici čerstvé nebo zpracované, zmrazené spermie – například z darování spermatu. Na základě vzhledu, tvaru a motility vybere reprodukční lékař vhodnou spermii pro ICSI.

Varianta PICSI

Injekce a přenos spermií

ICSI: Doba trvání

Celá procedura trvá maximálně 20 dní. Na první těhotenský test po ICSI musíte počkat asi pět týdnů. Pokud byla ICSI úspěšná, můžete k určení data porodu použít speciální těhotenské kalkulačky. Ať už ICSI nebo IVF: jako základ pro výpočet se používá datum odběru vajec nebo den, kdy byl kryokonzervovaný vzorek rozmražen.

Pro koho je ICSI vhodný?

Důvodem mohou být protilátky proti spermiím, chybějící vas deferens, ucpané semenné vývody nebo narušená tvorba spermií ve varlatech. Pokud v ejakulátu nejsou žádné spermie (azoospermie), mohou být získány z varlat nebo nadvarlat chirurgicky (TESE nebo MESA). ICSI také slibuje úspěch po léčbě rakoviny, kdy jsou k dispozici pouze zmrazené (kryokonzervované) spermie.

Šance na úspěch ICSI

Pro ICSI v zásadě stačí jedno vajíčko a jedna spermie. Proto i u mužů s malým množstvím spermií v ejakulátu nebo špatnou kvalitou spermií je úspěšnost ICSI dobrá. K oplodnění dochází u více než 70 procent vajíček.

Asistované líhnutí

Novou metodou, jak zlepšit šance na úspěch ICSI (neboli oplodnění in vitro, IVF), je „asistovaný hatching“. Poté, co bylo vajíčko uměle oplodněno a embryo bylo vytvořeno buněčným dělením, musí se asi pátý den implantovat do děložní sliznice. To se však může podařit pouze tehdy, pokud je obal obklopující embryo (tzv. zona pellucida) dostatečně tenký, aby se z něj embryo vylíhlo.

V některých studiích asistovaný hatching zvýšil počet březosti. Existují však i studie, ve kterých žádná taková výhoda laserového ošetření prokazatelná nebyla.

Výhody a nevýhody ICSI

U ženy začíná léčba ICSI hormonální stimulací vaječníků. To může být fyzicky velmi stresující. V nejhorším případě se rozvine syndrom přestimulace, který může být život ohrožující. Malá rizika infekce nebo poranění jsou také po punkci vaječníků – tedy po odstranění vajíček pro ICSI.