Imobilizace: Stabilizace zraněných částí těla

Stručné shrnutí

  • Co znamená imobilizace? K tlumení nebo stabilizaci zraněné části těla, aby se zabránilo nebo minimalizovalo (bolestivé) pohyby.
  • Imobilizace funguje takto: Ochranná poloha zraněného je podporována nebo stabilizována pomocí odpružení. V závislosti na postižené části těla mohou být těmito „stabilizátory“ přikrývka, trojúhelníková tkanina nebo části oděvu.
  • V jakých případech? Při zlomeninách kostí, poranění kloubů a v případě potřeby i uštknutí hadem.
  • Rizika: (Neúmyslný) pohyb během vycpávky může zranění zhoršit. V případě poranění lebky a páteře buďte obzvláště opatrní a vyhněte se jakémukoli pohybu poraněné oblasti těla.

Pozor.

  • Zlomeniny kostí a poranění kloubů jsou pro laiky těžko rozlišitelné. To však u imobilizace nevadí – postup je v obou případech stejný.
  • Jako první pomocník pohybujte poraněnou částí těla co nejméně, abyste pacienta ušetřili zbytečné bolesti a nezhoršili zranění.
  • Otevřené zlomeniny překryjte sterilním obvazem.

Jak funguje imobilizace?

V případě zlomeniny nebo poranění kloubu postižený většinou intuitivně zaujme ochranný postoj, ve kterém jeho bolest poněkud ustoupí. Znehybněním můžete jako poskytovatel první pomoci podpořit tento ochranný postoj a zabránit mimovolním pohybům.

Takto postupujete:

  1. Postiženého uklidněte a promluvte si s ním. Zeptejte se, kde a jakou bolest zažívá a v jaké poloze ho poraněná část těla nejméně bolí.
  2. Poraněnou část těla v této poloze stabilizujte měkkou podložkou. V případě zlomeniny nohy to může být například deka umístěná kolem nohy pod chodidlem a držená na místě (ne příliš pevně) pomocí obvazů, trojúhelníkových ručníků atd. Na vykloubené rameno můžete použít rameno obvaz trojúhelníkovou látkou omotanou kolem předloktí (obtáhněte dva konce kolem krku, pravý a levý, a zavažte je na zátylku).
  3. Otevřené rány a zlomeniny zakryjte sterilním obvazem, abyste zabránili infekci.

Kdy provádím imobilizaci?

Imobilizace je nutná u několika typů zranění:

Zlomeniny kostí

Přestože jsou naše kosti extrémně robustní, mohou se při působení vnější síly nebo nadměrné zátěže (např. při sportu) zlomit. Zlomeninu poznáme mimo jiné podle toho, že je postižená část těla bolestivá a oteklá, může se neobvykle hýbat nebo má vadnou polohu. U otevřené zlomeniny jsou vidět i části kosti – přeruší se nadložní tkáň (kůže, svaly atd.).

Zranění kloubů

Kloub může vyskočit z objímky v důsledku vnější síly (např. nárazu nebo tahu) – obě kloubní plochy se oddělí a nevrátí se do své původní polohy poté, co síla ustane. Navíc může dojít k natržení vazu nebo poškození kloubního pouzdra. Mezi typické příznaky poranění kloubu patří silná bolest při pohybu i tlaku, neobvyklá poloha nebo pohyblivost kloubu, modřiny a otoky.

Hadí kousnutí

Místo toho v případě hadího uštknutí znehybněte postiženou část těla a dopravte zraněného co nejdříve k lékaři (nebo zavolejte záchrannou službu).

Rizika spojená s imobilizací

Jako první zasahující byste měli při imobilizaci vždy postupovat velmi opatrně. Jakýkoli (neúmyslný) pohyb poraněné části těla totiž může pacientovi způsobit velkou bolest a případně zranění prohloubit.

Obzvláště opatrní byste měli být u poranění páteře a hlavy: V takových případech je nejlepší s pacientem vůbec nehýbat – pokud není ohrožen život zraněného na místě nehody kvůli okolí, například kvůli budově strop nahoře hrozí zřícením.