V péči | Zvedání a přenášení pro záda

V péči

Ošetřovatelská péče je jednou z oblastí pracovního světa, která je spojena s vysokou fyzickou zátěží. I když to není vždy, riziko namáhání zad je předem naprogramováno, pokud jde o mobilizaci imobilních osob a práce často vyžaduje nedostatek času. I v tomto případě by měla být dodržována pravidla pro zvedání a přenášení způsobem, který je vhodný pro záda.

Pokud nastane situace, ujměte se druhé osoby. Zvedejte a přenášejte předměty blízko těla a pracujte od nohou. V závislosti na tom, jak nehybný je rezident, budete muset změnit techniku.

Pokud jde o přesun osoby z postele na invalidní vozík, je opět důležitá technika. Umístěte invalidní vozík hned vedle postele a seřiďte brzdy, aby se vozík nemohl odvalit. Posuňte postel klienta nahoru, aby se mu snáze vstávalo a nemusíte tolik ohýbat kolena.

Objměte osobu pod rameny. Ruce jsou umístěny v dolní části zad nebo v oblasti hýždí. Obyvatel ji objal krk.

Pokud má obyvatel dostatek síly, měl by být povzbuzen k pomoci. Její nohy jsou v rozkroku nebo v podřepu. To znamená, že máte ohnutá kolena a hýždě nakloněné dozadu, jako byste seděli.

To podporuje rovnou polohu zad. Znovu pracujte od nohou a zkuste stát vzpřímeně, jako byste skákali. Poté se otočte směrem k invalidnímu vozíku a posaďte obyvatele dolů.

Snažte se zůstat uvolněný. Pokud chcete klienta dostat zpět do postele, tentokrát trochu sklopte postel, abyste nemuseli klienta tak vysoko zvedat. Když si obyvatel sedne na postel, sedne si příliš nízko.

Výsledkem je tedy riziko, že toto musí být přineseno, když ležíte, opět nahoru. Je výhodné nechat obyvatele sedět v oblasti polštáře. Poté, co si obyvatel lehne, leží automaticky výš.

Postupem času se to může stát ještě hlouběji. Pokud by mělo dojít k tomu, že obyvatelka leží příliš hluboko v posteli, postupujte znovu od nohou. Obyvatel by se měl otočit na nohou a zkřížit ruce před prsou. Jeho hlava je zvednutý.

Uchopte pod jeho ramenní opasek a hýždě a udržujte nohy vzadu v dřepu. Čelo postele by mělo být posunuto dolů. Narovnejte nohy stejně jako při skákání a vytáhněte cestujícího nahoru. V tomto ohledu by vás mohl zajímat článek o spinální gymnastice.