Infekční choroby jako příčina polyneuropatie Příčiny polyneuropatie

Infekční onemocnění jako příčina polyneuropatie

U infekčních chorob se rozlišuje mezi bakteriálními a virovými infekcemi. Borelióza je jednou z bakteriálních infekčních nemocí nejčastěji zmiňovaných v souvislosti s PNP. Borelie jsou přenášeny například klíšťaty a mohou vést k polyneuropatie, proto by měl být kousnutí klíštěte dobře sledován a ošetřen odborníkem.

Mezi virové infekce, které mohou způsobit PNP, patří HIV a cytomegaloviru. Ve vzácných případech vliv infekce může také vést k PNP. A klíštěte může způsobit, že se borellie, patogeny boreliozy, dostanou do hostitele (např. člověka).

K tomu může dojít až po době sání přibližně 12 hodin, a proto je rychlé a úplné odstranění klíštěte stále jedinou profylaxí proti infekci Borellia. Neexistuje očkování jako u TBE. Jednou Borellia bakterie dosáhli Wird, dosáhli nervy prostřednictvím kůže a krevního oběhu a může je zapálit. Kromě periferních nervy a nervové kořeny (radikulitida), lebeční nervy (obličejový nerv). V postižené oblasti dochází k bolestem, paralýze a poruchám senility

Jed nebo příjem léků jako příčina polyneuropatie

Za toxiny, které jsou často zodpovědné polyneuropatie, jsou převážně přítomny v rozpouštědlech a barvách. Kromě látek jako n-hexan, n-heptan, ethanol, benzen, styren, xylen, arsen, olovo a thalium jsou také zodpovědné za nervové poškození. Kontakt s těmito látkami může trvale poškodit periferní zařízení nervy a vést ke klasickým příznakům PNP. Některé složky léčivých přípravků jsou také toxické pro nervy, takže poškození periferních nervů je klasickým vedlejším účinkem chemoterapie a záření.

Chemoterapie je namířeno proti rakovina buněk a má zabránit jejich proliferaci narušením buněčného dělení (cytostatika). Nervové buňky jsou velmi citlivé na škodlivé látky (látky se škodlivým účinkem) a jsou také ovlivněny cytostatickými látkami chemoterapie. Mohou být poraněny periferní nervy a mohou se u nich objevit brnění a pocity nepohodlí nebo dokonce ztráta pocitu polohy.

V případě odpovídajících příznaků by měl být konzultován lékař. Ve většině případů se nervy po dokončení chemoterapie regenerují pomalu. Terapie, jako je fyzioterapie nebo elektroterapie lze použít navíc.