Infekční mononukleóza: Příznaky

Stručné shrnutí

  • Příznaky: Bolest v krku, zduřené lymfatické uzliny, únava, horečka, zvětšená slezina; u dětí často asymptomatické
  • Příčiny a rizikové faktory: Infekce virem Epstein-Barrové (EBV) prostřednictvím slin při líbání nebo jiných tělesných tekutin (pohlavní styk, krev); každá infikovaná osoba je potenciálně nakažlivá ve fázích života
  • Diagnostika: Krevní test na EBV a EBV protilátky, výtěr z krku, prohmatání sleziny a lymfatických uzlin, vzácně biopsie lymfatických uzlin
  • Léčba: Symptomatická léčba bolesti a horečky, v těžkých případech kortizon; léčba možných komplikací
  • Průběh onemocnění a prognóza: U dětí obvykle bez příznaků; jinak odezní asi po třech týdnech, obvykle se zahojí bez následků; možné vážné komplikace; podezření na souvislost například s chronickým únavovým syndromem
  • Prevence: Vyhněte se kontaktu s potvrzenými infikovanými osobami

Co je mononukleóza?

Pfeifferova glandulární horečka (infekční mononukleóza, mononucleosis infectiosa, monocytární angina) je infekční onemocnění způsobené virem Epstein-Barrové (EBV), který patří do skupiny herpetických virů.

Příznaky jsou tonzilitida a faryngitida s výrazně zduřením lymfatických uzlin, horečkou a únavou. U dětí však často nejsou žádné příznaky. Závažné případy jsou možné, zejména u dospělých.

Pfeifferova žlázová horečka nepodléhá hlášení.

Příčiny a rizikové faktory

Pfeifferova žlázová horečka je nakažlivá. Onemocnění spouští virus Epstein-Barrové (EBV). Patogen se množí v bílých krvinkách (lymfocytech) a v buňkách sliznice v krku. Virus mimo lidské tělo dlouho nepřežije.

Jak se můžete nakazit?

K infekci dochází prostřednictvím tělních tekutin. Protože se virus nachází hlavně ve slinách, je obzvláště snadné se nakazit při blízkém fyzickém kontaktu a líbání. V anglicky mluvících zemích se proto Pfeifferova glandulární horečka označuje jako „nemoc z líbání“.

Zvláště častá cesta infekce je u malých dětí, například ve školce, kde se jim hračky často vkládají do úst a vyměňují se. Častěji jsou také infikovány zvláště „polibky aktivní“ skupiny populace, jako jsou mladí dospělí („studentská horečka“).

Jiné cesty infekce, jako je pohlavní styk, krevní transfuze nebo darování orgánů, jsou také možné, ale mnohem vzácnější.

Inkubační doba

Jak dlouho je mononukleóza nakažlivá?

Nově infikovaní lidé přenášejí virus obzvláště snadno. Během této fáze infikovaná osoba vylučuje ve svých slinách zvláště velké množství patogenů. Je tomu tak i dlouho po odeznění příznaků. Abyste se vyhnuli nakažení ostatních, doporučuje se být v prvních měsících po prvotní infekci při líbání obezřetný a vyvarovat se nechráněného pohlavního styku.

Jakmile se člověk nakazí mononukleózou, zůstává nositelem viru po celý život. Zdravý imunitní systém drží patogen na uzdě, aby nemoc obvykle znovu nepropukla. Pokud je imunitní systém slabý, je možná reaktivace EBV, která způsobuje příznaky.

Ale i bez příznaků je možné, že se virus čas od času stále více uvolňuje do slin. Všichni nositelé viru jsou tedy nakažliví pro ostatní po celý život, a to i po odeznění příznaků.

Infekce mononukleózou během těhotenství

Pokud matka již prodělala infekci EBV, přenáší svou ochranu proti viru i na novorozence. Dítě je tak chráněno před mononukleózou prvních šest měsíců svého života. Dítě se tedy většinou nakazí nejdříve po tomto období.

Jaké příznaky a pozdní účinky se mohou objevit?

Pfeifferova žlázová horečka se projevuje především ve formě tonzilitidy a faryngitidy se silně zduřením lymfatických uzlin, (někdy vysokou) horečkou a únavou. U některých pacientů s mononukleózou dochází i k zánětům očí.

U dětí je infekce často asymptomatická, protože jejich imunitní systém ještě silně nereaguje na patogen. U dospělých jsou mírné případy často mylně považovány za infekci podobnou chřipce. Možné jsou však i těžké průběhy s komplikacemi.

Hlavní příznaky

Zánět hrdla: Typická pro mononukleózu je silná bolest v krku s intenzivním zarudnutím sliznice hltanu a výraznými potížemi s polykáním. Mandle a lymfatické uzliny otečou a u některých pacientů se objeví vysoká horečka. Nečistý dech může být také důsledkem infekce.

Výrazná únava: Pacienti se v akutní fázi onemocnění cítí extrémně vyčerpaní a slabí. Obvykle se zotaví během jednoho až dvou týdnů.

Zejména u sportovců je náhlý pokles výkonnosti často prvním, někdy dokonce jediným příznakem onemocnění. V některých případech výrazná únava trvá několik měsíců.

Mnoho postižených také popisuje bolení končetin jako symptom.

Oteklá slezina (splenomegalie): Slezina hraje důležitou roli v obraně těla proti nemocem a filtruje mrtvé krvinky z krve. Vyskytuje se zejména při infekci virem Epstein-Barrové. V průběhu onemocnění tedy může značně otéct a v některých případech i prasknout.

Komplikace a pozdní účinky

Většina případů mononukleózy je nekomplikovaná. Možné jsou však i závažné, někdy život ohrožující komplikace způsobené EBV. Pro lidi s výraznou imunitní nedostatečností je infekce virem (EBV) někdy smrtelná.

U lidí se zdravým imunitním systémem nemá žlázová horečka obvykle žádné dlouhodobé následky.

Silně oteklé hrdlo: Nebezpečné se stává, pokud imunitní systém na virus zareaguje tak silně, že sliznice v krku velmi otečou. To může znemožnit polykání a dokonce bránit dýchání.

Zánět jater (hepatitida): V některých případech virus postihuje také játra a způsobuje zánět jater. Pokud je to závažné, kůže zežloutne (žloutenka, ikterus) v důsledku zhoršené funkce jater způsobené Pfeifferovou žlázovou horečkou.

Kožní vyrážka: Asi u pěti až deseti procent pacientů se objeví skvrnitá, vyvýšená (čtvercová) kožní vyrážka, takzvaný makulopapulární exantém.

Příznaky ochrnutí: Pokud se virus dostane do nervového systému, v některých případech tam spustí zánět s příznaky ochrnutí, které může ohrozit i dýchání.

Zánět mozku: V některých případech se virus dostane do mozku, kde způsobí zánět mozku nebo mozkových blan.

Vyšetření a diagnostika

Diagnóza mononukleózy je často obtížná. K hlavním příznakům, jako je bolest v krku, horečka a otoky lymfatických uzlin, dochází také u jednoduchých chřipkových infekcí a nachlazení. V mnoha případech proto není mononukleóza rozpoznána vůbec nebo až pozdě.

Cílené vyšetření na mononukleózu se většinou provádí pouze v případě, že horečka neklesá nebo si pacient týdny stěžuje na únavu či neustupuje těžká krční infekce.

Vyšetření

Vyšetření krku: Při fyzikálním vyšetření lékař nejprve prohlédne hrdlo a krční mandle. V případě mononukleózy jsou zarudlé a často velmi oteklé. Plaketa také naznačuje typ infekce: Zatímco u bakteriální streptokokové tonzilitidy vypadají spíše jako skvrny, u Pfeifferovy žlázové horečky se zdají bílé a ploché.

Pohmat lymfatických uzlin: Pohmatem krku pod úhlem čelisti, podpaží a oblasti třísel lékař zjistí, zda a které lymfatické uzliny jsou zduřelé.

Pohmat sleziny: Při mononukleóze slezina často oteče natolik, že ji lékař zvenčí zřetelně cítí.

Výtěr z krku: Výtěr z krku lze v laboratoři použít k určení, zda jsou příčinou onemocnění bakterie. Pokud však výtěr obsahuje virus Epstein-Barrové, pro spolehlivou diagnózu mononukleózy to nestačí. Patogen se nenachází pouze na sliznici při akutní infekci. Může být také detekován, pokud byl virus v těle nějakou dobu a byl pouze reaktivován.

Diagnóza pomocí krevního testu

Protilátky: Pro spolehlivou diagnózu mononukleózy lze v krvi prokázat specifické protilátky proti viru Epstein-Barrové.

Zvýšené jaterní enzymy: Pokud jsou játra napadena virem, krevní test také ukáže zvýšenou koncentraci jaterních enzymů (transamináz).

Jen ojediněle je nutné odebrat vzorek tkáně (biopsii) z lymfatické uzliny.

Zacházení

Pfeifferova žlázová horečka je virové onemocnění. Antibiotika tedy nepomáhají, neboť působí pouze proti bakteriálním infekcím.

Léčba se proto zaměřuje na zmírnění příznaků, jako je bolest, potíže s polykáním a horečka. K tomuto účelu se používají běžné léky, jako je ibuprofen nebo paracetamol.

Důležitým principem léčby mononukleózy je fyzický klid. To může výrazně snížit riziko závažných komplikací. Lékaři radí trochu po odeznění akutních příznaků nemoci, což zahrnuje přísný zákaz sportu.

Pokud se objeví komplikace, může být nutná další léčba. Pokud sliznice hltanu nebezpečně otéká nebo jsou příznaky jako únava a horečka velmi výrazné, přistupuje se k léčbě i kortizonem nebo jinými účinnými látkami, které tlumí činnost imunitního systému.

Prasklá slezina musí být okamžitě operována, jinak pacientovi hrozí vykrvácení až smrt.

„Vyčištění“ viru pomocí alternativní medicíny?

V alternativní medicíně je dobře známý koncept nejen boje s virem, ale také jeho „eliminace“. To znamená jeho úplné odstranění z těla. K tomu prý pomáhají různé homeopatické a naturopatické přípravky.

Z vědeckého a lékařského hlediska založeného hlediska nelze takový účinek prokázat a je extrémně kontroverzní.

Průběh onemocnění a prognóza

Pfeifferova žlázová horečka trvá až tři týdny. Většinou se vyléčí bez trvalých následků. Pokud je však podezření na komplikace nebo se dramaticky zhorší krevní hodnoty, jsou pacienti léčeni v nemocnici za účelem sledování.

Ve velmi vzácných případech se mononukleóza stává chronickou. To znamená, že příznaky přetrvávají měsíce nebo dokonce roky. Jen velmi zřídka však žlázová horečka vede k trvalému poškození v důsledku komplikací, jako je zánět jater a meningitida.

Předpokládá se, že infekce EBV zvyšuje riziko některých druhů rakoviny krve (např. B-buněčné lymfomy, Burkittův lymfom, Hodgkinova choroba).

Diskutována je i souvislost s chronickým únavovým syndromem, který zřejmě postihuje především ženy (viz výše), dále s roztroušenou sklerózou a vzácnými nádory krku.

Prevence

Jelikož je virus Epstein-Barrové v populaci velmi rozšířen ("infekce" je 95 procent), je téměř nemožné se proti němu chránit. V ideálním případě byste se měli vyhnout kontaktu s lidmi, kteří jsou akutně infikováni. Očkování se stále zkoumá. To je považováno za rozumné, protože virus Epstein-Barrové je spojen s některými pozdními následky, jako je chronický únavový syndrom nebo roztroušená skleróza.

Pokud však onemocníte, existuje řada věcí, které můžete udělat, abyste zabránili závažnému průběhu žlázové horečky.

Vyhněte se alkoholu a tučným jídlům

Infekce často značně zatěžuje játra. Proto je vhodné se ve fázi nemoci striktně vyhýbat alkoholu, aby nedošlo k dodatečnému zatěžování jater. V některých případech zůstávají jaterní hodnoty zvýšené po celé měsíce, takže jsou nutné pravidelné krevní kontroly a i po odeznění příznaků byste se měli vyhýbat alkoholu, abyste předešli trvalému poškození jater.

Je také důležité věnovat pozornost vaší stravě po infekci virem Epstein-Barrové (EBV), pokud v této souvislosti došlo k zánětu jater. Je pak vhodné vyhýbat se zvláště těžkým a tučným jídlům, které zatěžují játra.

Upravte léky

Opatrně se sportem!

V akutní fázi nebo při těžkých infekcích je lepší se sportu úplně vyhnout; později může být po konzultaci s lékařem možný lehký cvičební trénink.

Pokud slezina při mononukleóze značně oteče, hrozí, že orgán, který je velmi bohatý na krev, při fyzické námaze nebo působením vnější síly praskne. To může způsobit vážné vnitřní krvácení, které může být život ohrožující. Z tohoto důvodu je třeba se v akutní fázi onemocnění striktně vyhýbat kontaktním a bojovým sportům.