Infekční mononukleóza: Léčba

Jak se žlázová horečka léčí?

Ve většině případů lékaři léčí glandulární horečku (infekční mononukleózu), která je doprovázena příznaky pouze proti příznakům. To znamená, že ve většině případů dojde ke snížení horečky a zmírnění bolesti vhodnými léky. Pouze v závažných případech je nutné použití kortizonu nebo jiných opatření.

Bezpříznakový průběh u dětí, který si často stejně ani nevšimneme, nevyžaduje léčbu.

Samotná terapie proti viru Epstein-Barrové (EBV) nebo dokonce úplné vyléčení (nebo „vyčištění“ viru, jak se hledá v alternativní medicíně) v současné době není možné. Mimo jiné proto, že virus, který patří do skupiny herpetických virů, přežívá v tiché formě v buňkách imunitního systému po celý život a reaktivuje se jen sporadicky.

Symptomatická léčba: Jak vypadá terapie?

V nekomplikovaném průběhu je léčba užitečná pouze pro zmírnění příznaků. Zejména snižuje horečku a zmírňuje bolest.

V případě infekce virem Epstein-Barr lékaři doporučují dodržovat následující body:

  • Uklidněte se a vyhýbejte se zejména intenzivnější fyzické námaze, nesportujte
  • Dostatečně pijte, zvláště pokud máte horečku.
  • V případě potřeby užívejte léky na snížení horečky po konzultaci se svým rodinným lékařem.
  • Vyhněte se alkoholu a tučným jídlům, abyste ušetřili játra, která byla napadena infekcí.
  • Po konzultaci s lékařem upravte léky, které jinak pravidelně užíváte, abyste ušetřili játra.

Protože tělo během horečky ztrácí více tekutin, je obzvláště důležité pít hodně tekutin. Mnoho postižených se cítí obzvláště unavení a apatičtí. Nejlepší, co zde můžete udělat, je jednoduše odpočívat a být v klidu.

Homeopatie pro úlevu

Ke zmírnění příznaků Pfeifferovy žlázové horečky někteří spoléhají na homeopatické přípravky. Patří mezi ně belladonna, ferrum phosphoricum a aconitum ke snížení horečky.

„Vysávání“ viru alternativní medicínou?

Alternativní medicína zná koncept viru nejen bojovat, ale také jej „vyhánět“. To znamená zcela ho odstranit z těla. K tomu by měly pomoci různé homeopatické a naturopatické přípravky jako „Lymphdiaral“, „Lymphomyosot“, „Thuja Injeel“, „Thuja Nestmann“ nebo „Aurum Nestmann“ a lze využít i naturopatické metody jako je biorezonance.

„Vyléčení“ viru Epstein-Barrové není v současné době možné, neboť patogen, který patří do skupiny herpetických virů, přežívá v buňkách imunitního systému po celý život ve skryté tiché formě.

Koncept homeopatie a její specifická účinnost jsou kontroverzní a nejsou studiemi jednoznačně prokázány.

Jaké domácí léky mohou pomoci?

Běžné domácí prostředky, které pomáhají při akutní mononukleóze, také na jedné straně snižují horečku a na druhé straně ulevují od bolesti.

Kromě odpočinku, dostatečného pití tekutin a konzumace lehce stravitelných jídel pomáhají snižovat velmi vysoké horečky například obklady na lýtka. Kromě zklidňujících čajů například s heřmánkem pomáhají na otoky lymfatických uzlin chladivé obklady.

Domácí léčba má své limity. Pokud příznaky přetrvávají nebo se zhoršují, měli byste se okamžitě poradit s lékařem.

Léčba antibiotiky většinou nemá smysl

Antibiotika nejsou účinná proti virům. Neopatrné a necílené užívání antibiotik nejenže způsobuje časté vedlejší účinky, jako jsou zažívací potíže, ale může také způsobit, že potenciálně patogenní zárodky vůči nim nebudou citlivé (odolné). Šíření rezistence na antibiotika, jako je MRSA (methicilin-rezistentní (nebo multirezistentní) Staphylococcus aureus), je v medicíně stále větším problémem.

V případě nutnosti antibiotik se lékař pokud možno vyhýbá účinným látkám ze skupiny aminopenicilinů (například amoxicilin nebo ampicilin). Ty často způsobují závažnou kožní vyrážku v případech mononukleózy.

Pokud je přítomna žlázová horečka a plánuje se operace mandlí, je nutné operaci odložit, protože lékaři se vyhýbají operaci v zaníceném krku.

Kortizon pro komplikovanou žlázovou horečku

U dětí s vrozenou imunodeficiencí je možný pokus o léčbu chemoterapeutiky nebo umělými protilátkami.

Antivirotika jako aciklovir a další nevykazují dostatečný účinek proti EBV.

Léčba ruptury sleziny

Zvláště obávanou komplikací žlázové horečky je prasknutí sleziny. Slezina je velmi silně prokrvený orgán, událost je tedy životu nebezpečná. Postižení jedinci vyžadují okamžitý chirurgický zákrok. Během operace je odstraněna slezina.