Kousnutí hmyzem: Příznaky a prevence

Kousnutí hmyzem: Popis

K bodnutí hmyzem dochází především v letní polovině roku, kdy lidé tráví hodně času venku a pro hmyz je dostatečné teplo. Svědivé kousnutí od komárů vás však může potkat i v zimní polovině roku, kdy je velmi mírné počasí, a tak se komáři líhnou z vajíček. Komáři, mimochodem, obvykle preferují soumrak nebo noc, zatímco mnoho jiného hmyzu, jako jsou vosy a včely, je aktivní především ve dne.

Bodnutí hmyzem: Význam pro lékařství

Přenos nemocí kousnutím hmyzem je primárně způsoben komáry po celém světě. Existují různé druhy komárů, ve kterých přetrvávají různé patogeny. V tropech k nim patří například patogeny malárie, horečka dengue a žlutá zimnice. Kromě toho může kousnutí mouchy tse-tse nebo písečné mouchy v tropech vyvolat spavou nemoc a leishmaniózu.

Kousnutí hmyzem: příznaky

Vosí, včelí a sršní často způsobují bolest, zatímco komáří štípnutí svědí. Obecně lze rozlišit tři fáze reakce na bodnutí hmyzem:

 • Lokální reakce se zarudnutím, otokem a svěděním, které výrazně ustoupí do 24 hodin. Postižená oblast kůže není větší než deset centimetrů.
 • Velká lokální reakce zahrnující větší plochu kůže než jednoduchá lokální reakce. Kromě toho jsou možné otoky okolních kloubů, závratě a nevolnost.

Kousnutí hmyzem: otok

Přečtěte si všechny důležité informace o otocích při bodnutí hmyzem @ Poštípání hmyzem: Otoky.

Kousnutí hmyzem: Zánět

Vše důležité o zaníceném bodnutí hmyzem si přečtěte v části Poštípání hmyzem: Zánět.

Kousnutí hmyzem v oblasti úst a krku

Kousnutí hmyzem v ústech a krku může být život ohrožující. Sliznice může otéct a tím zúžit nebo úplně uzavřít dýchací cesty. Hrozí nebezpečí udušení! Takto poznáte kousnutí hmyzem v oblasti úst a krku:

 • náhlá bolest v ústech po jídle nebo pití
 • rychlý otok rtů a/nebo jazyka
 • případně pískání nebo chrápání zvuk dýchání
 • dušnost

Kousnutí hmyzem: Příčiny a rizikové faktory

U včel zůstává žihadlo zapíchnuté v ráně s puchýřem jedu. Po bodnutí včela umírá. Vosy mohou na druhé straně bodnout několikrát. Mohou také používat poplašné pachy k přilákání dalších příbuzných. Vosy mohou také přenášet bakterie, které mohou vést k zánětu v místě bodnutí.

Pokud vás již v minulosti bodnul určitý hmyz (např. včela, vosa), je možné, že se v důsledku toho vyvinula alergie na hmyzí jed. V tomto případě bude váš imunitní systém reagovat silněji na příchozí jed, když vás bodne podruhé. Reakce se pak může rozšířit do celého těla.

Kousnutí hmyzem: Vyšetření a diagnostika

Lékař se nejprve pacienta (nebo v případě potřeby doprovázejících osob, např. u dětí po bodnutí hmyzem) podrobně zeptá na pacientovu anamnézu (anamnézu). Přitom klade mimo jiné následující otázky:

 • Kdy jsi byl bodnut?
 • Jaké zvíře tě bodlo?
 • Máte horečku?
 • Měli jste v minulosti alergickou reakci na bodnutí hmyzem?

Poté prozkoumá kousnutí hmyzem. Pozorně si ho prohlíží a mimo jiné věnuje pozornost tomu, zda je v místě kousnutí vidět hnis. Vyšetří také lymfatické uzliny a klouby umístěné v blízkosti bodnutí. Dává pozor na případné otoky.

Pokud se lékař obává, že při bodnutí hmyzem došlo k přenosu patogenů, odebere vzorky krve a nechá je laboratorně vyšetřit na příslušné patogeny.

Kousnutí hmyzem: Léčba

Chcete-li se dozvědět, co můžete dělat proti bodnutí hmyzem, přečtěte si článek Léčba bodnutí hmyzem.

Kousnutí hmyzem: Domácí léky

Domácí léčba má však své limity. Pokud příznaky přetrvávají delší dobu, nezlepšují se nebo se dokonce zhoršují, měli byste se vždy poradit s lékařem.

Chcete-li zjistit, které domácí prostředky pomáhají proti bodnutí hmyzem, přečtěte si článek Domácí prostředky na bodnutí hmyzem.

Kousnutí hmyzem: Průběh onemocnění a prognóza

Ve střední Evropě je většina bodnutí hmyzem neškodná. Pokud nejste alergičtí na hmyzí jed, včelí, vosí, sršní, čmeláčí, komáří a podobně se po pár dnech zahojí bez následků. Vzácně dochází k výraznějším reakcím, které potřebují trochu více času na zotavení. Bodnutí od mouchy se také často hojí poněkud pomaleji. Je to proto, že kůň zanechává na kůži větší poškození než ostatní hmyz.

V jiných oblastech světa přenášejí kousnutí hmyzem nemoci, z nichž některé mohou být vleklé a smrtelné (např. malárie).

Kousnutí hmyzem: Jak se chránit

Riziko štípnutí komárem a jiným hmyzem můžete snížit nošením světlého oblečení – hmyz obvykle přitahuje tmavé oblečení. Měli byste také nosit dlouhé rukávy a dlouhé kalhoty. Dávejte pozor, abyste nechodili bosi po loukách a lesních půdách. Mohli byste při tom omylem šlápnout do hmyzu a bodnout.

 • Diethyltoluamid (DEET)
 • Ikaridin
 • Dimethyl ftalát
 • permethrin

Při použití repelentů bezpodmínečně dodržujte návod k použití! Zejména u kojenců a dětí mohou způsobit otravu.

Při cestování v oblastech malárie používejte moskytiéry natažené přes postel. Ujistěte se, že v nich nejsou žádné trhliny a že sítě těsně přiléhají k vaší matraci.

Pokud plánujete zůstat venku delší dobu, nepoužívejte parfémy ani jinou kosmetiku, jako jsou deodoranty ve spreji nebo tělová mléka, která předem silně voní – vůně je svým způsobem pozvánka na bodnutí hmyzem (zejména komáří). .

Kousnutí hmyzem při kempování můžete zabránit tím, že nebudete stavět stan v bezprostřední blízkosti vodní plochy. Komáři se tam rádi zdržují.

Pokud objevíte vosí hnízdo v místě, kde žijete (například na šikmé střeše), měli byste ho nechat odstranit u hasičů, pokud máte alergii na insekticidy nebo pokud máte v domácnosti miminko či malé děti. Hasiči mohou odstranit vosí hnízdo i lidem, kteří mají omezenou pohyblivost a nemohou se tak dobře chránit. Ve všech ostatních případech však hnízdo odstraňovat nesmí – vosy jsou chráněné druhy a příroda. Pouze v zimě, když se vosy přemístily (hnízda jsou kolonizovány pouze jednou ročně) nebo umrzly, můžete vosí hnízdo odstranit.

Dokud se nebudete chránit, držte se dále od hnízda a vyhýbejte se zbrklým pohybům v jeho blízkosti (např. máváním rukama, abyste hmyz odehnali) – to jen způsobí, že zvířata budou agresivní. Mimo vosy se na hnízdě chovají extrémně agresivně i včely.