Nedostatek plodové vody: Co to znamená

Plodový vak: důležitý biotop

Nenarozené dítě nachází všechny podmínky pro zdravý vývoj ve svém biotopu, v plodových obalech. Patří sem především plodová voda, ze které může získávat důležité látky pro svůj vývoj. Navíc plodová voda umožňuje dítěti volný pohyb. To mu umožňuje budovat svaly a rovnoměrně růst.

V průběhu těhotenství matka i dítě produkují plodovou vodu a absorbují použitou plodovou vodu. Tyto výměny jsou regulovány řadou mechanismů. Postižena je například mateřská placenta a také ledviny plodu, plíce, ústa nebo nos. Drobné poruchy proto rychle způsobí nerovnováhu, která se projeví jako příliš mnoho plodové vody (polyhydramnion) nebo příliš málo plodové vody (oligohydramnion).

Spouští příliš málo plodové vody

Pokud amniotický vak těhotné ženy obsahuje příliš málo plodové vody, jsou možné následující příčiny:

  • funkční slabost placenty (placentární insuficience)
  • Onemocnění ledvinového systému plodu
  • vysoký krevní tlak u matky nebo dítěte
  • předčasné prasknutí membrán
  • nedostatečný růst dítěte
  • vrozené genetické vady
  • Transfuzní syndrom u těhotenství dvojčat, kdy děti sdílejí stejnou placentu, ale každé má svůj vlastní plodový vak: Nerovnoměrná výměna krve mezi dětmi může mít za následek nedostatečné zásobení jednoho dvojčete a „plavání“ v příliš malém množství plodové vody.

Jak lékař zjistí příliš málo plodové vody?

Lékař může během rutinních ultrazvukových vyšetření určit, zda je příliš málo plodové vody. Obvykle k tomu stačí jeho vycvičené oko. Jeho podezření mohou podtrhnout následující hodnoty z různých měření:

  • Index plodové vody (hodnoty pod pět centimetrů)
  • Zásobník plodové vody o dvou průměrech (hodnoty menší než 15 centimetrů čtverečních).

Příliš málo plodové vody: Nebezpečí

Pokud plodový vak obsahuje příliš málo plodové vody, může to ohrozit nenarozené dítě. Snížené množství plodové vody totiž může způsobit, že miminko bude při narození nezvykle malé. Pokud je za snížené množství plodové vody zodpovědná dysfunkce placenty, může být nejhorším scénářem úmrtí kojence kolem porodu.

Kromě toho příliš málo plodové vody zvyšuje pravděpodobnost, že se pupeční šňůra zachytí. Potom bude dítěti dodáváno příliš málo kyslíku a dalších životně důležitých látek. Zmáčknutí pupeční šňůry před porodem nebo během něj proto nese velká rizika. U nenarozeného dítěte je častější vylučování a vdechování stolice (= mekonium) ještě v děloze nebo během porodu (= aspirace mekonia). To zhoršuje jeho dýchání a může mít další vážné následky.

Není důvod k panice

Navzdory popsaným možným nebezpečím není obvykle důvod, aby se těhotné ženy s příliš malým množstvím plodové vody znepokojovaly. Často postačí infuze roztoku podobného plodové vodě do plodového vaku. Pokud je těhotenství již pokročilé nebo termín porodu uplynul, lze zvážit lékařsky kontrolovanou indukci porodu – v případě potřeby císařským řezem.

Závěr tedy zní: příliš málo plodové vody představuje určitá nebezpečí, ale moderní medicína nyní může udělat hodně, aby zabránila poškození matky a dítěte.