Zajímavá fakta o herniovaných discích | Cvičení pro herniovaný disk

Zajímavá fakta o herniovaných discích

Disk má asi 0.04 cm. hustý a obsahuje tekutinu. Při působení tlaku ztrácejí tekutinu.

Tento proces šíření probíhá každý den. V případě herniovaného disku vyčnívají části disku do páteřní kanál. V tomto případě vláknité chrupavka prsten (Anulus fibrosus) se trhá částečně nebo úplně.

Zadní podélné vazy (ligamentum longitudinale) nejsou tímto poškozením vždy ovlivněny (herniace disku pod jazykem). Výčnělek nebo výstup tkáně disku může způsobit tlak na nervové kořeny míšního nervu (nervový kořen komprese). Tento tlak způsobuje často pozorované bolest.

Některé nedávné studie však také naznačují, že vyvolávají zánětlivé reakce těla bolest. Záření bolest do určitých oblastí (tzv. dermatomů) označuje postižené bederní obratle or meziobratlový disk. Například poškození v bederní obratle 3 typicky vyzařuje do spodní poloviny stehno a do kolena.

Existuje řada faktorů, které upřednostňují herniovaný disk. Jednostranné držení těla, nedostatek pohybu, nadváha, slabost paravertebrálních svalů, listéza (spondylolistéza) a mnoho dalších může oslabit meziobratlové ploténky. Prudký nárůst herniovaných disků je dnes pravděpodobně způsoben naším změněným pracovním prostředím.

Stále více profesí se vykonává před PC. Tyto jednostranné polohy a také nedostatek pohybu ve volném čase vedou k chrupavka tkáň meziobratlových plotének se rozpadá v důsledku nedostatečného zatížení a tím ztrácí svou pružnost. Přetížení a nesprávné zvedání může také vést k a zasunutý disk, protože disky jsou v tomto případě velmi silně komprimovány.

Projekt zdraví pojišťovny na to zareagovaly a dotují tzv škola zpět.

  • Nejběžnější je bederní disk herniace; zde jsou ovlivněny disky v dolní bederní oblasti. Herniace bederního disku se vyskytuje asi 10krát častěji. Klasický věk nástupu onemocnění je obvykle 40 let.