Střevo: Struktura a funkce

Co je to střevo?

Střevo je hlavní částí trávicího systému. Začíná v pyloru (bráně žaludku), vede k řitnímu otvoru a dělí se na štíhlejší tenké střevo a širší tlusté střevo. Oba mají několik sekcí.

Tenké střevo

Dělí se shora dolů na duodenum, jejunum a ileum. Více se o tom dozvíte v článku o tenkém střevě.

Tlusté střevo

Dělí se shora dolů na slepé střevo (se slepým střevem), tlusté střevo a konečník (rektum s řitním otvorem). Přečtěte si o tom více v článku o tlustém střevě.

Jak dlouhé je celkově střevo?

Celková délka střeva je kolem osmi metrů. Pět až šest metrů z toho je tenké střevo a zbytek tlusté střevo.

Jaká je funkce střeva?

Metrový trávicí trakt není zodpovědný pouze za chemický rozklad potravy, příjem složek potravy do těla (vstřebávání) a vylučování zbytků potravy řitním otvorem. Působí také jako bariéra pro patogeny a hraje důležitou roli při regulaci vodní bilance: Střevo může reabsorbovat a také vylučovat velké množství tekutiny.

Funkce tenkého střeva

Na trávení se podílejí další žlázové sekrety, které vycházejí ze samotné střevní stěny. Poté, co byla potrava rozložena a strávena v ústech a žaludku, jsou složky potravy rozloženy na malé složky v tenkém střevě a absorbovány do krve:

Sacharidy se štěpí na jednoduché cukry (monosacharidy), bílkoviny se štěpí na jednotlivé aminokyseliny a tuky se štěpí na glycerol a volné mastné kyseliny. Po vstřebání do krve jsou tyto živiny nejprve transportovány do jater přes portální žílu. Toto je centrální metabolický orgán.

Do těla se tímto způsobem vstřebávají i další látky, například vitamíny a minerály.

Funkce tlustého střeva

Složky potravy, které tělo nepotřebuje nebo neumí využít, končí v tlustém střevě. Svalová stěna tlačí tuto pulpu vlnovitými (peristaltickými) pohyby jednotlivými úseky až k výstupu (řiti). Na své cestě je stolice (výkaly) zahuštěna dehydratací. Hlen vylučovaný střevní stěnou je kluzký.

Práce střevních bakterií také produkuje plyny a látky, které dodávají zahuštěné dřeně barvu a vůni. Tato stolice, která již není použitelná, je nakonec vypuzena řitním otvorem.

V závislosti na druhu zkonzumované potravy trvá od požití po defekaci 33 až 43 hodin.

Kde se nachází střevo?

Vyplňuje téměř celou břišní dutinu pod žaludkem. Duodenum se nachází v horní části břicha přímo pod žaludkem, jejunum se k němu připojuje vlevo nahoře a ileum vpravo dole. Četné smyčky jejuna a ilea se souhrnně označují jako stočený duodenum. Je orámován takříkajíc dvojtečkou. To se pak otevírá směrem ven dole s konečníkem a řitním otvorem.

Jaké problémy může způsobit střeva?

U duodenálního vředu je poškozena více či méně velká plocha sliznice v duodenu. Často se navíc vyskytuje žaludeční vřed (ulcus ventriculi). Muži jsou postiženi častěji než ženy. Ve většině případů je příčinou vředu infekce „zárodkem žaludku“ Helicobacter pylori.

Syndrom dráždivého tračníku (dráždivého tračníku) se projevuje chronickými příznaky, jako je průjem a/nebo zácpa, plynatost a bolesti břicha. Organickou příčinu nelze určit. Nemoc postihuje především ženy.

Crohnova choroba a ulcerózní kolitida jsou chronická zánětlivá onemocnění střev (IBD). Crohnova choroba může postihnout celý trávicí trakt (od dutiny ústní až po konečník). Zánětlivý proces u ulcerózní kolitidy obvykle začíná v konečníku a šíří se do tlustého střeva.

U lidí, kteří trpí hemoroidy, je vaskulární polštář v análním kanálu abnormálně rozšířen. Mezi možné příznaky patří jasně červené stopy krve na stolici nebo toaletním papíru, tlaková bolest, pálení nebo svědění v konečníku. V pokročilých stádiích již nelze stolici zadržet. Mezi rizikové faktory hemoroidů patří opakované silné namáhání při vyprazdňování, dieta s nízkým obsahem vlákniny, těhotenství a slabé pojivové tkáně.

Divertikly jsou vnější výběžky střevní stěny. Pokud se vedle sebe vytvoří několik divertiklů, lékaři to označují jako divertikulózu. Výběžky se mohou zanítit (divertikulitida). Někdy také prasknou, v takovém případě se zánět může rozšířit až na pobřišnici. Divertikulitida se léčí antibiotiky. Někdy je také nutné chirurgicky odstranit zanícené divertikly.