Zavedení doplňkových potravin – kdy, jak připravit

Kdy začít s přikrmováním?

Kdy je vhodné začít s přikrmováním, se liší dítě od dítěte. Některé děti jsou na přikrmování připraveny již v pěti měsících. Tehdy by maminky skutečně měly začít dávat svým potomkům první kaši – i když možná chtěly prvních šest měsíců výhradně kojit. Potřeby dítěte jsou důležitější než jakékoli plány matek.

Jsou i miminka, která si vystačí s mlékem déle. Nejpozději do šesti měsíců však každé dítě potřebuje více než jen mléčnou stravu.

Zaváděním příkrmů se postupně nahrazují mléčné pokrmy. To však nutně neznamená, že kojení skončilo: i když již přikrmujete, můžete své dítě kojit tak dlouho, jak si oba budete přát.

Správný čas na zavedení doplňkových potravin

Signály vašeho dítěte vám řeknou, kdy můžete začít krmit dětskou výživu:

Dětská výživa zůstává v ústech

Zájem o pevnou stravu

Vaše dítě má najednou enormní zájem o vaše jídlo? To je další známka toho, že byste měli brzy zavést doplňkové potraviny.

Slintání, polykání, mlaskání

Slintá, polyká a mlaská vaše miminko při pohledu na pevnou stravu? Pak mu pořádně slzí ústa. Dítě objevuje svůj zájem o pevnou stravu přesně ve chvíli, kdy je připraveno na doplňkovou stravu. Překvapte ho jeho prvním dětským příkrmem!

Krmení doplňkovou stravou – takhle to funguje!

Doplňkovou stravou je vše, co dítě jí – kromě mateřského mléka nebo hotového kojeneckého mléka: zelenina, ovoce, brambory, cereálie, maso nebo ryby. Zde jsou nejdůležitější tipy:

  • Zpočátku jsou různé přísady rozdrceny nebo jemně rozmělněny. Později může dítě jíst i samo o sobě měkké sousta velikosti sousta.
  • Na rozdíl od kojení a krmení z láhve by vaše dítě mělo při konzumaci dětské stravy sedět vzpřímeně. Jinak se příliš snadno udusí. Na krmení si můžete dát své dítě na klín.
  • Plastové lžičky jsou na krmení lepší než kovové, které mohou v ústech nepříjemně chladit.
  • Nenakládejte lžíci příliš plnou!
  • Dávejte pozor, aby kaše nebyla příliš horká.

Která doplňková strava je ta správná?

Obilí nebo zelenina? Ze zdravotního hlediska je to jedno. Na rozdíl od dřívějších předpokladů cereálie zaváděné v raném věku spíše ochrání vaše dítě před nesnášenlivostí lepku, než aby ji podporovaly. Nezáleží na tom, zda se k výrobě dětské výživy nejprve použije mrkev nebo pastinák.

Dětská výživa ze sklenice

Dětská výživa ze zavařovací sklenice je samozřejmě praktická: není třeba ji čistit, vařit ani pyré. Navíc se dnes hotové příkrmy připravují velmi šetrně a suroviny se dobře kontrolují.

Nevýhody: Dětská výživa ze sklenice je poměrně drahá. A boj materiálů není dobrý ani pro životní prostředí.

Příprava dětské stravy sami

Někteří rodiče chtějí přesně vědět, čím své dítě krmí. Pak je čas si to uvařit sami! Nejlepší je používat organické produkty, které neobsahují pesticidy. Zeleninu zpracujte co nejčerstvější: jinak se rychle ztratí vitamíny. Nebo použijte mraženou zeleninu. Ihned po sklizni jsou šokově zmrazeny. Proto obsahují více vitamínů než některá čerstvá zelenina, která byla skladována delší dobu.

Praktické je připravit větší množství a poté je po částech zamrazit. O tom, co byste měli mít na paměti, se dočtete v článku „Zmrazování dětské výživy“.

Mimochodem, sůl a další koření nejsou pro miminka tabu. Neměli byste však kojeneckou výživu kořenit příliš velkoryse: Vůně je pro vaše dítě dostatečně vzrušující. Měli byste se také vyhnout kořeněným kořením, cukru a umělým sladidlům.

Pozor: Med je v prvním roce života tabu! Může obsahovat nebezpečné zárodky, které způsobují obávaný kojenecký botulismus.

Od sedmého měsíce života můžete také krmit masem, rybami a vejci v pyré nebo kaši. V tomto období je dobrým zdrojem železa zejména hovězí maso.

Vegetariánská dětská výživa

Rodiče, kteří jsou sami vegetariáni, mohou také chtít své dítě podle toho krmit. Děti ale nejsou malí dospělí. Vegetariánskou výživu je u nich třeba plánovat obzvlášť pečlivě.

Vegetariánské doplňkové jídlo

Pokud chcete své dítě krmit vegetariánskou stravou, musíte být dobře informováni, aby se u něj nevyvinul nedostatek živin. Především u vegetariánské stravy je třeba pečlivě plánovat dostatečný přísun železa. Dobrými dodavateli jsou například luštěniny a některé druhy obilovin.

Doplňkové jídlo veganské

Pokud vašemu dítěti chybí určité živiny, nemůže se správně vyvíjet. V nejhorším případě zůstávají doživotní postižení.

Doplňková strava – alergie a intolerance

Lepek, histamin nebo mléko: alergií a intolerancí na potraviny přibývá. Dlouho se věřilo, že čím později se dítě dostane do kontaktu s běžnými spouštěči alergií a intolerancí, tím je riziko nižší. Dnes víme, že opak je pravdou: při včasném kontaktu se imunitní systém vašeho dítěte naučí tolerovat potenciální původce problémů v jídle.

Krmení prstovým jídlem místo ovesné kaše

Samostatně jíst lžičkou se děti učí až ve druhém roce života. Svačinky prsty fungují dříve – a pro vaše dítě je to skvělá zábava. Dokážou si natrhat kousky chleba a dát si je do pusy, jíst měkké plátky banánu nebo na měkko uvařenou zeleninu. Vaše dítě však nebude schopno správně žvýkat ani ve chvíli, kdy se již objevují první zoubky.

Odstavení vedené dítětem

Odstavení vedené miminkem je oblíbené u mnoha maminek. Nabízíte svému dítěti různé měkké potraviny, ze kterých si může vybrat. Říká se, že to nabízí následující výhody:

  • Dítě by mělo instinktivně sáhnout po potravinách, jejichž živiny v danou chvíli potřebuje.

Aby bylo dítě bezpečně syté, měli byste mu v přechodné fázi vždy nabízet další mléko.

Kritika kojeneckého odstavu

Kritici se obávají odstavení vedeného dítětem:

  • podvýživa dítěte, zejména nedostatek železa, protože malé děti ještě neumí žvýkat maso
  • @ nebezpečné spolknutí příliš velkých kusů

Přečtěte si více k tématu v článku: Odstavení vedené miminkem

Když dítě jí velmi málo

Pomoc, moje dítě jí jako pták! Ať už se jedná o klasické kaše nebo finger food, většinu rodičů znepokojuje, když jejich dítě jí velmi málo. Potřebné množství doplňkové stravy se však u každého dítěte velmi liší a může také ze dne na den značně kolísat. Pokud je vaše dítě aktivní a normálně roste a prospívá, není třeba se znepokojovat.