Iritida (uveitida): Příznaky, léčba

Stručné shrnutí

 • Co je iritida? Většinou akutní, vzácněji chronický zánět oční duhovky. Přitom ciliární tělísko bývá zanícené, což se nazývá iridocyklitida.
 • Příznaky: zarudlé oči citlivé na světlo, poruchy vidění jako zákal a šupinky před očima, bolest očí, bolest hlavy.
 • Možné následky iritidy: mimo jiné srůsty duhovky se sousedními strukturami, katarakta (katarakta), glaukom (glaukom).
 • Příčiny: obvykle bez identifikovatelné příčiny. V ostatních případech souvislost s určitým genetickým znakem (HLA-B27) nebo zánětlivými či revmatickými onemocněními (jako je revmatoidní artritida, Crohnova choroba, sarkoidóza atd.) nebo některými infekcemi (jako je Lymeská borelióza).
 • Léčba: Kortizon (většinou oční kapky nebo mast, případně kortizonové tablety), oční kapky rozšiřující zorničky, případně léčba základního onemocnění (např. antibiotiky nebo léky na revmatismus).

Iris: Příznaky

V závislosti na tom, zda se duhovka vyskytuje akutně nebo se vyvíjí postupně, se objevují různé příznaky.

Příznaky akutní iritidy

 • bolest hlavy, očí
 • zarudlé oči
 • oči citlivé na světlo

Příznaky zákeřné iritidy

Pomalu se vyvíjející duhovka je obvykle zpočátku asymptomatická. Teprve časem dochází k poruchám vidění nebo ke snížení vidění. Proto je tato forma zánětu duhovky často rozpoznána a léčena pozdě.

Irisitida: Příčiny

Ve většině případů nelze zánět duhovky vysledovat k žádné rozpoznatelné příčině. Pak se tomu říká idiopatická iritida.

Genetický znak HLA-B27

Zánětlivá nebo revmatická onemocnění

Lidé s HLA-B27 jsou však nejen vystaveni zvýšenému riziku přední uveitidy (jako je iritida), ale také některých dalších zánětlivých nebo revmatických onemocnění, jako jsou:

 • zánětlivá onemocnění střev (Crohnova choroba, ulcerózní kolitida)
 • revmatoidní artritida
 • reaktivní artritida (Reiterova nemoc)
 • psoriatická artritida
 • ankylozující spondylitida
 • ankylozující spondylitida (ankylozující spondylitida)

Ne u všech pacientů s jedním z těchto zánětlivých nebo revmatických onemocnění lze diagnostikovat HLA-B27. Nicméně i v takových případech může dojít k doprovodnému zánětu duhovky.

Infekce

V průběhu některých infekcí, které postihují celé tělo nebo celý orgánový systém, může dojít k zánětu duhovky. To se může stát například v případě boreliózy, tuberkulózy, chlamydiové infekce, chřipky (chřipky) nebo infekce herpes virem.

Zánět duhovky: Je nakažlivý?

Poranění očí

Někdy se duhovka vyvine v důsledku tupého poranění oka (např. úder do oka) nebo chemického poleptání oka. V tomto případě lékaři označují traumatickou iritidu nebo chemickou iritidu.

Iris: Diagnóza

Následuje vyšetření štěrbinovou lampou. Při tomto mikroskopickém vyšetření předního segmentu oka může lékař odhalit typické změny v případě zánětu duhovky, například zúžení zornice nebo srůsty či srůsty duhovky s čočkou či rohovkou.

Další vyšetření jsou nápomocná při objasnění možných příčin iritidy (nebo iridocyklitidy). Například kloubní změny způsobené revmatismem lze zobrazit pomocí zobrazovacích postupů (jako je rentgen). Pokud je podezření na infekci v těle, která se rozšířila do duhovky, mohou krevní testy poskytnout objasnění.

Zánět duhovky: Léčba

Zánět duhovky se primárně léčí očními kapkami nebo mastmi s obsahem kortizonu. Mají protizánětlivý účinek. Kromě toho oftalmolog často předepisuje oční kapky pro rozšíření zornic. Zabraňují srůstům mezi zanícenou duhovkou a čočkou. V případě potřeby se používají i protizánětlivé léky proti bolesti ze skupiny NSAID.

Iris: průběh a prognóza

Pokud je akutní iritida rozpoznána a rychle léčena, je velmi dobrá šance na uzdravení. Zpravidla se hojí po dvou až šesti týdnech bez sekundárního poškození.

Chronické recidivující záněty jsou spojeny se zvýšeným rizikem komplikací.

Iris: komplikace

Pokud není iritida rychle a správně léčena, existuje riziko trvalého poškození a sekundárních onemocnění postiženého oka, jako jsou:

 • adheze pojivové tkáně nebo adheze (synechie) duhovky s rohovkou nebo čočkou
 • šedý zákal (katarakta)
 • @ glaukom (glaukom)

Pozadí: Iritida jako forma uveitidy

Duhovka je forma přední uveitidy. To se týká zánětu přední oblasti kůže středního oka (uvea). Další formou uveitidy anterior je zánět řasnatého tělíska (cyklitida). To se zřídka vyskytuje samostatně, ale obvykle ve spojení se zánětem duhovky (iritida). Lékaři pak souhrnně hovoří o iridocyklitidě.