Nedostatek železa a předávkování

Vystoupení nedostatek železa jsou běžné. Obzvláště ženy v plodném věku se občas nedostanou do situace nedostatek železa kvůli měsíčnímu krev ztráta. Hlavní příčiny nedostatku železa jsou:

  1. Železo ztráta: prodloužené krvácení způsobené vředy nebo chronické zánět v zažívacím traktu, hemoroidní krvácení nebo silné menstruační krvácení železo ztráta. S vysokou atletikou stres, ztráta minerály a stopové prvky se zvyšuje ledvinami nebo potem.
  2. Příliš málo železo příjem: lidé, kteří nejí živočišné jídlo, mají často sníženou hladinu železa. V rostlinných potravinách obsahuje dostatek železa, ale je ve formě, kterou tělo nedokáže použít.
  3. Zvýšená potřeba: během těhotenství a laktaci, zvýšenou potřebu železa v mnoha případech nelze vyvážit jídlem. V tomto případě příjem železa tablety je nutné. Děti v růstové fázi a pubertě také vyžadují vyšší příjem železa.

Nedostatek železa: příznaky a důsledky

Tělo může kompenzovat nedostatek železa po určitou dobu se však v této fázi nedostatku železa již objevují příznaky jako křehký vlasy a nehty, suchá kůžepraskliny v rozích ústa, změny sliznice v ústech a jícnu a hořící jazyk.

Pokud je počet kyslík- nesoucí červenou krev buněk klesá, kyslík také se zhoršuje zásobování buněk. Pokud má tělo po dlouhou dobu příliš málo železa, vede k tomuto nedostatku železa anémie s typickými příznaky: únava, snížený výkon, bledost, závrať a bolesti hlavy.

Trpíte nedostatkem železa?

Předávkování železem

Akumulace železa je ve zdravém těle těžko představitelná, protože existuje dostatek regulačních mechanismů, které tomu zabraňují. K přetížení organismu železem dochází pouze v souvislosti s chorobami (hemochromatóza, hemosideróza). Nekontrolovaný vysoký příjem železa však není vhodný ani pro zdravé lidi, protože existuje podezření, že při vysokých koncentracích železa je ochranný účinek vitamíny proti rakovina je ztracen.

6 tipů, jak zabránit nedostatku železa.

  • Se zdravou, vyváženou směsí strava, obvykle si vezmete dostatek železa se stopovými prvky.
  • Maso, droby jsou hlavním zdrojem železa - jedzte tedy část libového masa nebo játra třikrát až čtyřikrát týdně.
  • Celá zrna a luštěniny, jako je čočka nebo bílé fazole, poskytují železo a další cenné látky minerály.
  • Adekvátní příjem vitamín C zlepšuje vstřebávání železa z rostlinných potravin, takže: kombinujte jídla se zeleninou bohatou na vitamin C, jako jsou papriky, růžičková kapusta, zelí nebo brambory, nebo si k jídlu vychutnejte sklenici pomerančového džusu.
  • Nepijí káva nebo čaj s jídly bohatými na železo, dodržujte mezi nimi alespoň půl hodiny! Jinými „lupiči železa“ jsou fosfáty a kyselina šťavelová (například v rebarbora, špenát).
  • Pokud hrozí nedostatek železa, pijte bylinné krev džus z lékárny nebo zdraví obchod s jídlem.