Nedostatek železa v těhotenství: preventivní opatření

Těhotenství: Zvýšená potřeba železa

Každý den přijímáme v potravě životně důležitý stopový prvek železo, které v těle plní různé funkce. Například železo – vázané na hemoglobin (červené krevní barvivo) – je potřeba k přenosu kyslíku v krvi. Železo je také potřebné pro tvorbu červených krvinek.

Nedostatek železa může tělo zpočátku kompenzovat čerpáním jeho zásob železa. Pokud se tyto snižují, budete trpět nejzávažnější formou nedostatku železa, známou jako anémie z nedostatku železa (anémie z nedostatku železa).

Kolik železa denně?

Anémie z nedostatku železa je nejčastějším typem anémie. Vyskytuje se častěji u žen než u mužů kvůli měsíční periodě. Potřeba železa navíc závisí také na věku a – u žen – na těhotenství a kojení.

Například ženy ve věku 25 až 51 let by měly obecně konzumovat kolem 15 miligramů železa denně. Během těhotenství se tento požadavek zvyšuje na přibližně 30 miligramů denně. Jedině tak zabráníte nedostatku železa v těhotenství. Kojícím matkám se doporučuje denní příjem kolem 20 miligramů železa.

Proč se během těhotenství zvyšuje potřeba železa?

Těhotenství však není spojeno s neustálým zvyšováním spotřeby železa od početí do porodu: ve skutečnosti se potřeba železa matky a dítěte v první polovině těhotenství téměř nezvyšuje. Příjem železa z vyvážené stravy by obecně měl v této fázi dostatečně pokrýt potřebu.

Ve druhé polovině těhotenství však těhotná potřebuje železa podstatně více. To může způsobit nutnost užívat další doplňky železa.

Hladiny železa: Těhotenství

Gynekolog ošetřující těhotnou pravidelně kontroluje hladinu železa měřením hodnoty železa v krvi – tzv. hodnoty Hb (hemoglobinu). Pokud toto klesne pod 11 gramů na decilitr krve, je přítomna anémie z nedostatku železa.

Počet červených krvinek také poskytuje informace o možné anémii. Méně než 3.9 milionu erytrocytů v jednom mikrolitru krve svědčí o nedostatku železa. Existují také další užitečné parametry (jako je feritin, transferinový receptor) v diagnostice nedostatku železa.

Příznaky nedostatku železa

Nedostatek železa obvykle zůstává bez povšimnutí, pokud tělo ještě může čerpat ze svých zásob železa. Jakmile jsou vyčerpány, objeví se následující příznaky:

  • Bledost kůže a sliznic
  • Nedostatek koncentrace
  • Snížený výkon
  • únava
  • Zvýšená náchylnost k infekcím
  • vypadávání vlasů
  • Lámavé nehty nebo nehty s rýhami
  • Bolest hlavy

Co dělat, když máte nedostatek železa?

Těhotenství s přetrvávajícím nedostatkem železa představuje riziko pro matku i dítě. S nedostatkem souvisí předčasný porod a nižší porodní hmotnost.

Aby se zabránilo nedostatku železa během těhotenství, ženy by měly kompenzovat stávající nedostatek před těhotenstvím. To snižuje riziko nedostatku železa v pozdějším těhotenství.

Pokud se takový nedostatek objeví, měl by být rozpoznán a léčen co nejdříve. Po třech až šesti týdnech užívání doplňků železa se hodnoty výrazně zlepšují. Aby se doplnily tělu vlastní zásoby, měl by se přípravek užívat dalších šest měsíců.

Předčasně narozeným dětem může být vhodné podávat doplňky železa. To by se však mělo provádět až od 8. týdne života a pouze pod lékařským dohledem. Lékaři nedoporučují další suplementaci železa dětem narozeným v termínu kvůli nepříznivým účinkům na růst.

Těhotenství: nejprve jezte zdravě, poté užívejte doplňky železa