Nedostatek železa: Zranitelné skupiny lidí

Typický neexistuje nedostatek železa pacient - může být ovlivněn kdokoli. Ale u některých skupin lidí riziko nedostatek železa je zvláště vysoká. Zjistěte, u kterých lidí je zvýšené riziko rozvoje nedostatek železa a proč jsou tyto skupiny zvláště ohroženy níže.

Nedostatek železa - rizikové skupiny

Následující skupiny lidí jsou vystaveny zvýšenému riziku nedostatku železa a měla by si nechat pravidelně kontrolovat hladinu železa lékařem:

  • Ženy, zejména během těhotenství a kojení
  • Děti a dospívající
  • Starší
  • Chronicky nemocný
  • Vegetariáni, respektive vegani
  • Vytrvalostní sportovci
  • Stálý dárce krve

Zvýšené požadavky na železo u žen

Ve srovnání s muži mají ženy o 50 procent vyšší potřebu železo a jsou více vystaveni riziku rozvoje nedostatku železa v důsledku krev ztráta během menstruaceZejména mladé ženy se silnou menstruací proto vykazují odpovídající příznaky relativně často železo ukládá prázdné zvlášť rychle. The železo požadavek je během těhotenství. Rostoucí děloha s placenta a nenarozené dítě musí být zásobeno kyslík; proto se požadavek na železo zvyšuje trojnásobně. Největší potřeba je ve druhém a třetím trimestru roku těhotenství - v posledním trimestru je dvakrát vyšší než obvykle při 30 miligramech. Téměř 50 procent žen v plodném věku není optimálně zásobeno železem. Zásoby železa by měly být doplňovány v rané fázi, protože adekvátní sklad železa má nejen pozitivní vliv na celkovou pohodu nastávající matky, ale má také příznivý vliv na fyzický a duševní vývoj dítěte. Trpíte nedostatkem železa?

Nedostatek železa u dětí a dospívajících.

Novorozené dítě dostává část zásoby železa při narození, které trvá asi čtyři měsíce. Kromě toho je dítě zásobováno železem prostřednictvím matky mléko, i když bohužel mléko obecně obsahuje málo železa. Dítě může použít asi 50 procent železa v matce mléko. Nejpozději od šestého měsíce života by měla být krmena doplňkovými potravinami bohatými na železo, protože nedostatek železa mohou mít i kojenci a batolata. Dobrým zdrojem železa je zelená zelenina, malé porce masa a dětská výživa obohacená o červené ovocné šťávy. U mladších dětí, pokud nedostatek železa anémie zůstává nezjištěno po dlouhou dobu, existuje riziko, že vývoj inteligence a mozek zrání bude narušeno. Jako děti růst vyšší, jejich sval hmota a krev objem roste, a tak roste i jejich potřeba železa. Asi deset procent všech rostoucích dětí trpí nedostatkem železa a typickými příznaky, jako je únava, lhostejnost a chudý koncentrace. Růst u školních dětí a nástup menstruace u mladých dívek jsou typické spouštěče akutního nedostatku železa.

Starší lidé často nepokrývají své požadavky na železo

V pokročilém věku již často nelze splnit individuální požadavky na železo. Starší lidé již nemají tolik chuti k jídlu a jejich příjem potravy je odpovídajícím způsobem snížen a často jednostranný. Navíc špatně padnoucí umělý chrup ztěžují vychutnávání masových pokrmů. Další důvod nedostatku železa ve stáří je snížen vstřebávání železa v důsledku poruch v zažívacím traktu nebo vedlejších účinků léčby. Například jídla v pyré mohou poskytnout úlevu při nedostatku železa v pokročilém věku.

Nedostatek železa u nemocných

těžký krev Ztráta v důsledku nehod, zranění nebo gastrointestinálních vředů může způsobit ztrátu železa, stejně jako použití léky proti bolesti nebo léky obsahující kortizon. Lidé trpící chronickým onemocněním ledvina choroba, cystická fibróza nebo gastrointestinální poruchy mají obvykle příliš málo železa v krvi, protože to tělo vůbec neabsorbuje nebo se stále více vylučuje.

Vegetariáni si musí dávat pozor na příjem železa

Jíme-li příliš mnoho masa, riziko rakovina zvyšuje, ale pokud se masu úplně vyhneme, ohrozíme také své zdraví: zelenina, celá zrna a ovoce tvořit zdravý strava - ale neposkytují tělu dostatek železa. Je to proto, že rostlinné železo, například v chléb, zelenina, luštěniny a celozrnné výrobky, je špatně biologicky dostupný, což znamená, že jej tělo těžko vstřebává. Živočišné železo, na druhé straně, například z červeného masa, může tělo lépe využít. Vegetariáni a vegani by proto měli kombinovat rostlinné zdroje železa s vitamín C (například sklenice čerstvě vymačkané pomerančové šťávy): To dále zvyšuje železo vstřebávání. V případě pochybností se doporučuje nahradit železo bylinná krev džusy nebo dražé se snadno použitelnou sloučeninou železa II se ukázaly jako zvláště účinné. Tyto šťávy jsou obohaceny o tvorbu krve vitamíny a rostlin extraktyalkohol- a cukr- zdarma, a proto jsou vhodné i pro děti. Léčba železem by měla být prováděna dvakrát ročně.

Stálý dárce krve a vytrvalostní sportovec

Železo se také vylučuje z těla krví. Lidé, kteří pravidelně darují krev, by proto měli předcházet nedostatku železa konzumací bohatého na železo strava nebo brát železo doplňky. Pokud jde o železo, pro intenzivní sportovce platí jiné podmínky než pro ne-sportovce: během intenzivního tréninku je hladina železa asi o deset procent nižší než normální hodnota. Ale i mírný nedostatek snižuje výkon a sportovci jsou apatičtí a apatičtí. Sportovci by se měli nechat vyšetřit lékařem, aby zjistili, jak je to vhodné terapie pro ně.