Železo: Funkce a nemoci

Železo je minerál, který plní v lidském organismu více funkcí. Jako ostatní anorganické minerály, železo je zásadní pro organický život.

Způsob působení železa

A krev test železo úrovně používají lékaři k další diagnostice různých nemocí.

Protože tělo samo o sobě nedokáže železo produkovat, musí být zvenčí zásobováno potravinami.

Železo patří do skupiny stopové prvky protože je v těle přítomen pouze v malém množství a denní požadovaný příjem je hluboko pod množstvím, které tělo potřebuje vápník, draslík or magnézium. Lidé se individuálně liší ve schopnosti střev trávit a vstřebávat minerály.

V některých potravinách minerály, zejména železo, jsou vázány takovým způsobem, že se nemohou nebo těžko rozpustí a vstřebají. Obecně je třeba poznamenat, že kromě moči a stolice se vylučuje a ztrácí také mnoho minerálů, a tím i železo, zejména potem.

Význam

Hodnota železa se obvykle kontroluje při a krev test v ordinaci lékaře pouze v případě oprávněného důvodu. Sérové ​​hladiny pro dospělé jsou 25-135 ug / dl u žen v předpokládaném věku 40 let a 35-170 ug / dl u mužů stejného věku.

Pokud je detekována zvýšená hladina železa krev to může naznačovat hemoglobin přetížení. Toto se označuje jako hemochromatóza nebo onemocnění ukládání železa. Pokud jsou hodnoty železa výrazně nad normou, je to možné vést k rozšíření játra, Na funkční poruchy z srdce sval a žlázy. V mnoha případech také šedé zbarvení na vnitřních površích rukou naznačuje nadbytek železa. Možné diagnózy zvýšené hladiny železa zahrnují anémie, hemochromatóza, játra cirhóza, virová zánět jaternebo otrava železem.

Příliš nízká hladina železa vede k anémie protože červený krevní pigment je produkován ve sníženém množství. I u zdravých lidí však občas dojde k dočasnému malému nedostatku železa. To je obvykle způsobeno adaptačními procesy organismu podle různých požadavků. Ženy během těhotenství a konkurenční sportovci jsou zvláště ohroženi. Nedostatek železa mohou být přítomni po dlouhou dobu bez jakýchkoli znatelných nebo možná i nevědomých příznaků.

Trvale nízká hladina železa vést na únava, pocity slabosti, bledé kůže barvy, anémie, dušnost a nedostatečné zásobování kyslík. Změny nálady a tendence k bolesti hlavy byly také hlášeny. Pokud chybí železo, ústní a jazykové sliznice, zácpa, průjem nebo může dojít k náchylnosti k infekcím v důsledku anémie.

Ženy během toho ztrácejí 0.4 až 1 mg železa denně menstruace. Snížené hladiny železa v krevním séru však nemusí vždy odpovídat nedostatek železa. Spolehlivá diagnóza vyžaduje další testování některých sloučenin železa, jako je transferin a feritin.

Výskyt v potravinách

Železo se nachází především v mase, játra, ledvina, celozrnné, houby, zelená zelenina. Vepřová játra mají kolem 22 mg, pšeničné klíčky 8 mg, špenát 3 mg a vaječný žloutek 1.2 mg železa v přepočtu na každých 100 g nevařené porce, kterou lze konzumovat.

Železo se vstřebává snadněji z živočišných potravin než z rostlinných potravin.

Když se kombinují živočišné a rostlinné produkty, železo se často lépe vstřebává. To je také pravda, pokud je to dostatečné vitamin C je k dispozici.

Čaj naopak blokuje vstřebávání železa ve střevě. Železo lze také dodávat prostřednictvím vhodné stravy doplňky v kapsli nebo v tekuté formě.