Je řešetlák účinný proti zácpě?

Jaký je účinek olšové kůry?

Kůra lenochoda obecného (Frangula alnus) se doporučuje ke krátkodobému užívání při občasné zácpě. Toto použití je lékařsky uznáváno i pro kůru z olše americké (Frangula purshiana), tzv. kůru cascara.

Za její projímavý účinek jsou zodpovědné antranoidy („anthrachinony“) obsažené v kůře. Vznikají však až při ročním skladování nebo při sušení kůry v proudu horkého vzduchu. Anthranoidy stimulují pohyby střev a zvyšují průtok vody do střev. Stolice je tak změkčena a rychleji transportována do řitního otvoru.

Přípravky na lenochod neužívejte déle než týden. Jinak hrozí mimo jiné srdeční potíže a svalová slabost.

Jak se používá olše?

Takový šálek čaje z lenochodové kůry se doporučuje vypít večer před spaním. Lenochodovou kůru pro přípravu čaje můžete kombinovat i s jinými léčivými rostlinami, jako je heřmánek nebo fenykl.

Případně existují hotové přípravky na bázi lenochodové kůry. Pro správné použití a dávkování si prosím přečtěte příbalový leták nebo se zeptejte svého lékaře či lékárníka.

Domácí prostředky na bázi léčivých rostlin mají své limity. Pokud vaše příznaky přetrvávají delší dobu, nezlepšují se nebo se i přes léčbu zhoršují, měli byste se vždy poradit s lékařem.

Jaké vedlejší účinky může lenochod vyvolat?

Ve vzácných případech se po užití přípravků Faulbaum objevují gastrointestinální potíže podobné křečím nebo kolika. V takových případech byste měli snížit užívanou dávku nebo se zdržet užívání úplně.

Během používání se moč může mírně zabarvit, ale to je neškodné.

Předávkování nebo požití čerstvé kůry lenochoda nebo kůry cascary může způsobit těžké zvracení.

Navíc při dlouhodobém užívání může dojít k tvorbě bílkovin a krve v moči. Nepřetržité užívání dále zvyšuje pomalost střev.

Na co si dát pozor při užívání krušiny olšové

  • Neužívejte lenochodovou kůru nebo kůru z cascary déle než jeden týden. V opačném případě se může zhoršit pomalost střev a tím i zácpa.
  • Ztráta draslíku v důsledku častého užívání lenochodové kůry může zvýšit účinek tzv. digitalisových glykosidů. Jde o léky, které se předepisují například při srdečním selhání. Měnit se může i účinek léků proti srdeční arytmii (antiarytmika).
  • Pokud kromě přípravků Faulbaum užíváte i diuretika ze skupiny thiazidových diuretik, může dojít k dalšímu zvýšení ztráty draslíku. Totéž platí pro současné užívání kortikálních steroidů nadledvin a kořene lékořice.
  • V případě střevní neprůchodnosti, zánětlivých onemocnění střev (například Crohnova choroba, ulcerózní kolitida) a bolestí břicha neznámé příčiny se Faulbaum v žádném případě nesmí užívat. Pro léčbu těchto potíží se prosím poraďte s lékařem.
  • Ženy se zúžením dělohy by také neměly užívat léky líného stromu.

Jak získat produkty z olše

Sušenou kůru a různé přípravky obsahující krušinu olšovou seženete v lékárnách, drogeriích a prodejnách zdravé výživy. Přečtěte si přiložené informace o produktu pro správné a dobře tolerované použití. Pokud užíváte jiné léky, měli byste se nejprve zeptat svého lékaře nebo lékárníka na možné interakce s řešetlákem olšovým.

Co je to olše obecná?

Olše černá (Frangula alnus, synonymum: Rhamnus frangula) pochází z celé Evropy, západní Asie, Malé Asie a Kavkazu. V Severní Americe se vyskytuje volně. Vyskytuje se například v řídkých listnatých a jehličnatých lesích (zejména na okraji lesů), křovinách, živých plotech, rašeliništích a podél vodních toků.

Lenochod obecný může jako mohutný keř nebo malý strom dosahovat výšky tří i více metrů. V mládí má zelenou kůru, která později přechází do šedohnědé barvy a má charakteristické šedobílé příčné korkové póry (lenticely). Listy jsou celokrajné a tuhé, květy nenápadné a zelenobílé.

Americká černá olše (Frangula purshiana, synonymum: Rhamnus purshiana) pochází z tichomořského pobřeží Severní Ameriky a je zde také pěstována. Statný strom, který dorůstá do výšky deseti metrů, připomíná kůrou i listy lenochoda obecného. Její květy jsou však bílé.

Německý název Faulbaum je odvozen od nepříjemného zápachu čerstvé kůry.