Je konjunktivitida nakažlivá?

Stručné shrnutí

 • Co je konjunktivitida? Infekční nebo neinfekční zánět spojivek. Lékařský termín je konjunktivitida.
 • Příčiny: Infekční agens (jako jsou bakterie, viry), alergie, cizí tělesa v oku (např. prach), poškozené kontaktní čočky, UV záření, průvan, únava očí a další.
 • časté příznaky: zarudlé, vodnaté a (zejména ráno) lepkavé oko, oteklé víčko, oteklé spojivky, pálení a/nebo svědění v oku, pocit cizího tělesa v oku
 • Léčba: podle příčiny, např. antibiotika v případě bakteriální konjunktivitidy (většinou jako oční kapky); v případě alergické konjunktivitidy antialergické oční kapky, v případě potřeby oční kapky s obsahem kortizonu; obecně: pokud je to možné, odstraňte spouštěče nebo se jim vyhněte.
 • Je konjunktivitida nakažlivá? Bakteriální a virové konjunktivitidy jsou vysoce nakažlivé! Jako infikovaná osoba se nedotýkejte očí, zajistěte pečlivou hygienu rukou a používejte vlastní ručník.

Pro konjunktivitidu jsou typické příznaky jako:

 • červené, vodnaté oko
 • zvýšený výtok (sekrece) z oka a tím často rozmazané vidění a hlavně po ránu lepkavé oko
 • oteklé víčko, oteklá spojivka (spojivka vypadá jako skelná oteklá)
 • fotofobie/citlivost na oslnění
 • Pocit cizího tělesa nebo pocit tlaku v oku
 • @ Pálení a/nebo svědění v oku

Mohou existovat specifika týkající se symptomů v závislosti na spouštěči konjunktivitidy. Příklady:

Forma konjunktivitidy

specifické příznaky

Bakteriální konjunktivitida

– Oční sekret je hustý bílý, zelený nebo žlutý (hnisavý)

– obvykle začíná na jednom oku a poté se během několika dnů rozšíří na druhé

Virová konjunktivitida

– Oční sekrece spíše vodnatá (serózní)

– Lymfatické uzliny před uchem někdy oteklé a bolestivé

– Podráždění postiženého oka

– obvykle začíná na jednom oku a pak se rychle šíří do druhého oka

Alergická konjunktivitida

– v popředí je prudké svědění nebo pálení očí, stejně jako vodnatý nebo tající výtok

– postiženy obě oči

– sezónní alergická konjunktivitida: další příznaky alergie, jako je svědění, rýma

– keratoconjunctivitis vernalis: navíc zánět rohovky, částečně s bolestivými, otevřenými vředy rohovky

Jiné formy konjunktivitidy

– Konjunktivitida způsobená cizími tělesy, jako je prach nebo kouř v oku: rušivý pocit tření v oku

– Zánět spojivek v důsledku nadměrného vystavení světlu: kromě citlivosti na světlo také bolest oka a bolest hlavy

Konjunktivitida: Léčba

Stejně jako u jiných očních onemocnění, i se zánětem spojivek je třeba v každém případě zajít k očnímu lékaři! V závislosti na příčině konjunktivitidy může zahájit vhodnou léčbu a zabránit tak v případě potřeby trvalému poškození oka.

Bakteriální konjunktivitida: Léčba

V určitých případech bakteriálního zánětu spojivek lékař alternativně nebo doplňkově předepisuje antibiotické tablety – nezbytné například u pacientů, u kterých se do očí rozšířila bakteriální infekce v jiných částech těla. K tomu může dojít zejména v případě chlamydiové infekce nebo gonokokové infekce – dvou známých pohlavních chorob. V takových případech by měl být sexuální partner také léčen antibiotiky, aby se zabránilo vzájemné infekci.

I když se příznaky konjunktivitidy zlepší dříve, než k tomu dojde, antibiotika užívejte tak dlouho, jak vám doporučil lékař. V opačném případě mohou některé bakterie v těle zůstat a po ukončení léčby se znovu rozmnožit a způsobit opět zánět spojivek.

Virová konjunktivitida: léčba

Naproti tomu terapie virové konjunktivitidy spočívá v opatřeních ke zmírnění symptomů, jako jsou studené obklady na oči (viz: Konjunktivitida – domácí léčba). Příznaky mohou zmírnit i umělé slzy nakapané do oka.

U těžké virové konjunktivitidy lze krátkodobě ke snížení zánětu použít oční kapky obsahující kortikosteroidy („kortizonové“ oční kapky). Z dlouhodobého hlediska se však k terapii nehodí, protože potlačují vlastní obranyschopnost organismu. To může oddálit hojení a podpořit další bakteriální infekci (pak lékař předepíše oční kapky obsahující antibiotika).

V případě oční infekce viry herpes simplex se v žádném případě nesmí používat oční kapky s obsahem kortizonu, protože by to mohlo infekci zhoršit a vést k závažným komplikacím.

Alergická konjunktivitida: léčba

Stejně jako u virové konjunktivitidy mohou studené obklady a náhražky slz zmírnit příznaky alergické konjunktivitidy.

Ke stejnému účelu slouží oční kapky obsahující antihistaminika (antialergické látky): Často lze dostatečného zlepšení dosáhnout pomocí volně prodejných přípravků. Pokud ne, lékař může předepsat silnější antihistaminové oční kapky. Alternativně nebo navíc může předepsat oční kapky obsahující protizánětlivé a analgetické NSAID (jako je Ketorolac) a/nebo stabilizátory žírných buněk (jako je Azelastin). Posledně jmenované, stejně jako antihistaminika, mají antialergický účinek.

V přetrvávajících případech alergické konjunktivitidy může být užitečné krátkodobé užívání očních kapek s obsahem kortizonu. Předtím je však nutné vyloučit infekci očí herpes simplex.

Jiné formy konjunktivitidy: léčba

Ať už jsou příčinou konjunktivitidy cizí tělesa, kontaktní čočky nebo sluneční záření, léčba vždy spočívá v odstranění nebo vyhnutí se spouštěči. Například cizí tělesa nebo žíravé látky v oku jsou co nejrychleji a úplně vyplaveny, kontaktní čočky jsou odstraněny a je zabráněno dalšímu UV záření.

V závislosti na příčině mohou být užitečná další léčebná opatření. Například u zánětu spojivek v důsledku suchých očí mohou náhražky slz (např. s kyselinou hyaluronovou) příznaky zmírnit. Zvlhčují oko a udržují ho vlhké. Oční kapky s kyselinou hyaluronovou dodají dodatečnou vlhkost, protože látka váže vodu.

Domácí léky na konjunktivitidu

Na zavřené oči si můžete dát například chladivé obklady, jako je studený tvarohový polštářek. Může pomoci proti svědění a pálení oka a má také dekongestantní a protizánětlivý účinek. Mnoho lidí také používá některé léčivé rostliny na obklady očí. Například světlík a měsíček jsou ceněny pro své protizánětlivé vlastnosti.

Před použitím domácí léčby byste měli nejprve navštívit očního lékaře, aby mohl určit příčinu a závažnost konjunktivitidy a předepsat potřebné léky. Jinak vám může hrozit horší poškození oka!

Více o domácích lécích na zánět spojivek a jejich použití se dočtete v článku Zánět spojivek – domácí léčba.

Domácí léčba má své limity. Pokud příznaky přetrvávají delší dobu, nezlepšují se nebo se dokonce zhoršují, měli byste se vždy poradit s lékařem.

Podráždění různého druhu může vést k zánětu spojivek. Lékaři rozlišují dvě skupiny:

 • Infekční zánět spojivek: Způsobují ho bakterie, viry, houby nebo paraziti. Tato forma konjunktivitidy je nakažlivá.
 • Neinfekční zánět spojivek: Patří sem všechny případy zánětu spojivek, které nejsou způsobeny patogeny, ale například alergiemi nebo mechanickými dráždidly.

Níže naleznete podrobnější informace o vývoji hlavních forem konjunktivitidy.

Bakteriální konjunktivitida

Nejběžnější spouštěče bakteriální konjunktivitidy jsou:

 • Staphylococcus aureus
 • Streptococcus pneumoniae
 • Druh Haemophilus

Další bakteriální příčinou zánětu spojivek mohou být bakterie typu Neisseria gonorrhoeae („gonokoky“). Pak se jedná o gonokokový zánět spojivek.

Infekce chlamydiemi i gonokoky se velmi často projevuje jako pohlavní onemocnění (v případě gonokoka nazývané kapavka nebo kapavka). Přenos choroboplodných zárodků do očí – ať už infikované osoby nebo jiné osoby – je možný například v případě špatné hygieny rukou nebo prostřednictvím (společných) ručníků.

Kromě toho mohou těhotné ženy infikované gonokoky a/nebo chlamydiemi v oblasti genitálií přenášet zárodky na novorozence během porodu, během průchodu infikovanými porodními cestami. V důsledku toho se u dítěte může vyvinout konjunktivitida – tzv. novorozenecká konjunktivitida (nebo oftalmia neonatorum).

Virová konjunktivitida

Virová konjunktivitida je akutní. Někdy se vyskytuje v souvislosti s nachlazením – vyvolaným viry nachlazení (jako jsou rhinoviry). Patogeny se také mohou rozšířit do spojivek očí u jiných virových onemocnění postihujících celé tělo (systémových), jako jsou viry spalniček, příušnic, zarděnek a planých neštovic.

Někdy je však virová infekce omezena pouze na oko (tj. nepostihuje také zbytek těla). Taková lokalizovaná virová konjunktivitida je obvykle způsobena adenoviry, kterých existuje několik typů (sérotypů). Nejčastěji jsou za adenovirovou konjunktivitidu zodpovědné typy 5, 8, 11, 13, 19 a 37. Často je to těžké. Asi ve čtvrtině případů se rozvine i zánět rohovky (keratitida). Takový současný zánět rohovky a spojivky způsobený adenoviry se nazývá keratoconjunctivitis epidemica.

Méně častou příčinou virové konjunktivitidy jsou enteroviry. V tomto případě se vyvíjí akutní hemoragická konjunktivitida. Je doprovázena krvácením pod spojivkou a vyskytuje se v Africe a Asii.

Konjunktivitida způsobená houbami nebo parazity

Plísňové infekce jsou velmi vzácně příčinou konjunktivitidy. Takovou plísňovou konjunktivitidu mohou způsobit například houby Candida nebo Microsporum nebo plísně rodu Aspergillus.

Také vzácně vede napadení parazity k zanícené spojivce. To se může stát například u Loa Loa – formy nitkovitosti (filariózy). Konjunktivitida se také může vyvinout jako součást infekce leishmanií (leishmaniózou) nebo trypanozomy.

Alergická konjunktivitida

Alergická konjunktivitida je alergická reakce typu I (okamžitého typu). To znamená, že reakce přecitlivělosti (svědění očí, slzení atd.) se objeví během několika minut nebo dokonce sekund po kontaktu s konkrétním alergenem. Rozlišují se tři formy onemocnění:

Sezónní alergická konjunktivitida.

Říká se jí také senná rýma zánět spojivek. Spouštěčem této formy konjunktivitidy jsou spóry plísní nebo pyl ze stromů, trav nebo jiných rostlin, které se do oka dostávají vzduchem. V závislosti na životním cyklu dané rostliny je sezónní alergická konjunktivitida patrná hlavně na jaře, koncem léta nebo začátkem podzimu.

Atopická konjunktivitida

Keratoconjunctivitis vernalis

Tento kombinovaný zánět rohovky a spojivky je pravděpodobně alergického původu a obvykle se vyskytuje na jaře. Na podzim a v zimě příznaky ustupují. Nejčastěji postihuje děti a dospívající muže ve věku od 20 do XNUMX let, kteří mají ekzém, astma nebo sezónní alergii.

Jiné formy konjunktivitidy

Kromě spouštěčů alergie existují další možné příčiny neinfekční konjunktivitidy:

Často je za tím například podráždění očí chemickými, fyzikálními, tepelnými podněty nebo zářením, jako je chemické popálení nebo popálení očí, make-up, prach, kouř, vítr, průvan, vítr, chlad, UV záření (slunce , solárium) a svařování. Příliš dlouho nošené nebo poškozené kontaktní čočky, stejně jako oční napětí (např. soustředěná práce na blízko nebo nedostatek spánku) mohou také podráždit spojivku do té míry, že se zanítí.

 • rozšířená práce na obrazovce (s občasným blikáním).
 • hormonální nebo metabolické poruchy, např. během těhotenství, estrogenní terapie (např. během menopauzy), diabetes mellitus nebo poruchy štítné žlázy
 • některá oční onemocnění, jako je dysfunkce meibomských žláz (mazové žlázy v očním víčku), poruchy slzných žláz nebo ektropium (otočení víčka ven)
 • některá další onemocnění, jako je Sjögrenův syndrom, revmatoidní artritida, akné, růžovka
 • Léky, jako je kyselina acetylsalicylová (ASA), beta-blokátory nebo hormonální antikoncepce potlačující ovulaci (inhibitory ovulace)

Přilehlé patologické procesy, jako je maligní nádor meibomských žláz (karcinom meibomských žláz), mohou také vyústit v konjunktivitidu.

Je konjunktivitida nakažlivá?

Virová nebo bakteriální konjunktivitida je velmi nakažlivá. Riziko infekce můžete snížit pomocí následujících tipů:

 • Mytí rukou: Časté, správné mytí rukou a dezinfekce rukou sníží počet bakterií na prstech.
 • Vlastní ručník: Používejte svůj vlastní ručník nebo ještě lépe jednorázové ručníky, které ihned po použití zlikvidujete. To ochrání ostatní členy domácnosti před konjunktivitidou.
 • Žádné potřesení rukou: I když to vypadá nelaskavě – nepodávejte si ruce, pokud máte zánět spojivek. I když se tomu vyhýbáte – nevědomky se často chytáte za oči, takže přenos choroboplodných zárodků přes ruce může nastat rychle.
 • Nesdílejte oční kapky: Pokud používáte oční kapky (jakékoli oční kapky), nesdílejte je s jinými lidmi.

Konjunktivitida: vyšetření a diagnostika

Následuje oční vyšetření: Vyšetřením štěrbinovou lampou může lékař vyšetřit přední část oka na známky zánětu spojivek (případně s postižením rohovky = keratokonjunktivitida).

Pečlivé skládání víček může odhalit zánět – na vnitřní straně očních víček zanechává typické stopy. Často lze tímto způsobem objevit také malá cizí tělesa, která mohou být v oku přítomna. Pro pacienty je toto vyšetření málokdy opravdu nepříjemné.

V závislosti na podezřelé příčině mohou být pro objasnění nezbytná další vyšetření. Například při podezření na poruchy mokvání může pomoci Schirmerův test. Sekrece slz se zjišťuje pomocí proužku filtračního papíru ve spojivkovém vaku.

Výtěr ze spojivky může ukázat, zda a – pokud ano – které patogeny jsou příčinou infekční konjunktivitidy.

Konjunktivitida: průběh a prognóza

Infekční konjunktivitida se obvykle vyléčí bez následků – a často nejsou nutné žádné léky. U některých infekcí – zejména těch s určitými bakteriemi – však může zánět přetrvávat po dlouhou dobu (možná se stát chronickým) nebo způsobit komplikace, pokud se neléčí.

Například chlamydiová konjunktivitida se zejména za špatných hygienických podmínek může vyvinout jako tzv. trachom a může pak vést k postupnému zjizvení spojivky. To může omezit zrak až k slepotě! Ve skutečnosti je trachom celosvětově nejčastější příčinou získané slepoty.

V případě gonokokové konjunktivitidy je také velmi důležitá včasná léčba. V opačném případě hrozí v případě postižení rohovky poškození zraku a dokonce i slepota.

V případě neinfekční konjunktivitidy závisí prognóza do značné míry na tom, zda a jak dobře lze spouštěcí faktor eliminovat nebo se mu vyhnout (například v případě alergické konjunktivitidy nebo konjunktivitidy související s cizím tělesem). V případě zánětu spojivek v důsledku poranění (jako jsou popáleniny nebo poleptání chemikáliemi) hraje roli i závažnost poškození oka.