Langerhansovy ostrůvky: Umístění a funkce

Jaké jsou Langerhansovy ostrůvky?

Langerhansovy ostrůvky (Langerhansovy ostrůvky, Langerhansovy buňky, buňky ostrůvků) se skládají z asi 2000 až 3000 žlázových buněk obklopených četnými krevními kapilárami a mají průměr pouhých 75 až 500 mikrometrů. Jsou nepravidelně rozmístěny po celé slinivce, ale nacházejí se shluknuté v ocasní oblasti orgánu. Langerhansovy ostrůvky tvoří jen asi jedno až tři procenta celkové hmoty slinivky břišní.

Jakou funkci plní Langerhansovy ostrůvky?

Langerhansovy ostrůvky produkují hormony. V závislosti na tom, který hormon je zapojen, existují čtyři různé typy buněk ostrůvků:

A buňky uvolňují hormon glukagon, když koncentrace glukózy v krvi klesne (hypoglykémie). Glukagon totiž stimuluje tvorbu glukózy v buňkách a její uvolňování do krve, což způsobuje opětovné zvýšení hladiny glukózy v krvi. Vysoké hladiny glukózy v krvi na druhé straně inhibují A buňky. Tento typ buněk tvoří asi 15 procent buněk produkujících hormony ve slinivce břišní.

B buňky (beta buňky) produkují inzulín, který se používá ke zvýšení příjmu glukózy do buněk a tím ke snížení hladiny glukózy v krvi. Tvoří asi 80 procent všech buněk Langerhansových ostrůvků.

PP buňky produkují pankreatický polypeptid. Brání uvolňování trávicích sekretů ze slinivky břišní a navozuje pocit sytosti. PP buňky tvoří méně než dvě procenta buněk ostrůvků.

Jaké problémy mohou Langerhansovy ostrůvky způsobit?

Pokud B buňky, které produkují inzulín, nepracují adekvátně nebo byly dokonce zničeny imunitním systémem, vzniká diabetes 1. typu (diabetes závislý na inzulínu). Vyskytuje se především u dětí a dospívajících.

U diabetu 2. typu reagují tělesné buňky na uvolněný inzulín nedostatečně nebo vůbec.

Benigní a maligní nádory Langerhansových ostrůvků mohou ovlivnit produkci hormonů.