Břečťan na kašel a bronchitidu?

Jaký je účinek břečťanu?

Břečťan (Hedera helix) působí protizánětlivě a antioxidačně. Léčebně se používají listy břečťanu (Hedera helicis folium). Mimo jiné obsahují sekundární rostlinné látky, konkrétně saponiny a flavonoidy.

Specifický triterpenový saponin, hedera saponin C (hederakosid C), je v těle metabolizován za vzniku farmakologicky aktivního alfa-hederinu. Přispívá k antispasmodickému, mukolytickému a expektoračnímu účinku léčivé rostliny.

Ivy má tento účinek:

  • sekret rozpouštějící
  • uklidňující
  • antispasmodický
  • antivirotika
  • antibiotikum
  • protizánětlivé

Břečťan dokáže zmírnit kašel zejména při nadměrném vylučování viskózního hlenu.

Všechny části břečťanu jsou pro člověka jedovaté. V medicíně se používá pouze malé množství.

Oblasti použití břečťanu

Léčivá rostlina se používá k léčbě zánětů dýchacích cest a příznaků chronických zánětlivých onemocnění průdušek, jako je např

  • kašel způsobený nachlazením
  • Akutní a chronická bronchitida
  • Černý kašel
  • suchý kašel

Lidové léčitelství má pro břečťan mnoho dalších využití. Při vnějším použití léčivá rostlina údajně pomáhá při kožních onemocněních a kožních potížích, jako jsou vředy a celulitida.

Jak se břečťan používá?

Břečťan je dostupný například ve formě rozpustných instantních čajů, kapek, sirupu proti kašli, tablet a šumivých tablet. Má smysl ho kombinovat s jinými rostlinami, jako je tymián nebo kořen prvosenky. Tyto rostliny se proto přidávají do mnoha přípravků z břečťanu. Existují například přípravky z břečťanu a tymiánu, které pomáhají proti kašli.

Čajové nálevy z listů břečťanu se běžně nepoužívají a nedoporučují se.

Obecně platí, že standardizované přípravky z břečťanu poskytují denní dávku 0.3 gramu léčivé drogy. Obvykle jsou dobře snášeny dávky do 0.8 gramu léčiva denně.

Při užívání a dávkování přípravků z břečťanu se však řiďte pokyny na příbalovém letáku nebo doporučením svého lékaře či lékárníka.

Domácí prostředky na bázi léčivých rostlin mají své limity. Pokud vaše příznaky přetrvávají delší dobu a i přes léčbu se nezlepšují nebo se dokonce zhoršují, měli byste se vždy poradit s lékařem.

Jaké vedlejší účinky může břečťan způsobit?

Vysoké dávky přípravků z břečťanu mohou u citlivých osob způsobit žaludeční potíže, nevolnost a zvracení.

Čerstvé listy břečťanu a šťáva z listů mohou při kontaktu s pokožkou vyvolat alergické reakce.

Co byste měli mít na paměti při používání břečťanu

Složky břečťanu jsou dostupné jak v hotových léčivých přípravcích obsahujících alkohol, tak v nealkoholických hotových léčivých přípravcích, i když pro děti se přípravky bez alkoholu doporučují.

Nejsou k dispozici žádné studie bezpečnosti pro použití během těhotenství nebo kojení. V těchto fázích života je proto lepší se preparátům z břečťanu vyhnout.

Přípravky z břečťanu jsou také nevhodné pro děti do dvou let, protože by mohly zhoršit respirační příznaky. Děti ve věku od dvou do čtyř let by měly takové přípravky používat pouze na doporučení lékaře.

Pokud se při onemocnění dýchacích cest objeví horečka, dušnost nebo krvavé sputum, vždy se poraďte se svým lékařem.

Jak získat produkty z břečťanu

V lékárnách a drogeriích je k dostání široká škála přípravků z břečťanu, jako je sirup proti kašli, tablety a kapky. Typ a délku užívání i možné interakce v kombinaci s chemickými přípravky prodiskutujte se svým lékařem nebo lékárníkem.

co je břečťan?

Břečťan (Hedera helix) patří do čeledi Araliaceae. Je rozšířen po celé Evropě a dnes se vyskytuje v mnoha pěstovaných i zahradních formách.

Listy na kvetoucích výhonech jsou naopak kosočtvercové až kopinaté a dlouze špičaté. V období květu se nenápadné, zelenožluté květy břečťanu objevují v kulovitých květenstvích. Vyvinou se v modročerné bobule velikosti hrášku. Stejně jako listy jsou mírně jedovaté.

Břečťan dostal své latinské jméno díky svým lepivým kořenům: Řecké slovo „hedra“ znamená „sedět“ – odkaz na přilnutí rostliny ke stěnám a stromům. Druhový název „helix“ (řecky = zkroucený) také vysvětluje charakteristiku rostliny směrem vzhůru.