Zkouška J2: Načasování, postup a význam

Co je vyšetření J2?

Vyšetření J2 se provádí ve věku 16 až 17 let. Zahrnuje celkové fyzikální vyšetření, ale i podrobnou konzultaci. Někteří teenageři se cítí pohodlněji mluvit s lékařem sami – nemusejí s sebou na návštěvu k lékaři brát rodiče. Jelikož se jedná o doplňkovou preventivní prohlídku, ne všechny zdravotní pojišťovny hradí náklady na vyšetření J2.

J2 vyšetření: postup

Nejprve lékař vyšetří celkový zdravotní stav dospívajícího: Změří výšku a váhu, poslechne srdce a plíce a prohmatá břišní stěnu. Stejně jako při první prohlídce dorostu se provádí i vyšetření sluchu a zraku, rozbor vzorku krve a moči a vyšetření na posturální vady a vadné postavení nohy. Důležitou součástí vyšetření J2 je také hloubková konzultace různých témat, která jsou v tomto věku obzvláště důležitá:

  • Výživa, cvičení a prevence cukrovky
  • Rodina a okruh přátel
  • Sexualita a puberta
  • Volba kariéry

Jaký je význam vyšetření J2?

Vyšetření J2 nabízí dospívajícímu poslední příležitost získat radu a nechat se vyšetřit před vstupem do dospělosti. Konzultace s lékařem je zvláště důležitá a může mladému člověku poskytnout kompetentní odpovědi na důležité otázky i informace o prevenci nemocí a významně tak přispět k jeho samostatnosti.

Pokud přesnější diagnostika alergie potvrdí intoleranci, lékař při vyšetření J2 upozorní dospívajícího také na omezení související s alergií při výběru povolání.