Japonská máta a mátový olej: Účinky

Jaký je účinek japonského léčivého rostlinného oleje?

Máta japonská (Mentha arvensis var. piperascens) obsahuje esenciální olej (Menthae arvensis aetheroleum), který je velmi bohatý na mentol. Z tohoto japonského mátového oleje lze složitým procesem získat japonský léčivý rostlinný olej (Menthae arvensis aetheroleum partim mentholum depletum). Stále obsahuje asi polovinu původního mentolu.

Díky tomuto spektru účinků se japonský léčivý rostlinný olej používá například při následujících potížích:

  • funkční zažívací potíže, jako je plynatost nebo nadýmání (vnitřní užití)
  • příznaky nachlazení, jako je nachlazení a chrapot (vnitřní a vnější použití)
  • Bolesti svalů (externí použití)
  • Bolesti hlavy (externí použití)

Esenciální olej z japonské máty (mátový olej) je levnější než esenciální olej z máty peprné, takže je často nabízen jako falšování mátového oleje.

Jak se japonská máta používá?

Při funkčních poruchách trávicího traktu a katarech dýchacích cest mohou dospělí užívat dvě kapky esenciálního oleje japonské máty jednou až dvakrát denně spolu s kouskem kostky cukru nebo sklenicí vody. Denní dávka je tři až šest kapek.

Pro inhalaci s japonským léčivým rostlinným olejem při zánětech dýchacích cest, jako je nachlazení, přidejte tři až čtyři kapky silice do misky s horkou vodou a vdechujte stoupající páry.

Chcete-li zmírnit bolesti svalů nebo hlavy, aplikujte lokálně esenciální olej z japonské máty. Například tří až čtyř kapek můžete potřít spánky, když vás bolí hlava.

Hotové přípravky s mátovým olejem

Dostupné jsou i přípravky na bázi mátového oleje připravené k použití, jako jsou kapsle k vnitřnímu užití. Masti s přísadou mají pomoci při svědivém bodnutí komárem. Používejte prosím tyto přípravky podle pokynů v příbalovém letáku nebo podle doporučení svého lékaře nebo lékárníka.

Dávkování a aplikaci japonského mátového oleje nebo japonského léčivého rostlinného oleje nejprve proberte se svým lékařem nebo lékárníkem!

Po vnějším použití se občas objeví podráždění kůže a ekzém. Vnitřní použití může způsobit žaludeční nevolnost u lidí s citlivým žaludkem.

Co byste měli zvážit při používání mátového oleje

  • Obecně: Použití mátového oleje / oleje z japonských léčivých rostlin a dalších esenciálních olejů u dětí vždy nejprve proberte s lékařem!
  • Pro použití během těhotenství a kojení neexistují žádné studie o bezpečnosti. Postižené ženy by se proto jeho užívání měly zdržet.
  • Při onemocnění žlučových kamenů, neprůchodnosti žlučových cest, zánětu žlučníku nebo poškození jater nesmíte silice užívat vnitřně.

Jak získat produkty s japonskou mátou

Esenciální olej z máty japonské pro léčebné použití seženete ve své lékárně a drogerii. Najdete tam také různé hotové přípravky na bázi máty, jako jsou kapsle nebo masti.

Pro správné použití a dávkování si prosím přečtěte příbalový leták a zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.

Co je japonská máta?

Známými zástupci rodu máty jsou kromě výše zmíněné máty japonské (Mentha arvensis var. piperascens) máta peprná (M. x piperita), máta kopinatá (M. spicata, též máta klasnatá), máta poleiská (M. pulegium) a marocká máta nebo máta nana (M. viridis var. nanah). Všechny druhy máty obsahují esenciální olej s mentolem jako hlavní účinnou látkou. Největší léčebný význam má máta peprná a japonská máta.

Esenciální olej (Menthae arvensis aetheroleum) obsažený v kvetoucí japonské mátě je extrahován parní destilací a je velmi bohatý na mentol kolem 80 procent.