Žloutenka (ikterus): příznaky a příčiny

Stručné shrnutí

 • Popis:Zežloutnutí kůže, sliznic a oční skléry v důsledku usazeného bilirubinu. Žlutohnědý pigment vzniká jako vedlejší produkt rozpadu starých červených krvinek.
 • Příčiny: např. zánět jater (hepatitida), cirhóza jater, rakovina jater a jaterní metastázy, žlučové kameny, nádor žlučových cest, srpkovitá anémie, umělé srdeční chlopně, selhání pravého srdce, otravy, některé léky.
 • Kdy navštívit lékaře? Vždy – zvláště pokud je zežloutnutí kůže, sliznic nebo očí doprovázeno dalšími varovnými příznaky, jako je bledá stolice nebo tuková stolice, tmavá moč, únava, vyčerpání, ztráta výkonnosti, nechutenství, nežádoucí hubnutí, ascites, horečka , zmatenost, dezorientace, silný zápach z úst.
 • Diagnóza: rozhovor k získání anamnézy (anamnéza), fyzikální vyšetření, krevní test, zobrazovací postupy, jako je ultrazvuk.

Žloutenka: Popis

Žloutenka (ikterus) není nemoc, ale symptom. Týká se to zežloutnutí kůže, sliznic a očí. Často je zánět jater (hepatitida) mylně ztotožňován se žloutenkou.

Rozpad červených krvinek (erytrocytů) hraje roli při vzniku žloutenky:

Červené krvinky mají životnost asi 120 dní. Poté se rozkládají v játrech a slezině. Vedlejším produktem tohoto procesu je bilirubin. Tento žlutohnědý pigment je nerozpustný ve vodě. Aby mohl být transportován s krví, je vázán na velkou bílkovinnou molekulu albumin – lékaři to pak označují jako nepřímý bilirubin. V játrech se bilirubin uvolňuje a stává se rozpustným ve vodě vazbou na kyselinu glukuronovou. V této formě se nazývá přímý bilirubin.

Depozice bilirubinu ve tkáni

Koncentrace bilirubinu v krvi je obvykle nízká. Některé faktory však mohou hladinu bilirubinu zvýšit. Pokud hodnoty stoupnou na více než 2 mg/dl (miligramy na decilitr), barvivo se ukládá v tkáni. To se stává viditelným především v očích: normálně bílá skléra zežloutne. Pokud koncentrace bilirubinu v krvi stále stoupá, kůže a sliznice také zežloutnou.

Kromě žlutého zbarvení je pro žloutenku charakteristické svědění. Při těžké hyperbilirubinémii mohou být i orgány zbarveny do žluta.

Žloutenka: Příčiny

Při vzniku žloutenky hrají důležitou roli játra, kde se bilirubin chemicky zpracovává a předává k dalšímu zpracování do žlučníku. Nicméně onemocnění jater nemusí být vždy příčinou žloutenky. Příčiny jsou tedy rozděleny do tří hledisek:

Pokud se v játrech nepodaří nepřímý bilirubin rychle odbourat, dochází k jeho ukládání ve tkáni, což má za následek typické zežloutnutí kůže a očí. Protože příčina nespočívá v játrech samotných, ale v protisměrných procesech, lékaři označují tuto žloutenku také jako „prehepatální“.

Obvykle je způsobena krevními chorobami, při kterých červené krvinky nežijí tak dlouho jako normálně, a proto se častěji odbourávají. Jedním příkladem takového onemocnění je srpkovitá anémie. Umělé srdeční chlopně, virové infekce, toxiny a některé léky však mohou také zkrátit životnost červených krvinek.

2. jaterní ikterus

 • Virová hepatitida: Viry hepatitidy (hepatitida A, B, C, D nebo E) často způsobují akutní zánět jater. Mezi příznaky patří únava, hubnutí, vyčerpání, zvracení, nevolnost, bolesti břicha a žloutenka. Typické je i zabarvení stolice a moči: stolice je světlá a moč tmavě zbarvená. Pokud se akutní hepatitida vyvine v chronickou hepatitidu, může to vést k cirhóze jater a rakovině jater. K dnešnímu dni je hepatitida B jednou z nejčastějších infekčních chorob lidstva. Očkování proti hepatitidě A a B může chránit před infekcí.
 • Cirhóza jater: Chronická onemocnění jater mohou změnit povrch jater. To vede k přestavbě orgánu s rozsáhlými jizvami. Játra jsou stále méně schopná plnit své funkce. Hlavními příčinami jaterní cirhózy jsou závislost na alkoholu a virová hepatitida. Příznaky se objevují velmi pozdě, ale pokud se neléčí, vedou ke smrti. Jedinou terapií je transplantace jater.
 • Metastázy v játrech: Játra jsou ústředním orgánem tělesného metabolismu. Pokud se tedy rakovinný nádor nachází kdekoli v těle (např. ve střevě), často se v játrech vyvinou dceřiné metastázy.
 • Otrava: Konzumace jedovatých hub nebo toxických chemických látek může vážně poškodit játra – dokonce způsobit selhání jater.
 • Léky: Mnoho léků se zpracovává v játrech a může způsobit dočasnou žloutenku.
 • Těhotenství: Žluté oči a žlutá kůže během těhotenství mohou znamenat těhotenskou otravu (gestózu). Mohou za tím však stát i ztučnělá játra.
 • Pravostranné srdeční selhání: V případě pravostranného srdečního selhání se krev může vrátit zpět do jater a poškodit tamní buňky. U postižených jedinců se rozvine mírná žloutenka se žlutýma očima a zadržováním vody v nohách a břiše.
 • Žlutá zimnice: V tropických oblastech je rozšířený virus žluté zimnice přenášený komáry. V závažných případech může vést mimo jiné k selhání jater a žloutence. Nemoc je pak často smrtelná.
 • Vrozené zvýšení hladin bilirubinu: Někteří lidé mají hyperbilirubinémii od narození. Tak je tomu například u neškodné Meulengrachtovy choroby. Postižení jedinci produkují příliš málo jaterního enzymu odpovědného za zpracování bilirubinu. Výsledkem je žloutenka se žlutýma očima nebo nažloutlá až bronzově zbarvená kůže. Jinak si dotčení nemají žádné stížnosti. Nemoc nevyžaduje lékařské ošetření.

3. cholestatická žloutenka (posthepatální žloutenka):

Následující příčiny mohou bránit toku žluči:

 • Žlučové kameny ve žlučníku nebo žlučovodu: zvláště postiženy jsou ženy nad 40 let. Kromě ikteru jsou typickými příznaky žlučových kamenů kolikové bolesti břicha, nevolnost a zvracení. Z dlouhodobého hlediska se žlučové kameny mohou rozvinout v cholecystitidu (zánět žlučníku) nebo pankreatitidu (zánět slinivky břišní).
 • Blokovat žlučovod mohou i nádory žlučníku, dvanáctníku nebo slinivky břišní. Ve většině případů se žloutenka objeví dříve, než se rozvinou další příznaky.

Žloutenka: Kdy musíte navštívit lékaře?

Žlutá kůže, sliznice nebo oči jsou alarmující a měly by být vždy vyšetřeny lékařem. To platí zejména, pokud se přidají další typické příznaky žloutenky:

 • Únava, únava, ztráta výkonnosti patří k netypickým stížnostem mnoha onemocnění jater.
 • Ztráta chuti k jídlu, nechtěné hubnutí.
 • Abdominální vodnatelnost (ascites): Zvětšující se obvod břicha při jaterní cirhóze nebo slabosti.
 • Edém nohou naznačuje selhání pravého srdce.
 • Horečka je patrná u akutních zánětlivých onemocnění, jako je virová hepatitida a záněty slinivky nebo žlučníku.
 • Mastná stolice se obvykle vyskytuje v důsledku žlučových onemocnění, jako jsou žlučové kameny (cholelitiáza).
 • V závěrečných fázích jaterní cirhózy nebo jaterního selhání se může objevit zakalení vědomí, zmatenost a dezorientace. Tyto příznaky vedou k tomu, co je známé jako jaterní kóma.
 • Silný zápach z úst. K tomu však dochází pouze při akutním selhání jater.

Poznámka: Ikterus bez bolesti a doprovodných příznaků může naznačovat základní rakovinu. Ujistěte se, že to objasní lékař.

Při osobní konzultaci za účelem získání vaší anamnézy se vás lékař nejprve zeptá na váš životní styl, spotřebu léků, stravovací návyky a případné předchozí nemoci. K vypátrání příčiny žloutenky mohou pomoci i informace o pobytech v zahraničí nebo těhotenství. Měli byste také otevřeně mluvit o své konzumaci alkoholu. To umožní lékaři vyvodit důležité závěry o stavu vašich jater.

Také sdělte lékaři přesně, jak dlouho máte příznaky, zda máte bolesti a zda žloutnutí doprovázejí další příznaky.

Krevní testy jsou také informativní při žloutence:

 • Pokud je bilirubin zvýšen na hladiny nad 2 mg/dl (miligramy na decilitr), je to patrné žlutýma očima.
 • Zvýšené hladiny glutamátpyruváttransaminázy (GPT) svědčí o poškození jater.
 • Glutamát oxalát transamináza (GOT) může být zvýšena při zánětu jater a onemocnění žlučových cest, ale také při srdečním infarktu. Chronické zneužívání alkoholu se také odráží ve zvýšených hladinách.
 • Gama-glutamyltransferáza (gama-GT) je specifický jaterní enzym. Zvýšená hodnota může být způsobena například chronickou konzumací alkoholu.
 • Kromě toho existují krevní hodnoty slinivky břišní, jako je alfa-amyláza, která je zvýšená v případě zánětu.

Složitější zobrazení, jako je magnetická rezonance (MRI) nebo počítačová tomografie (CT), je pravděpodobnější, pokud je podezření na rakovinu.

Úplnou jistotu lze získat odběrem vzorku tkáně (biopsií). To vyžaduje malý chirurgický zákrok.

Poznámka: Jakmile lékař zjistí příčinu žloutenky, zahájí vhodnou léčbu.

Žloutenka: Co můžete udělat sami?

Pokud se žloutenka projeví žlutýma očima nebo nažloutlou barvou kůže, jediné, co lze udělat, je jít k lékaři. Je potřeba odhalit příčinu a žloutenku správně léčit. Proti žloutence neexistují žádné domácí léky ani jiné metody – jedinou terapií je léčba základního onemocnění.

Můžete se však pokusit předejít žloutence pomocí některých opatření:

 • Chraňte se před hepatitidou: Očkováním proti hepatitidě A a B můžete odstranit dvě nebezpečí najednou.
 • Cestujte chytře: Seznamte se se zvyky a nebezpečími vaší destinace, zvláště pokud se jedná o oblast s rizikem hepatitidy. Špatná hygiena znamená, že se virus hepatitidy přenáší obzvláště rychle prostřednictvím kontaminovaných potravin. Pozor byste si ale měli dávat i na komáry a tropické nemoci. Vezměte v úvahu doporučení očkování specifická pro danou zemi. Váš lékař vám může poradit.
 • Užívejte si alkohol s mírou: U zdravých žen je standardní sklenka alkoholu denně (např. sklenka vína nebo malé pivo) považována za nízkorizikovou. Pro zdravé muže je dvojnásobné množství lékařsky přijatelné.

Často kladené otázky

Odpovědi na nejčastější dotazy k tomuto tématu najdete v našem článku Nejčastější dotazy o žloutence.