Čelisti: Účinek a použití

Jaký je účinek borovice?

Borovice neboli Borovice lesní (Pinus sylvestris) je prastará léčivá rostlina, o které se říká, že má schopnost rozpouštět sekreci a mírně redukovat choroboplodné zárodky (antiseptické). Proto je již dlouho ceněn při léčbě zánětů dýchacích cest:

Světle zelené výhonky borovice a silice izolovaná z větviček a jehličí (olej z jehličí) se používají vnitřně i zevně k léčbě katarálních onemocnění horních a dolních cest dýchacích (např. nachlazení, faryngitida, bronchitida).

Mezi další oblasti použití patří revmatické potíže a mírné bolesti svalů a nervů. Zde se léčivá rostlina používá zevně.

Borovicové přísady

Borové výhonky obsahují kromě pryskyřice a flavonoidů (sekundární rostlinné látky) léčivou rostlinnou silice. Jeho nejdůležitějšími složkami jsou pinen, karen a limonen.

Jak se borovice používá?

Existují různé způsoby, jak využít léčivé síly borovice (borovice lesní).

Borovice jako domácí lék

Borovicu lze užívat vnitřně v různých přípravcích na záněty dýchacích cest. V lidovém léčitelství se například doporučuje čaj z borových výhonků:

Častěji se však léčebná síla borovice využívá ve formě oleje z jehličí (v aromaterapii) nebo hotových přípravků na bázi borovicových výhonků či silice.

Domácí prostředky na bázi léčivých rostlin mají své limity. Pokud vaše příznaky přetrvávají delší dobu a i přes léčbu se nezlepšují nebo se dokonce zhoršují, měli byste se vždy poradit s lékařem.

Borovice v aromaterapii

Pokud není uvedeno jinak, platí následující formulace pro zdravé dospělé. U dětí, těhotných žen, kojících matek, seniorů a lidí s určitými základními onemocněními (jako je astma, epilepsie) je často nutné snížit dávkování nebo se některým esenciálním olejům úplně vyhnout. Proto byste měli použití esenciálních olejů s takovými skupinami pacientů nejprve probrat s aromaterapeutem – např. lékařem nebo alternativním lékařem s příslušným doplňkovým školením.

Můžete si také připravit plnou koupel s olejem z jehličí: K tomu smíchejte dvě až tři polévkové lžíce medu se čtyřmi až šesti kapkami esenciálního oleje a poté vmíchejte do teplé vody ve vaně. Doporučená teplota vody pro plnou koupel s olejem z jehličí je 35 až 38 stupňů Celsia. Namočte v něm na 10 až 20 minut. To může být prospěšné při infekcích dýchacích cest, bolestech svalů a kloubů a únavě.

Jehličnatý olej v kombinaci s jinými oleji je vhodný ke vtírání pro stimulaci krevního oběhu a zmírnění bolesti svalů: Vezměte 30 mililitrů třezalkového oleje (jako tukový základový olej) a smíchejte s 30 kapkami oleje z jehličí a po pěti kapkách esenciálního oleje z bobulí jalovce, rozmarýnu (chemotyp cineol) a eukalyptu radiata. Tuto směs můžete vtírat na bolestivá místa několikrát denně.

Hotové přípravky s borovicí

K vtírání jsou dostupné různé přípravky z jehličnatého oleje jako masti, krémy, oleje nebo lihové přípravky (např. v lihu). Zevně se používají při revmatických potížích, bolestech svalů nebo nervů. Totéž platí pro hotové koupelové přísady na bázi borovice (a často i jiných léčivých rostlin). Přečtěte si příbalový leták, jak správně hotové přípravky užívat, případně se zeptejte svého lékaře či lékárníka.

Olej z jehličí může dráždit pokožku a sliznice, zvláště ve vysokých dávkách. Může také zvýšit křeče dýchacích cest (bronchospasmy).

Co byste měli mít na paměti při používání borovice

 • Nenapouštějte si plnou vanu, pokud trpíte větším poraněním kůže, akutním kožním onemocněním, horečnatým nebo infekčním onemocněním, srdeční nedostatečností nebo vysokým krevním tlakem.
 • Pro olej z jehličí a další esenciální oleje platí: Používejte pouze 100% přírodní esenciální oleje – nejlépe ty, které jsou získány z ekologicky pěstovaných nebo divoce sbíraných rostlin.
 • Nikdy nepoužívejte olej z jehličí kolem očí.
 • Silice by se také neměla používat při bronchiálním astmatu a černém kašli, protože to může zvýšit křeče průduškových svalů.
 • Děti do čtyř let by neměly přípravky z borovice inhalovat.
 • Olej z jehličí a odpovídající přípravky by se nikdy neměly aplikovat na obličej dětí mladších dvou let. To může vést k nebezpečnému spasmu hlasivkové štěrbiny a zástavě dechu.
 • Obecně platí, že použití éterických olejů u dětí vždy nejprve proberte s lékařem nebo lékárníkem.

Jak získat produkty z borovice

Přípravky s obsahem výtažků nebo výhonků borovice seženete v drogerii nebo lékárně. Mezi ně patří kupř

 • cukroví
 • masti
 • balzámy
 • emulze
 • Plné koupele
 • tinktury
 • sirup
 • olej

Přípravky jsou nabízeny buď pro vnitřní nebo vnější použití. Pro zajištění správného užívání si přečtěte příslušnou příbalovou informaci a poraďte se se svým lékařem a lékárníkem.

Pine: Co je?

Borovice lesní (Pinus silvestris) je velmi pryskyřičný jehličnatý strom a významný zástupce lesů v Evropě a severní Asii (eurosibiřská oblast). Strom, který může dorůst až do výšky 40 metrů, je velmi šetrný, pokud jde o půdu, vodu a klima. Má velmi šupinatou kůru a korunu ve tvaru deštníku, přičemž starší exempláře jsou vysoko nahoře bez uzlů.

Pět až deset centimetrů dlouhé jehlicovité listy jsou na větvích uspořádány do párů. Borovice každoročně vytváří květy, ze kterých se vyvinou dvou až sedmicentimetrové šišky ve tvaru kužele. Ty visí jednotlivě nebo ve skupinách z větví.

Příbuzné druhy borovic (Pinus palustris = borovice bahenní a P. pinaster = borovice přímořská) produkují také éterický olej používaný ve farmacii – terpentýnový olej. Léčebně se používá podobně jako silice z borovice lesní.