Jejunum (Tenké střevo): Anatomie a funkce

Co je to jejunum?

Jejunum, prázdné střevo, je střední část tenkého střeva, tj. leží mezi dvanácterníkem a ileem. Pro posledně jmenované neexistuje jasná hranice. Obě dohromady (jejunum a ileum) se také nazývají tenké střevo.

Jejunum začíná na úrovni druhého bederního obratle a je dlouhé asi dva až dva a půl metru. Stejně jako ileum je připojeno k zadní břišní stěně peritoneální duplikací, tzv. mezenterií, a tvoří četné volně pohyblivé smyčky.

Stěnu jejuna tvoří dvojitá vrstva svaloviny, která je zevnitř pokryta sliznicí a zvenčí pobřišnicí. Sliznice má mnoho Kerckringových záhybů a Lieberkühnových žláz. Kerckringovy záhyby jsou příčné slizniční záhyby, které značně zvětšují vnitřní povrch konečníku. Tím se zvyšuje jeho absorpční kapacita.

Lieberkühnovy žlázy jsou tubulární prohlubně ve stěně tenkého střeva. Stejně jako Kerckringovy záhyby slouží ke zvětšení plochy. Vylučují také enzymy, které jsou důležité pro trávení.

Tenké střevní klky (prstovité výběžky střevní stěny) a drobné, nitkovité výběžky na buněčném povrchu stěnového epitelu (mikrovilly) dále zvětšují vnitřní povrch jejuna.

Odkud pochází název jejunum?

Jaká je funkce jejuna?

V jejunu pokračuje enzymatické štěpení složek potravy, které již začalo v horních úsecích trávicího traktu. Výsledné stavební kameny hlavních živin (jednoduché cukry, aminokyseliny, mastné kyseliny atd.) a také voda, vitamíny a elektrolyty se vstřebávají do krve (resorpce).

Prázdné střevo má kromě absorpční funkce i funkci žlázovou: pohárkové buňky ve střevní sliznici produkují hlen, který obaluje celý vnitřní povrch a chrání tak sliznici před samonatrávením kyselinou ze žaludku.

Svalová stěna jejuna plní další důležitou funkci:

  • Segmentační pohyby rozdělují potravinovou dužinu na menší části jejím sevřením
  • kyvadlové pohyby mísí střevní obsah pohybem tam a zpět tak, aby se dostal do rovnoměrného kontaktu s trávicími šťávami
  • peristaltické pohyby stěny jejuna transportují střevní obsah dále směrem k ileu

Jaké problémy může jejunum způsobit?

Izolovaná onemocnění jejuna jsou vzácná. Ve většině případů je postiženo celé tenké střevo, například při zánětu tenkého střeva (enteritida) nebo akutním uzávěru tepny zásobující tenké střevo (infarkt mezenterické tepny).

V případě genetické intolerance lepku (bílkoviny lepku v obilovinách) dochází k poškození sliznice v tenkém střevě (i v jejunu) nesprávnou reakcí imunitního systému, který zhoršuje vstřebávání živin.