Jogging

Synonyma v širším smyslu

Běhání, běh, vytrvalost sport, maraton Počet rekreačních sportovců, kteří jsou nadšení běh se roky zvyšuje. Odhaduje se, že v Německu pravidelně chodí asi 10 milionů lidí běh. Zdá se, že stále více lidí má kromě své práce potřebu se pohybovat.

To je jistě způsobeno skutečností, že mnoho zaměstnanců je celý den sedavých, což vytváří pocit přetížení. Avšak skutečnost širšího vnímání vlastního stavu fitness a tedy vlastní zdraví je také důležité. Zde hraje důležitou roli reklama, která objevila zejména 50 let starou jako finančně silnou klientelu pro sebe.

Jako nový trend pro tuto cílovou skupinu Chůze Nordic Walking je v poslední době stále populárnější v odvětví volnočasových sportů. Chůze se obecně považuje za chůzi zdraví- ochranný účinek, zejména na kardiovaskulární systém. Ale také pravidelné bolesti hlavy a deprese mohou být někdy pozitivně ovlivněny běháním. Běh však také znamená namáhání svalů, šlachyvazy, kosti (podpůrný a pohybový systém) s možností poranění těchto struktur. Kromě náhlých úrazů (úrazů), které jsou při běhu poměrně vzácné, se častěji objevují příznaky přetížení a nesprávného zatížení pohybového aparátu.

Funkční anatomie

Chůze představuje rytmicko - dynamický sled pohybů. Do pohybu je zapojeno celé tělo, přičemž největší důraz je kladen na dolní končetiny (nohy). Rytmus pohybové sekvence lze rozdělit do různých pohybových fází.

Zatížení pohybového aparátu se liší v jednotlivých fázích pohybu. Když noha přijde (přední podpora fáze), klouby a svaly na noze musí absorbovat tělesnou hmotnost a tlumit náraz. Zejména svaly přední části stehno (Musculus quadrizeps), lýtkové svaly (Musculus trzeps surae) a kolenní kloub jsou zde zdůrazněny.

Když je tělo odtlačeno od země (fáze zadní podpory), přední stehno v počáteční fázi jsou namáhány svaly a extenzorové svaly chodidla a v pozdní fázi jsou také stále více namáhány lýtkové a zadní stehenní svaly (ischiokrurální svaly). Poté, co je noha oddělena od země, noha je veden dozadu (fáze zadního švihu). To má za následek rozšíření kyčelní kloub stejně jako flexe kolenní kloub a horní kotník kloub.

Svaly potřebné pro tento pohyb jsou přední stehno svaly (zejména přímý sval stehenní) a přední dolní část noha svaly (tibialis anterior sval). Poté následuje vedení nohy dopředu (fáze předního švihu) s prodloužením kolenní kloub a příprava na vznik chodidla. Přední sval tibialis anterior spodní noha je zvláště aktivní v této pohybové fázi.

Se vznikem chodidla začíná nový cyklus pohybu s odpovídajícím zatížením svalů. Příčiny stížností nebo zranění během chůze jsou rozmanité. Je třeba vzít v úvahu různé faktory:

  • Nehody
  • věk
  • Hmotnost
  • Podmínka tréninku (vytrvalostní trénink)
  • Anatomie těla
  • Technika běhu
  • Intenzita chodu
  • Běžecká plocha
  • Zařízení