Bolesti kloubů: příčiny, léčba

Stručné shrnutí

 • Příčiny: Opotřebení kloubů, burzitida, zánět kloubů, revmatická horečka, dna, lupénka, ankylozující spondylitida, sarkoidóza, lupus erythematodes, krvácení do kloubů, mimo jiné.
 • Léčba: Vhodná léčba příčiny, případně léky proti bolesti, vzácně operace; redukovat nadváhu, vyhýbat se jednostrannému stresu, cvičení, ochlazení či zahřátí, léčivým rostlinám.
 • Kdy navštívit lékaře? Při omezené pohyblivosti bolavého kloubu horečka, zarudlá kůže nad bolavým kloubem, oteklý kloub.
 • Diagnostika: anamnéza, prohmatání bolestivého kloubu, případně další vyšetření jako ortopedické vyšetření, dermatologické vyšetření, krevní test, ultrazvuk, RTG, punkce kloubu.

Bolesti kloubů: Příčiny

Existuje celá řada možných příčin bolesti kloubů (artralgie). Bezprostředním spouštěčem je trauma, tedy zranění, jako jsou modřiny, výrony nebo zlomeniny. Kromě toho existují různá onemocnění, která mohou způsobit bolesti kloubů.

Bolest kloubů v důsledku opotřebení a nadměrného používání

Dlouhodobý stres nebo nehody mohou také dráždit struktury obklopující kloub. Patří mezi ně burzy a šlachy. Když se zanítí, dotyčný kloub bolí. Zánět burzy (bursitida) se obvykle vyskytuje v lokti, koleni a kyčli. Zanícené šlachové pochvy (tendovaginitida) jsou běžné v zápěstí.

Infekce

Někteří lidé pociťují bolesti kloubů, když dostanou virovou infekci podobnou chřipce nebo „skutečnou“ chřipku. Bolest kloubů způsobují i ​​jiná infekční onemocnění. Patří mezi ně cestovní nemoci, jako je horečka Chikungunya, při které bolest téměř všech kloubů může trvat dlouhou dobu.

Pokud se kloub zanítí kvůli bakteriím (bakteriální artritida), také to hodně bolí. Obvykle kloub také otéká a je zarudlý. Bakterie se do kloubu dostanou krví, poraněním nebo při operaci.

Bolest kloubů po infekčním onemocnění

Dny až týdny po bakteriální infekci střev nebo močové trubice se mohou zanítit i klouby. Lékaři tomu říkají reaktivní artritida. Zvláště často jsou postiženy klouby nohou (např. koleno). Bolest kloubů se také může pohybovat z jednoho kloubu na druhý.

Revmatická horečka je naopak onemocnění, které se objevuje pár týdnů po streptokokové infekci. Typickým příznakem je bolest kloubů, zejména velkých kloubů. Tímto sekundárním onemocněním mohou trpět i jiné orgány, jako je srdce.

Chronická zánětlivá onemocnění s bolestmi kloubů

Existují některá onemocnění, při kterých je imunitní systém nesprávně nasměrován a napadá vlastní tkáň. Obzvláště známá je diereumatoidní artritida. Tento chronický zánět kloubů postupně ničí klouby a způsobuje otoky a bolesti.

Existují však další zánětlivá onemocnění, která postihují klouby:

 • Bechtěrevova nemoc: Toto chronické zánětlivé onemocnění postihuje především klouby mezi pánví a křížovou kostí a páteř. Nástup bolesti kloubů je obvykle tupý a pozvolný.
 • Sarkoidóza: Při tomto zánětlivém onemocnění mohou bolet i klouby. U akutní speciální formy Löfgrenova syndromu jsou to zejména hlezenní klouby.
 • Systémový lupus erythematodes (SLE): Téměř všichni lidé s tímto autoimunitním onemocněním trpí bolestmi kloubů. Přesná příčina není známa.
 • Polymyalgia rheumatica: Při tomto autoimunitním onemocnění trpí zejména středně velké klouby, jako je zápěstí.

Vzhledem k tomu, že se jedná o chronický zánět, mají postižení obvykle také opakované nebo chronické bolesti kloubů. Klouby však mohou bolet i trvale nebo opakovaně z jiných příčin. To platí zejména v případě, že základní onemocnění není léčeno.

Jiné příčiny bolesti kloubů

Záchvat dny způsobuje náhlou a silnou bolest např. spodního kloubu palce nohy, kotníku, kolena nebo kloubů rukou a prstů. Bolest kloubů často začíná v noci.

Pokud je srážlivost krve narušena, může dojít ke krvácení v kloubech a způsobit bolest. K takovému bolestivému krvácení do kloubů dochází například u lidí s hemofilií.

Některé léky mohou také vyvolat bolest kloubů jako vedlejší účinek. Ty někdy zahrnují některá antibiotika (zejména fluorochinolony) nebo léky proti rakovině (např. anastrozol).

Bolest kloubů v noci

Noční bolesti kloubů mohou být obzvláště znepokojivé: narušují spánek a v některých případech výrazně zhoršují kvalitu života. Zde jsou některé typické stavy, kdy klouby (také) v noci bolí.

 • Revmatoidní artritida: Zánět v těle se může zvýšit během spánku a je pravděpodobnější, že bude bolet.
 • Artróza: pokročilá artróza bolí v klidu a tedy i v noci. To platí zejména v případě, že byla kloubní chrupavka během dne namáhána.
 • Dna: Tělo odbourává kyselinu močovou, která se ve formě krystalků hromadí v kloubech a způsobuje bolest. Stává se to hlavně v noci a po masitých jídlech nebo velkém množství alkoholu.
 • Bechtěrevova nemoc: Bolest kloubů v páteři má tendenci nastupovat v noci a nakonec postiženého probudí. Pohyb pak většinou příznaky zlepšuje.

Někdy se bolesti kloubů zhoršují i ​​v noci. Je to dáno například tím, že postižený si odpočine a bolest pak vnímá silněji. Nepříznivá poloha při spánku může také zhoršit bolesti kloubů v noci.

Toulavá bolest kloubů

U mnoha onemocnění s bolestmi kloubů je postižen nejen jeden, ale několik kloubů. Někdy postižení také uvádějí, že bolest „putuje“ nebo „přeskakuje“ z jednoho kloubu na druhý. To je typické za následujících podmínek:

 • Reaktivní artritida (například po kapačce): V tomto sekundárním stavu po uretritidě nebo enteritidě se bolest pohybuje mezi několika klouby, obvykle v nohou.
 • Revmatická horečka: pro tuto komplikaci streptokokové infekce je typická i toulavá bolest kloubů.
 • Lymeská artritida (Lymeská nemoc): Klouby zanícené bakteriemi Borrelia mohou střídavě bolet.

Každý člověk prožívá bolesti kloubů jinak. V závislosti na příčině existují typické průběhy, ale typ, intenzita a trvání bolesti se velmi liší od člověka k člověku.

Co pomáhá proti bolesti kloubů?

Lékař léčí příčinu bolesti kloubů a také předepisuje léky proti bolesti. Typicky se jedná o léky proti bolesti ze skupiny nesteroidních protizánětlivých léků (NSAID), jako je ibuprofen a diklofenak. Pacienti mohou také dostávat injekce anestetik nebo „kortizonu“ do bolestivého kloubu.

Léčba příčiny se velmi liší. U revmatoidní artritidy lékaři předepisují léky, které zpomalují imunitní systém. V případě silného opotřebení kloubu (osteoartróza) je často nutná operace k zavedení umělého kloubu. U dny naopak léky pomáhají snižovat hladinu kyseliny močové v krvi.

Obecné rady pro bolesti kloubů

 • Snižte případnou nadváhu. Každé přebytečné kilo klouby navíc zatěžuje – rychleji se opotřebovávají, což pak často vede k bolestem kloubů.
 • Provádějte pravidelný vytrvalostní trénink na posílení svalů a kloubních chrupavek. Například plavání a jízda na kole jsou obzvláště nenáročné na klouby.
 • Doporučuje se také pravidelný silový trénink (např. vzpírání a skákání přes švihadlo). Nechte si u trenéra nebo sportovního lékaře sestavit vyvážený tréninkový program, který posílí všechny svaly rovnoměrně.
 • Při cvičení dělejte dostatečné přestávky.
 • Vyhněte se jednostrannému stresu, jako je nošení těžkých tašek přes rameno.
 • Snížit duševní stres: Psychický stres se může projevit ve formě bolesti kloubů. Dbejte proto na nalezení rovnováhy, například pomocí autogenního tréninku.

Bylinné přípravky na bolesti kloubů

V naturopatii je známo, že mnoho rostlin pomáhá s různými formami bolesti kloubů. Některé z nich jsou klasifikovány jako tradiční bylinné léky a jsou lékařsky uznávány proti určitým stížnostem.

Mezi takové léčivé rostliny na mírnou bolest kloubů patří:

 • Vrbová kůra
 • Listy černého rybízu
 • Listy kopřivy a bylina kopřivy
 • třesoucí se osika (kůra a listy)
 • Kořen kostivalu

Léčivé rostliny lze užívat ve formě čajů, obkladů nebo mastí. Připraveny jsou i přípravky, které lze zakoupit v lékárně. Obsahují definované množství účinné látky a někdy jsou oficiálně schváleny jako kapky, kapsle nebo tablety.

Více se o tom dočtete v našem článku „Léčivé rostliny pro svaly a klouby“.

Bylinné přípravky mohou mít také vedlejší účinky nebo být neslučitelné s jinými léky. Zeptejte se svého poskytovatele zdravotní péče nebo v místní lékárně.

Alternativní léčba bolesti kloubů

Některým lidem s bolestmi kloubů pomáhá akupunktura, akupresura, chiropraxe nebo osteopatie. Studie ukazují, že akupunktura může zmírnit některé bolesti opotřebovaného kolenního nebo kyčelního kloubu.

Souhrn několika studií ukázal, že osteopatická léčba může být účinná také u některých muskuloskeletálních onemocnění. K pevnému prohlášení je však zapotřebí více studií.

Důležité: Chiropraktické metody nejsou vhodné pro lidi s poškozenými nebo akutně zanícenými klouby. To platí i pro lidi, kteří mají oslabené kosti například kvůli osteoporóze.

Alternativní léčebné přístupy mají svá omezení a nejsou bez rizik. Dostupné studie jsou navíc pro jednotlivé stavy a ne pro bolesti kloubů obecně. Promluvte si se svým poskytovatelem zdravotní péče o tom, které přístupy mohou nebo nemusí být vhodné ve vašem osobním případě.

Homeopatie na bolesti kloubů bez vědeckých důkazů

Ve výuce homeopatie jsou také různé přístupy k bolestem kloubů. Léky, které homeopaté podávají, jsou například Ledum (bažina) nebo Belladonna ve formě typických ředění nebo globulí.

Pojem homeopatie a její účinnost nebyly studiemi prokázány.

Formy bolesti kloubů

Bolest kloubů se projevuje nejrůznějšími způsoby. Různá kritéria pomáhají přesněji popsat stížnosti.

Klasifikace podle počátku bolesti kloubů

 • Akutní bolest kloubů začíná během několika hodin.
 • Chronická bolest kloubů trvá týdny až měsíce.

Klasifikace podle počtu postižených kloubů

 • Monoartikulární bolesti kloubů postihují pouze jeden kloub.
 • Oligoartikulární bolest kloubů se rozšiřuje na dva až čtyři klouby.
 • Polyartikulární bolest kloubů postihuje více než čtyři klouby.

Klasifikace podle rytmu bolesti

 • Bolest v klidu
 • Noční bolest
 • Ranní ztuhlost kloubů

Klasifikace podle distribučního vzoru

 • Bolest kloubů v malých kloubech (jako jsou zápěstí, klouby prstů)
 • Bolest velkých kloubů (například kolenních a kyčelních kloubů)
 • Bolest kloubů na koncích prstů

Klasifikace podle intenzity bolesti

Pacient popisuje intenzitu bolesti pomocí stupnice od nuly (žádná bolest) do deseti (nesnesitelná, maximální bolest).

Kdy navštívit lékaře?

Bolesti kloubů někdy vymizí samy nebo je lze zmírnit jednoduchými prostředky. Při následujících příznacích se však doporučuje opatrnost:

 • bolesti kloubů, které omezují pohyblivost kloubu
 • Horečka
 • Zarudlá kůže nad bolavým kloubem
 • Oteklý kloub

Diagnóza

Nejprve se lékař zeptá na vaši anamnézu. Ptá se například, kdy a kde se bolesti kloubů objevují a zda netrpíte jinými obtížemi (jako je horečka nebo otoky kloubů).

Čím přesněji popíšete své bolesti kloubů, tím lépe může lékař zúžit možné příčiny. Například akutní záchvat dny je zjevnou příčinou bolesti, pokud se bolest kloubu vyskytuje pouze v jednom kloubu. Naproti tomu u revmatoidní artritidy se bolesti kloubů objevují v několika kloubech.

Prozrazuje také lokalizace (lokalizace) bolesti kloubu: pokud máte bolesti zápěstí nebo bolesti spodní a střední části vašich prstů, pravděpodobně máte revmatoidní artritidu. Pokud naopak bolest kloubu postihuje metakarpofalangeální kloub na palci a klouby konečků prstů, jedná se spíše o artrózu.

Vyšetření

Další vyšetření na bolesti kloubů

Aby bylo možné vysledovat skutečnou příčinu bolesti kloubů, jsou často nutná další vyšetření. Tyto zahrnují:

Dermatologické vyšetření: kožní vyšetření pomáhá identifikovat psoriatickou artritidu nebo sarkoidózu jako možnou příčinu bolesti kloubů. Důležité: V tomto ohledu existují případy, kdy klouby bolí, ale na kůži není (zatím) nic vidět.

Krevní testy: Pomocí krevních testů lze odhalit různé spouštěče, jako je bakteriální zánět kloubů nebo lymská borelióza. Lékař v krevním obraze pozná i narušenou srážlivost krve. Revmatoidní faktor a další zánětlivé příznaky v krvi poskytují informace o jakékoli revmatoidní artritidě, která může být přítomna. Pokud je podezření na dnu, zaměřuje se pozornost na hladinu kyseliny močové v krvi.

Klouby mohou také bolet, aniž by se změnila hladina zánětu nebo jiné parametry v krvi. To může být například případ artrózy. Je dokonce podmínkou pro diagnózu fibromyalgie.

Ultrazvukové vyšetření: Pomůže např. při bursitidě, dně nebo systémovém lupus erythematodes spouštěčem bolesti kloubů. Ultrazvuk často umožňuje lékaři odhalit změny, které ještě nejsou viditelné na rentgenovém snímku.

Magnetická rezonance (MRI): V některých případech lékaři provádějí MRI. Vytváří detailní snímky, zejména měkké tkáně v bolestivém kloubu a kolem něj.

Kloubní punkce: Pokud má lékař podezření např. na bakteriální zánět kloubu, odebere vzorek kloubní tekutiny (kloubní punkce) a vytvoří z něj bakteriální kulturu. Pokud se z toho podaří vykultivovat bakterie, znamená to bakteriální zánět kloubů.