Bolesti kloubů během menopauzy

Příčiny bolesti svalů a kloubů během menopauzy.

Bolesti svalů a kloubů jsou běžné během menopauzy. Důvodem není nutně to, že ženy s věkem „rezaví“, protože i ženy, které aktivně sportují, jsou někdy postiženy. Příčinou jsou často hormonální změny: Během menopauzy klesá hladina ženského pohlavního hormonu estrogenu.

Proč klouby potřebují estrogen

Estrogen podporuje zásobování synoviálních membrán a pojivové tkáně kolem kloubů tekutinou a podporuje krevní oběh. Pokud se obojí sníží, klouby ztuhnou, ztratí pohyblivost a stanou se náchylnější k opotřebení.

Některé imunitní buňky navíc potřebují ke správnému fungování obrany estrogen. Pokud tomu tak není, tělo – a tím i chrupavka a klouby – se stávají náchylnějšími k zánětům. Častým zánětlivým onemocněním kloubů je artritida, jejíž rozvoj podporuje menopauza.

Vliv estrogenu na svaly

Estrogen má také vliv na strukturu a funkci svalů. Pokud hladina estrogenu během menopauzy klesne, projeví se to také na svalové hmotě a síle.

Bolest způsobená osteoporózou

Nedostatek estrogenu také podporuje úbytek kostní hmoty. Proto se u žen zvyšuje riziko vzniku osteoporózy (úbytku kostní hmoty), zejména po menopauze. Osteoporóza často zpočátku nevyvolává žádné příznaky. Jak se však vyvíjí, může se objevit bolest v zádech nebo v nohou – zejména v koleni. Později jsou zlomeniny kostí častější.

Podrobné informace naleznete v článku o osteoporóze.

Kdy a kde se bolesti kloubů a svalů objevují?

V zásadě se bolesti kloubů a svalů mohou objevit v kterékoli fázi menopauzy. Ženy však tyto obtíže zaznamenávají zvláště často v perimenopauze, tj. v letech před a po poslední menstruaci, a v postmenopauze, která začíná dvanáct měsíců po poslední menstruaci.

Peri- a postmenopauza jsou dvě fáze menopauzy, kdy hladina estrogenu znatelně klesá. Nedostatek estrogenu může ovlivnit celé tělo, jako jsou kosti, svaly a klouby. Nejčastěji jsou bolestí kloubů a svalů během menopauzy postiženy nohy a záda, konkrétně:

  • Kyčel
  • Koleno
  • Krk
  • Zpět
  • ramena

Zejména bolesti zad a kolen v menopauze a po ní byste měli mít objasněné lékařem. Tyto potíže mohou naznačovat, že se u vás rozvinula osteoporóza.

Bolesti svalů a kloubů během menopauzy: Co dělat?

Příznaky menopauzy, jako jsou bolesti kloubů a namožené svaly, nejsou údělem, který musíte nečinně snášet. Existuje několik způsobů, jak jim čelit. Nejprve se poraďte se svým lékařem, aby správně diagnostikoval a léčil bolest.

Co dělá doktor

Váš lékař nebo zdravotník nejprve zkontroluje, co způsobuje bolesti svalů a kloubů. Pokud se jedná o nedostatek hormonů v menopauze, hormonální substituční terapie (HRT nebo hormonální terapie) je jednou z nejčastějších léčebných příznaků menopauzy.

Při HRT lékař kompenzuje nedostatek hormonů mimo jiné pomocí léků na zmírnění menopauzálních bolestí svalů a kloubů. Takové léky jsou dostupné ve formě sprejů, gelů, tablet nebo náplastí.

Nevýhoda HRT: Při dlouhodobém užívání existuje riziko, že léky způsobí nežádoucí vedlejší účinky. Někdy se například zvyšuje riziko rakoviny prsu a endometria a přinejmenším v případě odpovídající dědičné dispozice se stávají pravděpodobnějšími i ucpání cév (trombózy).

Co můžete udělat sami

V závislosti na závažnosti příznaků není hormonální substituční léčba vždy nutná. Postižení se mohou pokusit léčit mírné bolesti svalů a kloubů v menopauze přirozeně. Jasné důkazy o účinnosti zde však často chybí.

  • Akupunktura: mnoha pacientům pomáhá léčba jemnými jehlami při bolestech kloubů v menopauze.
  • Cvičení: Pohybové aktivity, které jsou nenáročné na klouby, jako je jízda na kole, plavání, nordic walking nebo pilates, posilují svaly a mobilizují klouby. Fyzikální terapie může být také užitečná.
  • Výživa: Vyvážená a pestrá strava se spoustou rostlinných potravin dodává tělu důležité živiny. Tímto způsobem podpoříte svůj organismus v potlačení zánětu. Některé protizánětlivé potraviny (jako je kurkuma) a živiny (jako je vitamín C) vám mohou pomoci předcházet bolesti svalů a kloubů.
  • Homeopatie a bylinky: Při bolestech svalů a kloubů se za uklidňující považuje homeopatikum Rhus toxicodendron a léčivé rostliny arnika, kopřiva, kostival nebo kořen ďábelského drápu. Pro ty, kteří preferují chlad před teplem: mátový nebo eukalyptový olej má chladivý účinek.

Než začnete užívat bylinné nebo homeopatické léky, poraďte se nejprve se svým lékařem.