Kardiovaskulární systém

Synonyma

Krevní oběh, velký oběh těla, malý oběh těla Lékařství: Kardio-plicní oběh

Definice

Kardiovaskulární systém si lze představit jako složení dvou samostatných částí (malé a velké krevní oběh), které jsou zapojeny do série. Jsou propojeny srdce. Velký oběhový systém dodává tělu živiny a začíná na levé straně srdce s vývodem v pravé síně. Malý oběh jde zprava srdce přes plíce pro výměnu plynů a proudí do levé atrium.

Struktura kardiovaskulárního systému

Kardiovaskulární systém zhruba sestává z krev plavidla a srdce jako svalová pumpa ( úkol srdce), který umožňuje krev cirkulovat tělem a zásobovat tkáně kyslíkem a živinami. Orgány a tkáně těla spotřebovávají kyslík. Proto nový, bohatý na kyslík krev musí být neustále dodáván.

Za tímto účelem je „použitá“ krev transportována žilami zpět do srdce. Mnoho menších žil z končetin a orgánů se spojuje v břiše a horní části hrudníku ve velké části vena cava (vena cava superior a inferior). Otevírá se shora a zdola do pravé síně srdce.

Odtamtud krev prochází ventilem do pravá komora a poté je vyhozen dalším ventilem do pravé a levé plíce. Tam je krev znovu obohacena kyslíkem. Krev poté prochází z plic do levé atrium srdce, přes ventil do levé komory a pak skrz velkou hlavní tepna (aorta) zpět do velkého oběhu.

Odtud je distribuován po celém těle tepnami a dodává kyslík a živiny do všech orgánů a končetin. V závislosti na podmínkách prostředí (teplo, chlad, námaha, odpočinek) mění srdce svoji frekvenci úderů. Krev plavidla může expandovat nebo uzavřít smlouvu.

Pokud je venku zima, krev plavidla v končetinách se stahují, takže tam proudí méně krve a tělo se tak rychle neochladí (centralizace). Naproti tomu, když je teplo, cévy se rozšiřují, když se tělo snaží uvolňovat přebytečné teplo a udržovat konstantní teplotu těla. K tomuto účelu slouží také pocení.

Během fyzické námahy se cévy také rozšiřují, zejména cévy ve svalech, protože ty při námaze potřebují více kyslíku. V souladu s tím je objem krve distribuován na větší plochu průřezu. Srdce nyní musí bít rychleji, aby cirkulovalo dostatečný objem v cévním systému.

U sportovců se srdce v důsledku tréninku postupem času zvětšuje. Výsledkem je, že může vysunout větší hlasitost na jeden úder, takže vyžaduje nižší frekvenci úderů v klidu i ve stresu. To vysvětluje často výrazně nižší odpočinek srdeční frekvence sportovců.

Kardiovaskulární systém je celkově velmi složitý a skládá se z nejmenších cév (kapilár) až po velké tepny a žíly, které vedou krev do a ze srdce. Regulace kardiovaskulárního systému je také velmi složitá a dokáže se velmi pružně přizpůsobit různým podmínkám u zdravých lidí. Tepny jsou cévy, které vedou od srdce, žíly jsou cévy, které proudí směrem k srdci.

Pokud žíly - zejména ty na povrchu noha - již nejste schopni dostatečně rychle dopravit krev zpět do srdce, křečové žíly (varixy) se vyvíjejí. Zpomalením průtoku krve v hloubce žíla, je krevní sraženina Může se tvořit (trombus), což způsobuje klinický obraz trombóza. Pokud takový krevní sraženina uvolní se a je nesen do plíce s krevním řečištěm, život ohrožujícím plicním onemocněním embolie se může vyvíjet.