Ketony v moči: co znamenají

Co jsou ketony?

Ketony (také známé jako ketolátky) jsou látky, které vznikají v játrech při štěpení mastných kyselin. Zahrnují aceton, acetoacetát a b-hydroxybutyrát. Pokud hladovíte nebo máte nedostatek inzulínu, tělo produkuje více ketonů. Ty se pak dostávají do krevního oběhu a jsou vylučovány ledvinami v moči. Pokud lékař zjistí v moči ketony, nazývá se to ketonurie.

Kdy se stanovují ketony v moči?

Vyšetření ketonů v moči se provádí především při diagnostice diabetu a v dalším průběhu onemocnění. To platí pro diabetes 1. i 2. typu. Stanovení ketolátek je zvláště důležité u diabetických pacientů s metabolickým vykolejením. Diabetici si také mohou pravidelně testovat moč na ketony sami pomocí testovacích proužků. K tomu se nejlépe hodí vzorek moči středního proudu. Na testovacím proužku jsou různá testovací pole, která při kontaktu s ketonovými tělísky mění barvu. Čím více ketonů je v moči přítomno, tím jasnější je změna barvy.

Důležité je také stanovení ketonů v moči dětí: Zejména u novorozenců může ketonurie indikovat vrozené metabolické poruchy, které je třeba co nejrychleji léčit.

Ketony v moči: jaká hodnota je normální?

Kdy je hladina ketonů v moči příliš nízká?

Neexistuje nic takového jako hladina ketonů v moči, která je příliš nízká.

Kdy je hladina ketonů v moči příliš vysoká?

Zvýšené množství ketonů se nachází v moči při následujících onemocněních nebo situacích:

  • Diabetes mellitus („cukrovka“)
  • Vysoká horečka
  • Závažná zranění, i po operacích
  • Strava s vysokým obsahem tuků

Ketony v moči jsou také zvýšené během půstu a podvýživy, i když v menší míře.

Falešně pozitivní výsledek testu se získá při užívání některých léků, vylučování velkého množství bakterií a nesprávném skladování vzorku moči.

Keton v moči: těhotenství

Existují také některé klinické obrazy a komplikace během těhotenství, které se projevují při ketonurii. Patří mezi ně například tzv. hyperemesis gravidarum. To se vztahuje na přetrvávající a obtížně kontrolovatelné zvracení během těhotenství.

Těhotné ženy s cukrovkou mají také zvýšené riziko metabolického vykolejení, proto je velmi důležité pravidelné sledování případných ketonů v moči.

Co dělat s ketonurií?