Obstrukce ledvin a těhotenství: příčiny, příznaky a terapie

Překrvení ledvin a těhotenství

Když už moč nemůže proudit z ledvin do močového měchýře, ukládá se zpět v ledvinách a způsobuje jejich otoky. Lékaři pak hovoří o překrvení ledvin (hydronefróza). Postihuje buď pouze jednu ledvinu, nebo obě. V závislosti na závažnosti se symptomy pohybují od mírného pocitu tahání po stranách až po silnou bolest, horečku, nevolnost a zvracení. Bolest při močení je také možnou stížností na překrvení ledvin.

Těhotenství: Fyzické změny

Během těhotenství prochází ženský organismus obrovskými změnami. Postižena je i močová soustava: Množství tělesné vody se zvýší asi o 40 procent. Dvě ledviny, které fungují jako filtrační stanice, tedy musí udělat více práce. Tělesná tekutina je filtrována ve vnější tkáni ledvin (kortex ledvin) a poté prochází do sběrné trubice v ledvině, ledvinových kalichů. Ledvinové kalichy zase předávají moč do ledvinné pánvičky, odkud je transportována drenážním močovým traktem do močového měchýře. Nakonec se moč vylučuje z močového měchýře močovou trubicí, která je u žen dlouhá několik centimetrů.

Těhotenství: dítě tlačí na močový systém

Čím pokročilejší je těhotenství, tím více místa vyžaduje děloha a rostoucí dítě. Při tom dochází k většímu či menšímu stlačení obou močovodů. Čím více je inhibován odtok moči, tím závažnější je městnání ledvin – rozpoznatelné na ultrazvuku podle silně rozšířených ledvinových kalichů, pánvičky a močových cest. Tato závažná forma překrvení ledvin se vyskytuje až u tří procent všech nastávajících maminek. Poněkud častější je u vícečetných těhotenství.

Překrvení ledvin může postihnout obě ledviny, ale obvykle je to pravá ledvina, která způsobuje příznaky. Část střeva totiž jednak chrání levé močové cesty před sevřením. Na druhé straně děloha a céva umístěná na pravé straně, ovariální žíla, vyvíjejí větší tlak na pravé močové cesty.

Infekce močových cest v důsledku překrvení ledvin

Infekce v močových cestách by měly být léčeny, protože mohou vystoupat do ledvin a vést k (chronickému) zánětu ledvinové pánvičky. Mezi další možné důsledky bakterií v moči patří preeklampsie, nižší porodní hmotnost a předčasný porod. Těhotné ženy by proto při podezření na infekci močových cest měly určitě navštívit lékaře.

Jiné příčiny kongesce ledvin

Těhotenství a jeho změny nejsou jediným možným spouštěčem překrvení ledvin. Mohou za tím být i různé nemoci a komplikace, jako např.

  • Kameny močového měchýře
  • Ledvinové kameny
  • Rakovina močového měchýře, močových cest, tlustého střeva nebo dělohy (krčku dělohy)

Během těhotenství, kdy kameny v močovém systému způsobují těžké překrvení ledvin, lékaři léčí buď ureterálním stentem, nebo hadičkou zavedenou přes kůži do ledviny. Obě léčby odvádějí moč z ledvin. Vložky mohou zůstat v těle až do narození, ale měly by se pravidelně měnit.

Překrvení ledvin a těhotenství: Kdy navštívit lékaře?

Mírné ucpání ledvin však již může být indikováno, pokud máte pocit, že se močový měchýř nikdy zcela nevyprázdní a musíte neustále naléhavě chodit na toaletu. Možné příznaky mohou být také v případě, že při močení a bez tlaku přichází jen malá množství moči a v noci musíte častěji chodit na toaletu.

Ale nebojte se příliš v souvislosti s přetížením ledvin. V těhotenství ošetřující gynekolog velmi pečlivě dbá na zdraví nastávající maminky (a samozřejmě i dítěte). Při pravidelných kontrolách dokáže včas odhalit a léčit případné poplachové signály.