Kidney Vetch: Aplikace, ošetření, zdravotní výhody

Ledvina vikev, populárně známý jako vikev obecný, jetel medvědí nebo raněný, je široce používán jako cenná léčivá rostlina v celé Evropě. V tradiční lidové medicíně ledvina vetch má dlouhou tradici.

Výskyt a kultivace vikve ledviny

Mezi červnem a zářím se objevují žluté kalichy s typickými červenými špičkami. Při dlouhodobém vystavení silnému slunečnímu záření jsou květiny stále více červené. Anthyllis vulneraria, botanický název ledvina vika, pochází z rodiny luštěnin a je nenáročná z hlediska podmínek pěstování a živin v půdě hustota, ale i přes to je léčivá bylina stále vzácnější. Předpokládá se, že za to může příliš mnoho hnojiv a moderní zemědělství. Ledvinka má ráda na vápno bohatou, suchou půdu a dostatek slunce pro produktivní růst. Sběratelé léčivých bylin nacházejí vikev ledviny hlavně na svazích nebo podél silnic. Kromě Evropy je léčivá rostlina původem také z Blízkého východu a severní Afriky. Kořenový systém to může opravit dusík v půdě. Půda stav je rozhodně zlepšen růstem vikve ledviny. Je to proto, že vikev ledvina může chránit půdu před nadměrnou erozí. Kromě toho je vikev ledvina pícninou pro divokou zvěř a je také velmi ceněna včelami, když kvetou. Ledvinka je vytrvalá rostlina a může dosáhnout výšky až 40 centimetrů. Jemné hedvábné dospívání rostliny je nápadné. Plodnice léčivé rostliny jsou jednosemenné, koncové listy jsou velké. Mezi červnem a zářím se objevují žluté kalichy s typickými červenými špičkami. Při dlouhodobém vystavení silnému slunečnímu záření jsou květiny stále více červené.

Účinek a použití

V zahradě je možné pěstovat a kultivovat ledvinu pro osobní použití. Při pěstování se setí nejlépe provádí, když je ještě několik týdnů studený počasí brzy na jaře. Semena by měla být namočená v trochu vlažné voda den před setím. Klíčení je pomalé a může trvat až 2 měsíce. Nejčastější chybou při pěstování ve vlastní zahradě je výběr příliš stinných míst pro pěstování. Za těchto podmínek však léčivá bylina není růst. V přírodě je bohužel léčivá rostlina stále vzácnější. Proto se doporučuje zdržet se sběru, ale dělat domácí pěstování, což také není obtížné při správné volbě místa se spoustou slunce nebo ve skleníku. Ti, kdo ve volné přírodě shromažďují vikev ledviny, by to měli dělat opatrně a opatrně trhat listy a květy, aby nepoškodili celou rostlinu, protože vikev ledvina je vytrvalá kvetoucí rostlina. Po shromáždění květů a listů je třeba je okamžitě rozložit na stinné místo, aby uschly. Lékárníci doporučují, aby byly květiny a listy skladovány odděleně a nesmíchány, dokud nebudou připraveny jako čajový nálev. Jako všestrannou léčivou bylinu však může být vikev ledvina připravena nejen na čaj. Běžné použití je také čerstvý džus, saláty nebo tradiční masťový přípravek se sádlem pro ošetření ran. Při přípravě čaje se vaří jedna lžíce sušených květů pouze s několika listy a vaří se 250 mililitrů voda. Aby se zajistilo, že se do vaření přenesou všechny cenné přísady, je nutné dodržet dobu vaření 15 minut. Čaj z Kidney Vetch lze použít jako kúru se 2 šálky denně ráno a večer. Ochlazený čaj lze také úspěšně použít jako kloktací roztok při nemocech a defektech sliznice v ústa a hrdlo. Zevně lze čajový přípravek aplikovat také ve formě obkladů při špatném hojení rány nebo chilblains. Pro hojení ran, doporučuje se doplněk s Ribwort.

Důležitost pro zdraví, léčbu a prevenci.

Jako tradiční léčivá rostlina měla jetel na rány vždy vysokou hodnotu zdraví-propagační a zejména potenciál hojení ran v naturopatii. Léčivé úspěchy byly dokumentovány také u mnoha druhů střevních obtíží nebo podrážděnosti kašel. V pediatrii se osvědčily také přípravky z vikve ledviny. Účinek na hojení ran byla potvrzena také tzv. teorií podpisů. Ve starověku se vika ledvina také nazývala Beschreikraut a měla se obecně chránit před zlými vlivy. Ačkoli byl léčebný účinek nepochybně prokázán i botanickými zdroji, význam vikve ledviny pro uzdravení v posledních desetiletích významně poklesl. Jedním z důvodů je pravděpodobně stále rostoucí přemísťování léčivé rostliny moderním zemědělstvím. Zejména turisté mohou těžit z léčivé síly vikve ledviny pro drobná zranění a odřeniny, když jsou venku. Za tímto účelem jednoduše pokropte ránu čerstvě získanou šťávou z několika listů léčivé rostliny. Čerstvá šťáva je také vhodná k ošetření opary or puchýře na nohou. Salát z vikve ledviny by měl být připraven z listů a květů, slouží také jako preventivní opatření k posílení gastrointestinálního traktu a obecně ke stimulaci metabolismu. Botanické výzkumy by mohly dokázat rozsáhlou směs různých skupin látek, včetně katechinů, flavonoidykyselina tříslová, saponiny a slizy v ledvinové vikvě. Zdá se, že to je symfonie a souhrn všech těchto složek, které tvoří skutečný léčivý účinek. Hlavní indikace pro jeho použití jsou suché kašel a hojení ran poruchy všeho druhu. I v případě rozsáhlé, hnisavé rány nebo hluboké vředy s gangréna, léčebné úspěchy byly zdokumentovány. Při vnitřním použití má vikev ledvin také diuretický a žaludeční účinek. Čajové přípravky připravené k použití obsahující vikev ledviny jsou také dostupné ve specializovaných prodejnách pod názvem krev čaj na čištění. V případě bolení v krku, příznaky rychle ustupují kvůli antibakteriálním vlastnostem ledvinové nákazy.