Kinesio Tape: Účinky a aplikace

Co je tejpování?

Termín Kinesio Tape je zkratka pro „Kinesiology Tape“. Jeho aplikace, tejpování, se datuje od Kenzo Kase, japonského chiropraktika, který na počátku 1970. let používal natahovací obvazy k léčbě bolavých kloubů a svalů.

Protože je Kinesio tape fixován na kůži, pohyby pohybují kůží proti podkladové tkáni. Tento neustálý stimul údajně reguluje svalové napětí (tonizaci) aktivací různých receptorů a spouštěním přenosu signálu do centrálního nervového systému. Kromě dotykových receptorů tyto receptory zahrnují receptory bolesti, teplotní receptory a receptory, které tělu sdělují, kde jsou končetiny v prostoru, například (proprioreceptory).

Kenzo Kase navíc předpokládal, že Kinesio tape je také schopna stimulovat různé akupunkturní body. Tím by měly být odstraněny poruchy energetických kanálů (meridiánů), které podle tradiční čínské medicíny probíhají naším tělem.

Konečným cílem každého ošetření pomocí Kinesio-Tape je aktivace a podpora samoléčebných sil těla.

Slovo „Kinesio Tape“ je zkratka pro kineziologickou pásku. Dalšími názvy jsou fyzio páska, sportovní páska, svalová páska nebo lékařská páska.

Podobně jako u lidské kůže lze kinesio tape natáhnout přibližně o 30 až 40 procent.

Žádný z výše uvedených mechanismů účinku se zatím nepodařilo experimentálně prokázat. Jejich konkrétní účinnost tedy nebyla studiemi jednoznačně prokázána. Metoda může v nejlepším případě doplňovat, nikoli však nahrazovat konvenční lékařskou léčbu.

Jaká je výhoda tejpování?

  • Svalová poranění (bolest, namožení, nadměrné zatížení, zánět, natržení vláken, …)
  • Poranění kloubů (bolest, nadměrné zatížení, zánět, otok, nestabilita, …)
  • Poranění vazů (bolest, natažení, zánět, natržení vazů, …)
  • Migréna
  • Zadržování vody (otoky)

Zejména v případě sportovních úrazů se Kinesio-Tape díky své podpůrné složce často používá k ochraně kloubů. Středně velké klouby jako hlezenní, kolenní a loketní klouby se velmi často tejpují po úrazech nebo při artróze. Oblíbená je také terapie bolestí zad např. s napětím či nestabilitou pomocí kinesio tejpu.

Jak aplikovat kinesio tape?

V závislosti na indikaci je třeba postižený sval, kloub nebo vaz uložit do konkrétní polohy. Kůže by měla být bez infekce a ran, suchá a čistá. Kinesio tape nejprve zastřihněte na správnou délku a zakulatte rohy, aby lépe přilnul ke kůži. Poté se zahřeje rukama, aby lepidlo rozvinulo svůj účinek.

Po odlepení podkladové fólie se aplikuje Physio-Tape. Je třeba dbát na to, aby se nemačkal a nebyl příliš nebo málo natažený. To má zabránit tomu, aby páska bránila oblasti těla při pohybech nebo nebyla dána nosná součást.

Na začátku Kenzo Kase pracoval pouze s páskami v barvě kůže. Později používal tmavé barvy, když měla být zvýšena teplota pod kinesio tejpem a světlé barvy, když měla být teplota pod tejpem snížena.

Dnes existují velmi odlišné barvy kinesio tape. Význam a způsob působení se zdají být založeny na čínské teorii barev. Většina výrobců modrému kinesio tape přisuzuje chladivý a bolestivý účinek, zatímco červený kinesio tape stimuluje metabolismus.

Obecně platí, že byste si měli vybrat barvu, která vám poskytne nejlepší efekt.

Jaká jsou rizika kinesio tape?

Účinek Kinesio tejpu by se měl projevit hlavně správným používáním. Nesprávná fixace tejpu ke kůži může také vést k otokům a omezení pohybu.

Takové nežádoucí účinky jsou však extrémní, proto je kinesio tape velmi bezpečnou a málo rizikovou léčebnou metodou.

Neaplikujte fyzio pásku na otevřené rány nebo infekce kůže.

Na co si musím dát u kinesio-tape pozor?

Po aplikaci kinesio tejpu byste měli pravidelně kontrolovat, zda necítíte bolest, zda v končetině tepe, brní nebo necitlivě působí, zda můžete s něčím hýbat nebo zda je kůže studená, modrá či bledá. Pokud si nejste jisti, vyhledejte lékařskou pomoc. To platí i v případě, že se vaše příznaky nezlepší nebo se zhorší.

Pokud máte alergii na náplasti, určitě upozorněte svého lékaře, protože v tomto případě je nutné použít antialergenní kinesio tape.

Nadměrné podráždění kůže se obvykle projevuje svěděním a zarudnutím. V takovém případě kinesio tape ihned sejměte.

Pokud nelze kinesio tape z kůže sejmout bez bolesti, doporučuje se speciální odstraňovač tejpy.