Kolenní ortéza: Kdy je to nutné?

Co je to kolenní ortéza?

Kolenní ortéza je lékařská ortéza s mnoha možnostmi využití. Může být vyroben z elastických materiálů, rozměrově stálých pěn, pevných plastových dílů a délkově nastavitelných kovových tyčí.

Kdy používáte kolenní ortézu?

Velký sortiment různých kolenních ortéz jasně ukazuje, že existuje široká škála použití (indikací) této ortopedické pomůcky.

Kolenní ortéza se používá v případech větší nestability. Omezuje flexi a extenzi kolena a rotační pohyb stehna proti bérci pomocí přídavných komponentů, jako jsou plastové stabilizační tyče nebo zcela fixuje kloub. Typickými aplikacemi této kolenní ortézy jsou poranění vazů a svalů a péče o koleno po operaci.

Co děláte s kolenní ortézou?

Většina kolenních ortéz není vyrobena na míru pro jednotlivého pacienta, ale je již hotová. Lze je buď přetáhnout přes koleno jako punčochu, nebo je lze fixovat, vzájemně propojené komponenty a dlahy bezpečně nasadit na kolenní kloub pomocí suchého zipu a popruhů. Váš lékař vám ukáže, jak správně používat kolenní ortézu.

Jaká jsou rizika kolenní ortézy?

Co musím zvážit u kolenní ortézy?

Aby ortéza kolena správně seděla a neklouzala, je rozhodující výběr správné velikosti. Zadní část kolena nesmí být sevřená.

Váš lékař vás bude informovat, kdy a jak dlouho musíte kolenní ortézu nosit. Pokud cítíte bolest, pokud vaše noha silně otéká, pokud je vám zima, nebo pokud zmodrá nebo zbělá, vyhledejte ihned svého lékaře.