Kontuze kolena: Definice, trvání, léčba

Stručné shrnutí

  • Průběh onemocnění a prognóza: Pohmožděné koleno se obvykle hojí bez komplikací. Doba hojení poranění závisí na závažnosti modřiny a také na možných doprovodných poraněních.
  • Léčba: Chlazení postiženého místa se doporučuje jako první pomoc. V případě potřeby se používají i léky proti bolesti ve formě mastí nebo tablet.
  • Příčiny a rizikové faktory: Pohmoždění kolena vzniká v důsledku tupého traumatu (například pádu nebo úderu). Při sportu často dochází ke zhmoždění kolena.
  • Příznaky: Kromě bolesti je patrné pohmoždění kolena např. omezenou pohyblivostí.
  • Diagnóza: Kromě fyzikálního vyšetření a anamnézy může lékař použít zobrazovací techniky k diagnostice kontuze kolena.
  • Prevence: V případě potřeby nošení ochranného oděvu zabrání pohmoždění kolene při sportu.

Co je to pohmoždění kolena?

Jak dlouho trvá uzdravení?

Pohmoždění kolena je obvykle neškodné a hojí se bez komplikací. Doba trvání kontuze kolena závisí na závažnosti poranění a možných doprovodných poraněních. Jak dlouho lékař pacienta po zhmoždění kolene odepíše nebo jak dlouho se musí zdržet sportu, závisí také na závažnosti zhmoždění a případných doprovodných úrazech.

V důsledku pohmoždění kolene se může vyvinout akutní burzitida na přední straně čéšky (bursitis praepatellaris). Příznaky zahrnují bolest a zarudnutí v oblasti čéšky, tlakovou bolest a bolest při ohýbání kolenního kloubu.

Tukové těleso Hoffa, které se nachází mezi tibiálním plató a čéškou, se v případě potřeby zanítí nebo oteče v důsledku pohmoždění kolena. To má za následek bolest při klečení a ohýbání kolena.

Jak lze léčit modřinu na koleni?

Zda však domácí prostředky na pohmožděné koleno skutečně zabírají, není většinou prokázáno nebo alespoň není dostatečně prozkoumáno.

Domácí léčba má své limity. Pokud příznaky přetrvávají delší dobu, nezlepšují se nebo se dokonce zhoršují, měli byste se vždy poradit s lékařem.

Také je vhodné poraněné koleno ubrat a případně znehybnit obvazem. Například je možné přiložit obvaz s diklofenakovou mastí (diclofenac je lék proti bolesti) nebo chladivý kompresní obvaz (tlakový obvaz). Tlak zvenčí působí proti otoku.

V případě potřeby lékař předepíše pacientovi léky proti bolesti.

Kontuze kolena: příznaky

Jak vzniká pohmoždění kolena?

Kontuze kolena je výsledkem tupého traumatu, jako je pád nebo rána do kolena. Často jde o sportovní zranění. Zhmoždit si koleno je ale možné i v běžném životě, například když zakopnete na schodech a narazíte kolenem o hranu schodu.

Kontuze kolena: vyšetření a diagnostika

Pokud je podezření na pohmoždění kolena nebo jiný typ poranění kolena, lékař nejprve promluví s pacientem, aby získal jeho anamnézu (anamnézu). Možné otázky jsou:

  • Jak ke zranění došlo?
  • Jaké jsou vaše příznaky?
  • Kde přesně cítíš bolest?
  • Dokážete bez problémů hýbat kolenním kloubem?

Následuje fyzikální vyšetření. Lékař poraněné koleno pečlivě prohmatá a zkontroluje pohyblivost a stabilitu kloubu. Při tomto vyšetření lze často odhalit poranění vazů nebo čéšky.

Jak lze předejít zhmoždění kolena?

Aby se předešlo zhmoždění kolene, doporučuje se při sportovních aktivitách nosit vhodný ochranný oděv.