Uzel v prsu: Příčiny, Frekvence

Stručné shrnutí

 • Příčiny a formy:Benigní příčiny a formy bulky v prsu: cysty, fibroadenomy, lipomy, mastopatie. Maligní příčiny bulky v prsu: rakovina prsu.
 • Kdy vyhledat lékaře? Vždy co nejdříve, když si všimnete bulky v prsu.
 • Diagnostika: odběr anamnézy v rozhovoru, pohmat, ultrazvuk, mamografie (rentgenové vyšetření prsu), biopsie, punkce.
 • Včasné zjištění: pravidelné prohmatávání prsů mezi třetím a sedmým dnem menstruace.

Uzliny v prsu: příčiny a formy

Ženský prs se skládá ze žlázové, tukové a pojivové tkáně. Všechny tyto typy tkání se mohou měnit. Lékaři odhadují, že bulku v prsu si během života nahmatá 90 procent všech žen. Většinu času jsou tyto hrudky benigní. Vyvíjejí se vlivem hormonů a mizí samy.

Nezhoubné bulky v prsu: cysty

Jedná se o tekutinou naplněné dutiny v žlázových lalůčcích (lobulech). Mohou se vyvinout například tehdy, uzavře-li se vývod žlázového lalůčku v těhotenství nebo při kojení. Mléko produkované v žlázovém lalůčku pak již nemůže vytékat a hromadí se – vzniká cysta.

Benigní olejové cysty obsahují tkáňový mok s vysokým obsahem tuku. Vznikají při poranění tukové tkáně, například po operaci.

Od určité velikosti cysty tlačí na okolní tkáň a vytlačují ji – to může způsobit bolest. Riziko rakoviny prsu však cysty neovlivňují.

Nezhoubné bulky v prsu: fibroadenomy

Nezhoubné bulky v prsu: lipomy

Lipomy jsou benigní, pomalu rostoucí novotvary tukové tkáně. Mají tendenci být měkké a snadno se pohybují, protože nejsou srostlé s pokožkou. Nezvyšují ani riziko rakoviny prsu.

Nezhoubné bulky v prsu: mastopatie

Mastopatie je často doprovázena cystami na žlázových lalůčků. Lékaři pak hovoří o „cystické mastopatii“. Pokud na druhé straně rostou hlavně buňky pojivové tkáně, je tento stav známý jako fibrózní mastopatie. Nejčastější je kombinace obou forem – „vazivově-cystická mastopatie“.

Klasifikace mastopatie

Lékaři rozlišují tři stupně mastopatie, které jsou důležité pro diagnostiku a prognózu:

 • I. stupeň: zmnožení pojivové tkáně, rozšířené mlékovody, někdy cysty. Bez sklonu k dalšímu zhoubnému vývoji. Asi 70 procent všech mastopatií patří do této kategorie.
 • Stupeň II: benigní růst buněk v mléčných kanálcích s malým zvýšeným rizikem rakoviny prsu. Asi 20 procent mastopatií spadá do stupně II.

Zhoubné bulky v prsu: rakovina prsu

Většina hrudek v prsou je neškodná. Někdy za tím ale může být i rakovina prsu (Mammakarzinom). V Německu touto zákeřnou nádorovou chorobou onemocní v průběhu života každá osmá žena. Každý rok se v této zemi objeví kolem 70,000 XNUMX nových případů.

Rakovina prsu ve většině případů pochází z mlékovodů, někdy také ze žlázových laloků. Kromě toho existují některé vzácné formy rakoviny prsu.

Uzliny v prsou u mužů

Kromě toho se u mužů může objevit rakovina prsu. Odhaduje se, že každý rok je v Německu diagnostikováno asi 750 mužů s rakovinou prsu. Bohužel, mnoho mužů pozdě vyhledává lékařskou pomoc, když mají potíže s prsy. Mnoho z nich si totiž myslí, že rakovina prsu je onemocnění, které postihuje pouze ženy. Často je pak rakovina tak daleko, že úspěšná léčba je stěží možná.

Bulky v prsou: Kdy navštívit lékaře?

Postižení většinou sami poznají bulku v prsu, například při sprchování, natírání krému nebo pravidelném prohmatávání prsou. Pak by se mělo rychle jednat – v zásadě by měl každou bulku v prsu okamžitě vyšetřit lékař.

Vždy okamžitě vyhledejte lékaře, pokud si všimnete nodulárních změn na prsou. Prvním kontaktním místem pro ženy je obvykle gynekolog a pro muže rodinný lékař.

Bulky v prsu: diagnóza

Nejprve s vámi lékař provede úvodní konzultaci (anamnézu), aby získal vaši anamnézu. Důležité otázky jsou například:

 • Kdy jste si všimla bulky v prsu?
 • Změnila se hrudka od té doby (zvětšila se/zmenšila se)?

Lékař poté vyšetří vaše prsa, aby určil, zda je bulka benigní nebo maligní. Mezi důležité vyšetřovací postupy patří:

 • Palpační vyšetření: nahmatáním obou prsů a lymfatických uzlin v podpaží lékař pozná, zda je bulka tvrdá nebo měkká, jak je velká a zda se s ní dá posunout proti kůži prsu. Tyto informace poskytují počáteční vodítka ohledně typu bulky (cysta, fibroadenom atd.).
 • Punkce: Pro potvrzení diagnózy se propíchnou větší cysty. Lékař přitom odsaje tekutinu z cysty jemnou dutou jehlou. Buňky obsažené v tekutině jsou poté analyzovány pod mikroskopem.
 • Biopsie: Pokud mamogram prokáže rakovinu prsu, obvykle následuje biopsie. Jedná se o odběr vzorku tkáně z bulky, kterou následně vyšetří patolog. Výsledek spolehlivě ukáže, zda je bulka v prsu nezhoubná nebo zhoubná.

Uzel v prsu: terapie

Léčba cyst

Malé cysty (< 1 cm), které jsou nenápadné a nevyvolávají žádné příznaky, není nezbytně nutné léčit. Měly by se však pravidelně kontrolovat ultrazvukem.

Větší bolestivé cysty se propíchnou, aby tekutina odtekla a tím se snížil tlak na okolní tkáň.

Léčba fibroadenomů

Léčba lipomů

Pokud se bulka v prsu ukáže jako lipom, pro další léčbu stačí pravidelné kontroly.

Léčba mastopatie

Cysty spojené s mastopatií lze léčit punkcí.

Léčba rakoviny prsu

Rakovina prsu se musí léčit v každém případě. Forma terapie závisí na tom, jak velká je zhoubná bulka v prsu, jak agresivní jsou rakovinné buňky a jak daleko se již rozšířily v těle – v lymfatických uzlinách nebo dokonce již v jiných orgánech.

Mezi důležité složky léčby rakoviny prsu patří:

 • Chemoterapie: Pacientům jsou podávány léky, které zpomalují rychle rostoucí buňky – např. rakovinné buňky (cytostatika, chemoterapeutika).
 • Radiační terapie: Zahrnuje boj proti rakovinným buňkám pomocí vysokoenergetického elektromagnetického záření.
 • Antihormonální terapie: To může pomoci, pokud nádor roste pod vlivem hormonů.

Bulky v prsou: co můžete udělat sami

Abyste případné nádory odhalili co nejdříve, měli byste si pravidelně sami prohmatávat prsa, včetně podpaží. Pro ženu je nejlepší to udělat mezi třetím a sedmým dnem menstruace. Prsa jsou totiž z hormonálních důvodů měkká, což usnadňuje odhalení bulky v prsu.