Vitamin B12 - kobalamin

na přehled vitamínů

Obecné informace

Vitamin B12 (nebo cobolamin) je ve vodě rozpustný vitamin, který se vyskytuje hlavně v živočišných produktech, jako jsou játra nebo ryby a které si lidské tělo nedokáže samo vyrobit. Protože je to důležité pro funkce, jako je dělení buněk a tvorba buněk, krev formace a také pro nervové a kardiovaskulární systémje příjem vitaminu B12 potravou nezbytný. Zvýšené riziko často trpí zejména vegani, kteří zcela upustí od konzumace živočišných produktů nedostatek vitaminu B12.

Výskyt a struktura

Rostliny ani zvířata nemohou syntetizovat vitamin B12, pouze mikroorganismy, které kolonizují střevo, jsou schopné to udělat. Vitamin B12 se nachází v játra, hovězí maso, ryby (losos, sleď), sýr, mléko nebo vejce, mimo jiné. Potřeba vitaminu B12 činí přibližně.

2 - 3 μg a je tedy ve srovnání s potřebou jiných vitaminů poměrně malý. U těhotných žen je denní potřeba o něco vyšší, přibližně 4 μg. Vitamin B12 / kobalamin je složitá molekula, jejíž hlavním atomem je kobalt.

Obsahuje corrinový kruh skládající se ze čtyř pyrrolových kruhů (tetrapyrrol) a dimethylbenzimidazonu. Atom kobaltu může tvořit šest vazeb. Pět z nich je již v molekule obsazeno, ale s jednou z nich může vázat různé skupiny, které pak - to je jeho funkce - přenáší na různé substráty.

Vazbou např. Methylového radikálu (CH3) na své volné vazebné místo na kobaltu může kobalamin / vitamin B12 například přenést takovou skupinu na jiné substráty. Například během remethylace (opětovné připojení CH3) homocysteinu k methioninu. Může také přeskupit určité skupiny v molekule, tj. Slouží jako takzvaná mutáza.

Vitamin B12 je nezbytný pro mnoho procesů a funkcí v lidském těle. Vitamin B12 je potřebný na následujících místech v těle:

  • Dělení a tvorba buněk: Zde je to zvláště důležité krev formace.
  • Tvorba dědičných látek: Zde hraje vitamin B12 důležitou biochemickou roli jako koenzym při tvorbě DNA a RNA
  • Nervový systém: Vitamin B12 je také potřebný pro tvorbu myelinových obalů (tukových buněk, které obklopují nervová vlákna). Studie prokázaly, že lidé s trvale sníženou hladinou vitaminu B12 mají dlouhodobé zvýšené riziko demence or mozek atrofie (zmenšení mozku).
  • Kardiovaskulární systém: Zde má vitamin B12 ochranný účinek. Díky své schopnosti štěpit aminokyselinu homocystein, která je toxická pro lidské tělo, má vitamin B12 ochranný účinek na kardiovaskulární systém. Homocystein může vést k tvorbě arterioskleróza v těle.