L-Tyroxin pro hubnutí: Účinky a nebezpečí

Můžete zhubnout s L-tyroxinem?

Existuje mnoho více či méně bizarních tipů na hubnutí – například popíjet speciální kávu, jíst od rána do večera pouze ananas nebo si nacpat žaludek vatou namočenou v ovocné šťávě. Někdy jsou jako dietní pomůcky zneužívány i léky, které se skutečně používají k léčbě nemocí – například L-tyroxin na předpis: Hubnutí s umělým hormonem štítné žlázy je již nějakou dobu oblíbeným trendem na internetu a na platformách sociálních médií. .

Ale opravdu to funguje?

Účinky L-tyroxinu v těle

L-tyroxin (také nazývaný levothyroxin) má stejnou strukturu, a tedy stejný účinek jako tělu vlastní hormon štítné žlázy tyroxin (T4). V těle se částečně přeměňuje na druhý přirozený hormon štítné žlázy – trijodtyronin (T3) s kratší životností. To má stejné účinky jako T4, ale je silnější.

  • Zvýšení energetického metabolismu
  • Stimulace metabolismu sacharidů a odbourávání tuků

Vzhledem ke stejnému spektru účinku může L-tyroxin při pravidelném užívání převzít úkoly přirozených hormonů štítné žlázy, pokud je štítná žláza produkuje v nedostatečném množství. To je případ například hypotyreózy. Vzhledem k nedostatku T3 a T4 běží metabolismus pouze „nízkou rychlostí“, tj. pomaleji. V tomto případě jej lze zvýšit na zdravou úroveň správným dávkováním L-tyroxinu.

Lidé, kteří užívají L-tyroxin k hubnutí, chtějí také využít tohoto účinku na podporu metabolismu – i když ve skutečnosti nemají hypotyreózu a jejich metabolismus funguje zcela normálně: Tělo však má spotřebovávat ještě více energie, aby mizí tukové polštářky na břiše, nohách a hýždích.

Na jedné straně užívání L-tyroxinu bez existujícího nedostatku hormonů štítné žlázy představuje vážná zdravotní rizika (více o tom níže). Za druhé, dosažený efekt hubnutí není trvalý: jakmile je přípravek L-tyroxin vysazen, dříve shozená kila se obvykle vrátí.

Co se stane, když užíváte L-tyroxin bez hypotyreózy?

Hormonální systém těla – který zahrnuje štítnou žlázu a její hormony – je vysoce komplexní systém, který se účastní bezpočtu důležitých procesů. Začíná růstem, vývojem a metabolickými procesy, sahá k reprodukci a sahá k regulaci krevního tlaku a reakcím těla na stres a zátěž.

Přísun hormonů bez lékařské nutnosti může vážně narušit tento jemně vyvážený kontrolní systém. To může mít významný vliv na zdraví:

V obou případech může nadbytek hormonu vyvolat příznaky, které se vyskytují i ​​u hypertyreózy (= nadprodukce hormonů štítné žlázy). Tyto zahrnují:

  • Palpitace, srdeční arytmie
  • @ Vysoký krevní tlak
  • třes, nervozita
  • rychlá únava
  • průjem
  • pocení, nesnášenlivost tepla (nesnášenlivost tepla)
  • ztráta svalové hmoty
  • úbytek kosti

Proč investovat do čističky vzduchu?

Více sportu, změna jídelníčku, léčebná či chirurgická opatření proti obezitě – hubnout se dá i různými způsoby. L-tyroxin byste neměli používat, abyste se zbavili přebytečných kilogramů: Hormonální přípravek užívejte pouze tehdy, pokud vám jej lékař předepsal k léčbě onemocnění štítné žlázy a dodržujte doporučené dávkování. Užívání L-thyroxinu čistě za účelem hubnutí nebude mít trvalý účinek, ale může vážně ohrozit vaše zdraví.