Test intolerance laktózy: Jak to funguje

Proč byste měli testovat na intoleranci laktózy?

Intolerance laktózy se obvykle projevuje plynatostí, bolestmi břicha, nevolností a průjmem, pokud postižení zkonzumovali příliš mnoho mléčného cukru (laktózy). Souvislost mezi příjmem laktózy a nástupem příznaků není vždy jasná.

Je však důležité vědět, zda je nesnášenlivost laktózy skutečně příčinou příznaků. Pokud tomu tak je, mohou si postižení organizovat svůj jídelníček tak, aby v budoucnu neměli žádné nebo téměř žádné příznaky – (z velké části) vyhýbáním se potravinám obsahujícím laktózu, jako je mléko a mléčné výrobky.

Jíst bezlaktózovou dietu z pouhého podezření však není dobrý nápad: vyhýbání se mléku a mléčným výrobkům má na jednu stranu vliv i na přísun vápníku – minerálu důležitého mimo jiné pro pevné kosti. Za druhé, nákup „bezlaktózových“ speciálních produktů (jako je bezlaktózový jogurt apod.) by zbytečně zatížil vaši peněženku.

Pokud tedy máte podezření, že laktózu nesnášíte, měli byste zajít k lékaři a zjistit to na jistotu – testem, který intoleranci laktózy dokáže s vysokou mírou pravděpodobnosti odhalit.

Jak se testuje intolerance laktózy?

  • Dechová zkouška vodíkem (dechový test H2)
  • Test tolerance laktózy (test na krevní cukr)
  • Genetický test
  • Biopsie tenkého střeva

Konečně je zde také možnost vlastního testování intolerance laktózy (autotest intolerance laktózy).

Samotný pozitivní výsledek testu (např. při dechové zkoušce) ke spolehlivé diagnóze nestačí. Laktózová intolerance je z definice přítomná pouze tehdy, pokud se u dotyčné osoby objeví příznaky také v důsledku požití laktózy.

Vodíkový dechový test

Nejčastěji používaným testem intolerance laktózy je vodíkový dechový test, známý také jako H2 dechový test. V tomto testu se měří obsah vodíku ve vydechovaném vzduchu před a po vypití roztoku laktózy. Proč výsledek umožňuje dělat závěry o intoleranci laktózy a které další intolerance lze touto metodou odhalit, se dozvíte v článku Dechový test H2.

Test tolerance laktózy

Můžete také testovat intoleranci laktózy pomocí hladiny glukózy v krvi. Tato metoda je alternativou, pokud vodíkový dechový test nepomůže, ale lze ji použít i ve spojení s ní.

Jak funguje test tolerance laktózy

Naproti tomu u lidí s intolerancí laktózy je tento test negativní – hladina glukózy v krvi se jen málo nebo vůbec nezvýší, protože laktózu nelze ve střevě rozložit a vstřebat.

Jak se provádí test tolerance laktózy

Před zahájením testu Stejně jako u vodíkového dechového testu pacient požije definovaný roztok laktózy. Před a v určitých intervalech po dobu až tří hodin poté se jim měří hladina cukru v krvi. Normálně toto stoupá o více než 20 mg/dl v důsledku příjmu laktózy. Pokud toto zvýšení nenastane nebo je menší, pacient trpí intolerancí laktózy.

Dalším příznakem intolerance laktózy je, pokud se u testované osoby po vypití roztoku laktózy objeví typické příznaky (bolesti břicha, plynatost, průjem atd.).

Problémy s testem tolerance laktózy

Tento test intolerance laktózy může být alternativou vodíkového dechového testu, je však méně přesný, a proto není metodou volby. U diabetiků navíc mohou být naměřené hodnoty zfalšovány.

Genetický test

Biopsie tenkého střeva

V zásadě je také možné odebrat vzorek tkáně z tenkého střeva za účelem měření aktivity přítomné laktázy. To se však obecně provádí pouze jako součást vědeckých studií.

Autotest intolerance laktózy

Někteří lidé, kteří mají podezření, že nemohou tolerovat laktózu, provádějí z vlastní iniciativy dietní/expoziční test: Nějakou dobu se vyhýbají potravinám a nápojům obsahujícím laktózu, aby zjistili, zda to nezlepší jejich příznaky. Pokud tomu tak je, znamená to intoleranci laktózy. Dalším krokem je vypít sklenici laktózy rozpuštěné ve vodě (k dostání v drogeriích a lékárnách) – jinými slovy vystavit se laktóze. Pokud je laktózová intolerance skutečně přítomna, typické příznaky se po krátké době vrátí.

Pokud je autotest intolerance laktózy prováděn správně a důsledně, poskytuje naprosto spolehlivý výsledek. Často však dochází k chybám, protože dieta není dostatečně striktně dodržována. Proto je stále nejspolehlivějším důkazem test intolerance laktózy u lékaře.